HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 42 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 42

SHBA paralajmëron Rusinë: Ndal fushatën e frikësimeve ndaj Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të enjten Moskën se po grumbullon trupa në kufirin mes dy vendeve. Ndërkaq, Shtetet e... »

Macron i premton Kurtit mbështetje për adresimin e prioriteteve dhe për vazhdimin e dialogut

Prishtinë, 1 prill 2021 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i ka dërguar letër urimi kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.... »

New Jersey : Shënohet 20 Vjetori i Fondit “Liria Kombëtare”

Ish-drejtues, themelues të Fondit Liria Kombëtare, protagonistë e veprimtarë të këtij fondi, si dhe aktivistë të dalluar të komunitetit, u... »

DASH për Shqipërinë: Mosndëshkimi mbetet problem serioz

Uashington, 30 mars 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paraqiti të martën raportin për të drejtat e njeriut... »

Liderët botërorë bëjnë thirrje për traktat të pandemisë

Më shumë se 20 liderë botërorë kanë bërë thirrje për një zgjidhje të re për të ndihmuar botën që të... »

Biden: Brenda 19 prillit, 90% e të rriturve do të kualifikohen për vaksinën

Presidenti Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve të hënën të mos nënvlerësojnë masat e kujdesit për të frenuar pandeminë, ndërkohë... »

Kosnett e Kurti biseduan për procesin e formimit të institucioneve të shtetit

Prishtinë, 29 mars 2021 – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorin e Shteteve... »

I jepet lamtumira e fundit ish-kryeministrit Bashkim Fino

Tiranë, 29 mars 2021 – Ish kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino, është përcjellë sot pasdite për në banesën e fundit.... »

Vdes ish-kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino

Tiranë, 29 mars 2021 – Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe deputeti socialist, Bashkim Fino ka vdekur në moshën 59 vjeçare, pasi... »

COVID-19: Nis vaksinimi masiv në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama thotë se imunizimi i gjithë qytetarëve mund të realizohet para pranverës së ardhshme Kryeministri Edi Rama bashkë... »

Hoxha: Askush nuk ka qëllim mbulimin e “Skënderbeut”

Intervistë për gazetën “Illyria” me drejtorin për Marrëdhëniet me Publikun dhe Median në Komunitetin Mysliman të Shqiëprisë, Agron Hoxha Bisedoi:... »

Shqipëria ka faj për ndarjen e territoreve, njerëzve të saj në sport dhe kudo

Denion Ndrenika Sporti shpesh dhe kurdoherë shëmbëllehët si më i kuptueshëm për njerëzit. I lirshëm, i hareshëm në një anë... »

Intervista e 2012/ Dritëro Agolli: Përse firmosa Rezolutën Çame

Ishte vitit 2012, viti i 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe në Kuvend shkonte Rezoluta për Çamërinë. Ashtu si... »

Drejtori Xhika tha se tani për tani nga moti i lig nuk ka probleme në lëvizje në rrugën Shqipëri-Kosovë (zë)

Intervistë e Drejtorit të Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA dhe radios “Kosova”... »

MM: S’e bëjmë dot policimin ajror, pasi kushton miliona euro (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 6) Bisedoi:... »

Kodheli: Avionët e drogës nuk kapen pasi mungojnë radarët primarë (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 5) Bisedoi:... »

Terrorizmi, Kodheli: Fatkeqësisht trevat shqiptare janë burim i luftëtarëve të huaj (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 4) Bisedoi:... »

MM: Shqipëria monitoron, as i shet, as i fal armë Kosovës, kurse për kurdët e kërkoi SHBA (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 3) Bisedoi:... »

Kodheli: Rusia rrezik, kurse Shqipëria e shqiptarët garant të paqes në Ballkan (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 2) Bisedoi:... »

Kodheli: NATO-ja nuk e vendos mbrojtjen raketore në Shqipëri (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 1) Bisedoi:... »

Çipa: Ligji për Kufirin, kyç për kontrollin e krimit dhe terrorizmit (zë)

Intervistë e zëvendësministrit të Brendshëm, Stefan Çipa dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara Ministria e Brendshme... »

Shulku: Çdo shqiptar i ka dyert e hapura për të luajtur me Kombëtaren (zë)

Intervistë e Sekretarit të Përgjithshëm të Federatës Shqiptare të Futbollit, Ilir Shulku dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet... »

Kisha 500-vjeçare e “Shën Kollit” e familjes “Ndrenika” i qëndron kohës

Kisha ishte ruajtur në formën e saj më të mirë deri në vitin e mbrapshtë 1967. Arben Papadhopulli* Familja “Ndrenika”... »

Sarajeva pret Papa Françeskun me shtatoren e të Lumes Nënë Terezë

Shtatorja e Nënës së Lume Terezë me një fëmijë është vepër e skulptorit Pjerin Kolnika me financimin e shqiptaro-amerikanit nga... »

KM Isa Mustafa: Çështjet me Serbinë t’i zgjidhim me dialog (zë)

Intervista me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa për gazetaën “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA Bisedoi: Denion Ndrenika Kryeministri Isa... »

Gazheli: Sistemi bankar, i pacenuar nga pastrimi i parave dhe financimi i terrorizmit (zë)

Intervistë e Drejtorit të Përgjithshëm të Drejtorisë së Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terrorizmit, Gent Gazheli dhënë gazetës “Illyria”... »

Gazheli: Po vëzhgojmë dhe monitorojmë organizatat radikale islamike (zë)

Intervistë e Drejtorit të Përgjithshëm të Drejtorisë së Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terrorizmit, Gent Gazheli dhënë gazetës “Illyria”... »

Beqaj: Tirana dhe Prishtina të mendojnë për shëndetin e 5 milionë shqiptarëve (zë)

Intervistë e ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 3) Bisedoi:... »

Beqaj: Nuk ka ndikim politik në tregun e barnave, as nga ministra e deputetë

Intervistë e ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 2) Bisedoi:... »

Beqaj: Personeli mjekësor patjetër në testim, bëjmë reforma dhe shëndetësi falas (zë)

Intervistë e ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 1) Bisedoi:... »