LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 105 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 105

Gjenerali amerikan McKenzie: Ditë e vështirë, talebanët e dobishëm dështuan me kontrollin, presim sulme nga ISIS-i

Gjenerali amerikan Frank McKenzie ka dhënë një deklaratë lidhur me shpërthimet e njëpasnjëshme jashtë aeroportit të Kabulit që deri më... »

Edhe një shpërthim tjetër pranë aeroportit të Kabulit

Kabul, 26 gusht 2021 – Të paktën dy shpërthime kanë ndodhur të enjten pranë aeroportit të Kabulit. Shpërthimi i parë... »

Nderime për Nënën Terezë, në ditëlindjen e saj

Prishtinë, 26gusht 2021 – Humanistja e madhe shqiptare, Nëna Terezë, e cila është simbol i solidaritetit dhe bamirësisë në botë,... »

Në Kosovë, edhe 18 viktima të COVID-19

Prishtinë, 26 gusht 2021 – Të enjten në Kosovë janë regjistruar edhe 18 viktima nga koronavirusi i ri, që e... »

Kosova dhe Maqedonia e Veriut rrezikojnë të hiqen nga lista e vendeve të sigurta

Lubjanë, 26 gusht 2021 – Kosova dhe Maqedonia e Veriut rrezikojnë të hiqen së shpejti nga lista e të ashtuquajturave... »

4 mina me telekomandë dhe 10 mijë Euro iu sekuestruan një 50-vjeçari të arrestuar në Durrës

Shtetasi Arben Elezi, 50 vjeç, banues në fshatin Larushk të Fushë-Krujës që përfshihet në qarkun e Durrësit, u ndalua nga... »

Rama përgatit vaksinim kundër COVID-19 me detyrim për studentë e pedagogë

Për kryeministrin Edi Rama, shfaqja dhe përhapja më e shpejtë e variantit indian “Delta” mund të kërkojë vaksinim të detyrueshëm... »

SHBA e vlerëson vendimin e Kosovës për strehimin e refugjatëve afganë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë vendimin e institucioneve të Kosovës për të ofruar... »

Çështja e të pagjeturve nga lufta në Kosovë duhet të depolitizohet

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Në prag të Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të Zhdukjeve me Forcë, e cila shënohet më... »

Meta: Hipokriti ka frikë se mund të dalë në shesh e vërteta, në politikë s’është gjë e rrallë t’i takosh

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë mesazhin që bëri sot Papa Francesku, i cili u ndal te ‘Virusi i hipokrizisë’. Në... »

Intervista në CNN – Rama: Vijnë 4 mijë afganë

Intervistë e Kryeministrit Edi Rama për “🔴 CNN – Në Amanpour Show” me gazetaren Bianna Golodryga Kryeministri Edi Rama ka... »

Kosova do t’i strehojë rreth 2.000 afganë

Prishtinë, 25 gusht 2021 –  Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se në... »

Ja katër pikat e rendit të ditës për mbledhjen e së hënës të Këshillit Kombëtar të PD-së

Njoftimi nga Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi: Të nderuar anëtarë të Këshillit Kombëtar,Ditën e hënë, datë 30 Gusht 2021, ora... »

Gjithçka gati për fillimin e vitit të ri shkollor në Bujanoc

Është mbajtur mbledhja mes organeve komunale dhe drejtorave të shkollave për të diskutuar rreth përgatitjes për fillimin e vitit shkollor... »

Shkolla shqipe në Patra nis regjistrimet për të 14-tin vit radhazi

Shkolla shqipe në Patra lajmëron të gjithë prindërit shqiptarë që banojnë në qytetin e Patrës dhe në rrethinat e saj,... »

Partitë i konfirmojnë kandidatët, KSHZ-ja i intensifikon aktivitetet për zgjedhjet

Komisioni shtetëror i zgjedhjeve intensivisht po përgatitet për zgjedhjet lokale. Dyqind terminale për leximin e gjurmëve të gishtërinjve do të... »

SHBA bën thirrje për qetësi pas tensioneve të mëdha në Mal të Zi

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për “përshkallëzimin e retorikës” në Mal të Zi në prag të ceremonisë së marrjes... »

Euroambasadori Soreka bisedon për afganët me ministrat Xhaçka dhe Çuçi

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Luigi Soreca është takuar ditën e sotme me ministren e Jashtme Olta Xhaçka dhe... »

Brenda 24 orëve të fundit 3 viktima dhe 844 raste të reja nga COVID-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Dorëhiqet zëvendëskryeministri Erion Braçe

Mesazhi në facebook: KA NJE FUND! I NDERUAR QE SHERBEVA PER NJEREZIT NE NEVOJE,NE DITET E TYRE ME TE VESHTIRA... »

Qeveria e Kosovës i hap rrugë gjykimit në mungesë për krime të luftës

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës, të mërkurën, më 25 gusht, e miratoi projektligjin për Kodin e Procedurës... »

Qeveria nuk di sa afganë do të strehohen në Kosovë dhe kur do të arrijnë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës nuk e di ende numrin e saktë të afganëve që do të... »

SHBA ndan 3.8 milionë dollarë shtesë për Kosovën

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Kosova ka nënshkruar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes së cilës përfiton... »

Punëtorët e shëndetësisë – të pakënaqur me ndihmën e qeverisë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Federata Sindikale e Shëndetësisë (FSSH) e ka quajtur skandaloz vendimin e Qeverisë së Kosovës për... »

Gjykata e Posaçme Antikorrupsion la në burg ish-drejtoreshën e prokurimeve në MB

Gjykata e Posaçme Antikorrupsion ka lënë në fuqi masën ‘arrest me burg’ për Edlira Naqellarin, ish-drejtoreshën e Prokurorimeve Publike, e... »

Najada Çomo dorëzon mandatin si deputete socialiste

Pas shtimit të rasteve të reja me COVID-19 nga varianti indian “Delta”, kryemministri Edi Rama njoftoi se mjekja Najada Çomo... »

Përkeqësim i lehtë i gjendjes së COVID-19 në Shqipëri

Sipas Komitetit Teknik të Ekspertëve, arsyeja kryesore është përhapja e variantit indian “Delta” me shkallë të lartë infektueshmërie Knid Ndrenika... »

BE ripremtoi ndihmë Shqipërisë pas sasisë së fundit të vaksinave kundër COVID-19

Zyrtarët në Tiranë pranojnë rritjen me dy herë të numrit të të infektuarve dhe të të shtrirëve në spital. Për... »

Në Maqedoninë e Veriut, 32 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Shkup, 24 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut të martën (24 gusht) ka regjistruar 32 të vdekur me COVID-19, që... »

Autoriteti Dosjeve: Bashkitë të bëjnë më shumë për pasqyrimin e krimeve të komunizmit

Gjirikastër, 24 gusht 2021 – Autoriteteti i Dosjeve po i nxit qeveritë vendore të bëjnë më shumë për pasqyrimin në... »