HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 4 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 4

The Chicago Tribune (1919) / Konferenca e Paqes në Paris – Rrëfimi i Parashqevi Qiriazit mbi mizoritë e grekëve në Korçë dhe zonën përreth

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Maj 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 19 shtatorit 1919, në... »

Pendarovski: “’Procesi i Berlinit’ është më i mirë se ‘Ballkani i Hapur’”

Shkup, 30 maj 2022 – Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka deklaruar të hënën se nisma “Ballkani i... »

Osmani kërkon mbështetjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KE

Budvë, 30 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq.... »

Zgjedhja e Presidentit të Shqipërisë mbetet në dorën e PS-së

Tiranë, 30 maj 2022 – Kuvendi i Shqipërisë e konsumoi edhe raundin e tretë të votimit për presidentin e ri... »

Kamberi kërkon përsëritjen e votimit në Tërnoc

Bujanoc, 30 maj 2022 – Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës do të kërkojë anulimin e votave në Tërnoc dhe përsëritjen... »

DASH-i konfirmon se disa afganëve të strehuar në Kosovë u është refuzuar hyrja në SHBA

Uashington, 30 maj 2022 – Disa afganëve, të strehuar përkohësisht në Kosovë, u është refuzuar hyrja në Shtetet e Bashkuara,... »

REMZI LUSHI , ATDHETAR E VEPRIMTAR I PANDALSHEM KOMBETAR

Ismail Bahtiri, Monografi, “Një jetë e tërë për liri”, 2022. Prishtinë.            Ismail Gashi Sllovia Autori Ismail Bahtiri, nuk do... »

The New York Herald (1918): Kur Esad Pasha i kërkonte Woodrow Wilson-it që t’i vinte në ndihmë kundër austriakëve (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Maj 2022 “The New York Herald” ka botuar, të premten e 30 gushtit 1918, në... »

Trupi i ish-presidentit Bujar Nishani pritet të sillet në atdhe të martën

Tiranë, 29 maj 2022 – Trupi i ish-presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta në Berlin,... »

Kamala Harris bën thirrje për ndalimin e armëve sulmuese

Uashington, 29 maj 2022 – Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, bëri thirrje që të ndalohen armët sulmuese, teksa... »

Dalip Greca, njeriu i urtë, editori (redaktori) që e ringjalli “Diellin”

Mbresa e kujtime nga takimet dhe bashkëpunimi me Dalip Grecën Më 16 maj u nda papritmas e parakohshëm Dalip Greca,... »

Meta: Presidenti Nishani do të kujtohet si udhëheqës me integritet dhe vision

Tiranë, 28 maj 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka ngushëlluar familjen Nishani për ndarjen nga jeta të... »

Osmani: Presidenti Nishani ishte model i atdhetarit të pashoq

Prishtinë, 28 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka ngushëlluar familjen Nishani, me rastin e vdekjes... »

Shqiptarët, me gjasë, nuk do të kenë asnjë deputet në Kuvendin e Serbisë

Bujanoc, 28 maj 2022 – Në përsëritjen e zgjedhjeve parlamentare në Tërnocin e Madh të Bujanocit, që u mbajtën më... »

Katër gra dhe nëntë fëmijë shqiptarë u riatdhesuan nga kampet në Siri dhe Irak

Tiranë, 28 maj 2022 – Falë bashkëpunimit policor mes Shqipërisë dhe Kosovës, 13 persona, 4 gra dhe 9 fëmijë shqiptarë,... »

New York Herald Tribune (1938) / Geraldina Apponyi do të sjellë në fronin shqiptar shpirtin e pionierëve të SHBA-së — Intervista me nënën e saj në jug të Francës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Maj 2022   “New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën e 21 shkurtit 1938,... »

Gjeneralmajore Irfete Spahiu emërohet Inspektore e Përgjithshme e FSK-së

Prishtinë, 27 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dektretuar gradimin e gjeneral brigade Irfete Spahiut në... »

Rusia rrit intensitetin e sulmeve në Severodonjeck

Kiev, 27 maj 2022 – Forcat ruse kanë intensifikuar ofensivën e tyre për të marrë kontrollin e rajonit lindor të... »

La Tribune Juive (1935) / Në kërkim të hebrenjve nëpër Shqipëri – Detaje të rralla në rrëfimin e udhëtimit të Max Loeb

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Maj 2022 “La Tribune Juive” ka botuar, me 29 nëntor 1935, në faqen n°845 të... »

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan

Nga Eduard M.Dilo E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë aq e bukur ndërtuar mbi lumin Mat? Është... »

New York Herald Tribune (1939): Rrëfimi i Mbretëreshës Geraldinë në Versajë

Edukimi i djalit, simbolika e kurorës mbretërore, Skënderbeu, dhoma e preferuar në kështjellë… Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2022... »

Rama e dekoron Komandantin e NATO-s, hedh idenë për një bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Tiranë, 25 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ia dorëzoi sot medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”... »

Kim: Shqipëria ka ende për të bërë në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Tiranë, 25 maj 2022 – Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ishte e pranishme në punimet e “Forumit të... »

Meta: Luftimi i trafikimit të qenieve njerëzore – mision i të gjithëve

Tiranë, 25 maj 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka cilësuar luftën kundër trafikimit me qenoe njerëzore si... »

Presidentja Osmani e nderon presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugova

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar arkitektin e shtetit të pavarur të... »

Biden: Agresioni rus ndaj Ukrainës është çështje globale

Tokyo, 24 maj 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë të martën se kriza në Ukrainë është çështje globale,... »

10 mijë euro për vizë amerikane false

Gjykata e Posaçme dënon me 97 vite burg anëtarët e grupit kriminal Gjykata e Posaçme ka dënuar me 97 vite... »

PETRAQ RISTO KA IKUR LARG

(Meditim pas leximit të vëllimit poetik ANKIMI I LUÇIFERRIT, 2020.) VERI TALUSHLLARI Shqipërisë nuk i kanë munguar poetët. Poetët me... »

Në Shqipëri, digjet dhe votimi i dytë për zgjedhjen e presidentit

Tiranë, 23 maj 2022 – Në Shqipëri, parlamenti dështoi sërish, të hënën në mbrëmje, të zgjidhte presidentin e ri të... »

Kryeministri Albin Kurti takoi komunitetin shqiptar në Staten Island

 Nga Beqir SINA- New York Qëllimi kryesor i ardhjes së Kryeministrit Albin Kurti në Amerik, ashtu si dhe ai... »