LAJME - (2-30) - ILLYRIA

Lajçak paralajmëron vazhdimin e bisedimeve Kosovë – Serbisë për çështjen e dinarit

Bruksel, 27 shkurt 2024 – Delegacionet e Kosovës dhe të Serbisë u takuan sot në Bruksel, për të gjetur zgjidhje... »

Shqipëria rrezikon t’i paguajë 40 milionë euro dëmshpërblim kompanisë gjermane EMS APO

Gjykata e Arbitrazhit në Uashington ka rrëzuar kërkesën e palës shqiptarë për mos shqyrtimin në themel të kontratës koncesionare për... »

BE: Përfaqësuesit e Kosovës dhe të Serbisë do të diskutojnë për dinarin të martën

Bruksel, 26 shkurt 2024 – Bashkimi Evropian konfirmoi të hënën pjesëmarrjen e zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë në takimin e... »

BERZH do të mbështesë me 400 milionë euro realizimin e projekteve të ndryshme në Kosovë

Londër, 26 shkurt 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentja e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH),... »

Rama kërkon Samiti i NATO-s i vitit 2027 të mbahet në Shqipëri

Tiranë, 26 shkurt 2024 – Shqipëria kërkon që të bëhet mikpritëse e Takimit të Nivelit të Lartë të Nato-s në... »

Rama: Po s’investoi BE-ja në Ballkan, këtë do ta bëjë dikush tjetër

Londër, 26 shkurt 2024 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, iu drejtua përmes videolidhjes pjesëmarrësve të Samitit të Investimeve në... »

Qeveria e Shqipërisë zgjat afatin për “investime strategjike”, por nuk i forcon kriteret

Tiranë, 26 shkurt 2024 – Qevberia e Shqipërisë i rrëzoi prothuajse të gjitha propozimet lidhur me ligjin kontrovers “Për investimet... »

Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiqin në Munih, të pasuksesshme

Bruksel, 26 shkurt 2024 – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme”... »

Osmani në Katar: Kosova ka potencial të jashtëzakonshëm për investime

Doha, 25 shkurt 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në një tryezë për bashkëpunimin ekonomik mes... »

KFOR-i i tërheq njësitë nga ndërtesa e komunës së Zveçanit

Prishtinë, 25 shkurt 2024 – Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, njoftoi të dielën se i ka tërhequr njësitë... »

Biznesmenët serbë ankohen për kushtet ekonomike në Kosovë

  Prishtinë, 25 shkurt 2024 – Derisa Qeveria e Kosovës paralajmëron vende të reja pune për pjesëtarët e komunitetit serb,... »

BE sërish kërkon që çështja e dinarit të serbisë të zgjidhet në dialog

Bruksel, 23 shkurt 2024 – Bashkimi Evropian ka përsëritur se dëshiron t’u ndihmojë Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë një... »

Partitë maqedonase kundërshtojnë idenë e partive shqiptare që Presidenti të zgjidhedt nga Kuvendi

Shkup, 23 shkurt 2024 – Dy partitë kryesore maqedonase, Lidhja Social Demokrate (LSDM) në pushtet dhe VMRO DPMNE-ja në opozitë,... »

Escobar: Jemi të shqetësuar për faktin se qeveria e Kosovës nuk po na trajton si partner

Uashington, 23 shkurt 2024 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha në një intervistë me... »

Osmani: Çështja e dinarit serb mund të zgjidhet në Kosovë, me mbështetjen e aleatëve

Prishtinë, 23 shkurt 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova nuk ik nga obligimet e që... »

Kurti diskutoi me ambasadorët e shteteve të QUINT-it për anëtarësimin e Kosovës në KE

Prishtinë, 23 shkurt 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur të premten ambasadorët e shteteve të QUINT-it (SHBA-së,... »

Rusia përpiqet të ndikojë në Ballkan edhe përmes Forumit Mysliman Evropian

Kur tensionet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit qenë rritur në gushtin e vitit 2022 për shkak të çështjes së targave ilegale... »

Volodymyr Zelensky do të vijë në Tiranë javën e ardhshme

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të vizitojë Tiranën më 27 shkurt dhe bashkë me... »

Shtuni: Konfliki në Lindje të Mesme po përshkallëzon polarizimin në Ballkanin Perëndimor

Uashington, 22 shkurt 2024 – Konflikti ndërmjet Izraelit dhe Hamasit, që filloi me sulmin terrorist të grupit militant palestinez dhe... »

Rrëfim prekës e motivues i një vajze që iu bë forcë nënës së përdhunuar në luftë

Arton Konushevci, Mahir Sijamija, Radio Evropa e Lirë Ishte vetëm 11 vjeçe kur pa me sy tmerrin e nënës së... »

Osmani dhe Hovenier bisedojnë për propozimet për zgjidhje lidhur me dinarin

Prishtinë, 22 shkurt 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka... »

Politikanët, mediat dhe institucionet fetare “përhapin në Ballkan dezinformata në favor të Rusisë”

Prishtinë, 22 shkurt 2024 – Rusia përhap propagandën e saj në vendet e Ballkanit Perëndimor përmes politikanëve, institucioneve fetare dhe... »

PS e shpërfill paralajmërimin e BE-së, miraton Ligjin për Zonat e Mbrojtura

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Mazhoranca socialiste në Kuvendin e Shqipërisë e miratoi të enjten vetëm me votat e saj... »

Kuvendi i Shqipërisë e ratifikon marrëveshjen për emigrantë me Italinë

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten me 77 vota pro ratifikimin e protokollit ndërmjet qeverisë... »

Bujar Osmani do të jetë kandidat i BDI-së për president të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 22 shkurt 2024 – Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), të enjten ka prezantuar Bujar Osmanin si kandidat i kësaj... »

PS-ja e tërheq Projektligjin për Amnistinë Penale, s’arriti konsensus me opozitën për uljen e dënimit të të korruptuarve

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Grupi deputetëve të Partisë Socialistë (PS) në Kuvendin  e Shqipërisë e tërhoqi nga rendi i... »

Stano: Sjellja e Bislimit ndaj zyrtarëve të BE-së është e papranueshme

Bruksel, 22 shkurt 2024 – Bashkimi Evropian (BE) konfirmoi të mërkurën se Kosova dhe Serbia janë ftuar jpër një takim... »

Bislimi refuzon ftesën për diskutim për dinarin në Bruksel

Prishtinë, 21 shkurt 2024 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se nga Brukseli ka pasur kërkesë... »

Prapaskenat e përfshirjes së zyrtarëve të dënuar për korrupsion në ligjin për Amnistinë

Blerina Gjoka, BIRN Relatori socialist në Komisionin e Ligjeve dhe ministri i Drejtësisë i hapën rrugën përfshirjes së zyrtarëve të... »

Studimi: Shqipëria, e fundit ndër 67 vende për besimin te shkencëtarët

(Mimoza Picari, Zëri i Amerikës) Në një studim të drejtuar nga dy profesorë Dr. Viktoria Kologna dhe Dr. Niels G.... »