HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 33 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 33

Basha propozon Platformën Qytetare për Demokracinë në Shqipëri

Tiranë, 17 korrik 2021 – Në Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike (PD), Lulzim Basha, ka propozuar Platformën Qytetarë për Demokracinë... »

Në mostrat e ujit në Deçan janë izoluar sërish baktere

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha të premten se nëmostrat e ujit... »

Biden dhe Merkel – bashkë kundër agresionit rus

Uashington, 16 korrik 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania do të qëndrojnë së bashku kundër agresionit rus, tha presidenti... »

Zbulohet një nga shkaktarët e mundshëm të helmimeve në komunën e Deçanit

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Në mostrat e ujit të marra në Deçan janë identifikuar bakterie të cilat japin indikacione... »

Mbi raportin “minoriteti shqiptar në pritje: Medvegja, Presheva, Bujanovci, si pengje të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë“

AFEDS – Medvegjë: Komunikatë per shtyp Në fillim të muajit korrik 2021, Komiteti Serb i Helsinkit, udhëhequr nga Sonja Biserko,... »

Rikthimi i Fadil Berishës, ekspozitë me modelen Ina Dajçi

Fotografi i njohur shqiptar në SHBA është rikthyer në Shqipëri. Arsyet na i tregon Jetona Koçibelli.   Koçibelli: Fadil, jam... »

Kurti në Athinë: Njohja nga Greqia i kontribuon paqes në rajon

Athinë, 13 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Greqia... »

Kurti dhe Vuçiq takohen më 19 korrik në Bruksel

Bruksel, 13 korrik 2021 – Bashkimi Evropian tha se të hënën do të mbahet në Bruksel, takimi i radhës në... »

SPAK dërgon në gjyq ish-kryebashkiakun e Pogradecit dhe 5 ish-zyrtarë

Shkelje në tender dhe tentativa për të penguar zgjedhjet Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka... »

Williamson: Kundër shqiptarëve të Kosovës janë kryer krime të tmerrshme gjatë viteve 1998 e 1999

Uashington, 12 korrik 2021 – Prokurori amerikan, Clint Williamson, që drejtonte grupin hetues të ngritur nga Bashkimi Evropian për hetimin... »

428 persona të helmuar në Deçan, dyshohet se shkaktar ishte uji i ujësjellësit

Prishtinë, 12 korrik 2021 – Të paktën 428 pacientë kanë kërkuar ndihmë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan... »

Borrell, Varhelyi: Në Evropë s’ka vend për mohim të gjenocidit

“Teksa shënojmë 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, është detyra jonë e përbashkët që ta kujtojmë atë përgjithmonë”, thanë në një... »

Tenderi i uniformave të policisë: SPAK tregon tetë emrat e arrestuar

Mes të arrestuarve është Edlira Naqellari, e cila 8 ditë më parë ka mbajtur postin e drejtoreshës së blerjeve të përqendruara në Ministri të Brendshme. »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Shtetet e Bashkuara kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyqi

Beograd, 8 korrik 2021 – Ambasada amerikane në Beograd, tha të enjten se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë,... »

Kurti: “Ne jemi partner serioz i SHBA-së. Jemi edhe patriotë”

Prishtinë, 7 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën se qeveria e tij do t’i përdorë... »

Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi kreun e AMA-s, pavarësisht shqetësimeve të shumta

Tiranë, 7 korrik 2021 – Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi sot drejtuesin e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA),... »

Tiranë: Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit

SPAK: Ky është vetëm fillimi Në Tiranë, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme AntiKorrupsion, Arben Kraja, tha sot se arrestimet e... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Vritet në shtëpi Presidenti i Haitit Jovenel Moïse

Port-au-Prince, 7 korrik 2021 – Presidenti i Haitit Jovenel Moïse u vra gjatë një sulmi në rezidencën e tij private,... »

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel

Bruksel, 7 korrik 2021 – Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizimin... »

Sllovenia kërkon hapjen e negociatave të BE-së me Tiranën dhe Shkupin deri në tetor

Strasburg, 6 korrik 2021 – Kryeministri slloven, Janez Jansha, tha të martën se Bashkimi Evropian duhet t’u mundësojë Shqipërisë dhe... »

Arrestohen kryetari dhe 10 zyrtarë të Bashkisë së Lushnjes

Tiranë, 6 korrik 2021 – Kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe, u arrestua të martën gjatë një operacioni policor kundër korrupsionit,... »

30-vjeçari shqiptar, Drejtori i Qendrës Vëzhguese Botërore, në OKB

Nga Beqir SINA NEW YORK : 30 vjeçari shqiptar, nga Brooklyn – New York, Agron (Ron) Pali, është njëri prej... »

SHBA: Kthehen festimet për Ditën e Pavarësisë

Amerikanët po festojnë ditëlindjen e 245-të të vendit të dielën me fishekzjarre që mund të duken më të shndritshme, hotdogë... »

Presidenti Biden emëron Jeffrey M. Hovenier për ambasador në Kosovë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka emëruar për ambasador të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier. Njoftimi... »

Përfundon konferenca ndërkombëtare “Forumi i Dialogut per Prespën”

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Philip Reeker kritikon BE-në, nxit Serbinë dhe Kosovën që ta njohin njëra-tjetrën Nga Isak Ramadani... »

Dita e dytë e Forumit të Prespës, takohen Kurti, Rama e Ahmeti

Sot, në ditën e dytë të Forumit të Prespës janë takuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ai i Shqipërisë, Edi... »

Organizata Trump, shefi i saj financiar deklarojnë pafajësinë për evazion fiskal

Organizata Trump dhe shefi i financave deklaruan të enjten pafajësinë ndaj akuzave për evazion fiskal pas një hetimi dyvjetor lidhur... »

Sot, afati i zhvendosjes së ambasadës në Jeruzalem, asnjë sinjal nga Serbia

Një korriku është afati që Serbia të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem. Zotimi për një gjë... »