LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

Qytetarët e Kosovës po ndalohen nga autoritetet serbe edhe në kufi me Hungarinë

Prishtinë, 17 prill 2024 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJD) e Kosovës ka bërë të ditur se autoritetet serbe... »

Liderët e Kosovës e mirëpresin vendimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Prishtinë / Strasburg, 17 prill 2024 – Liderët e Kosovës e kanë mirëpritur të martën vendimin e Asamblesë Parlamentare të... »

Kush janë deputetët që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës?

Strasburg, 17 prill 2024 – Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës e miratoi rekomandimin për anëtarësimin e Kosovës në këtë... »

Mbi 300 shtetas të Kosovës janë bllokuar nga autoritetet serbe në kufi me Kroacinë

Prishtinë, 17 prill 2024 – Qindra shtetas të Kosovës janë bllokuar nga autoritetet e Serbisë në vendkalimin kufitar me Kroacinë,... »

Daçiq: “Ditë e turpshme” në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Beograd, 16 prill 2024 – Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se 16 prilli është “ditë... »

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës voton për anëtarësimin e Kosovës

Strasburg, 16 prill 2024 – Asambleja parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi të martën raportin për anëtarësim të Kosovës në... »

Komisioni i Senatit miraton kandidaturën e ambasadorit të ri amerikan në Shqipëri, David J. Kostelancik

Komisioni për Marrëdhëniet me Jashtë i Senatit amerikan miratoi të martën kandidaturën e diplomatit David J. Kostelancik në postin e... »

Vuçiq pas takimit me Lajçakun: Situata po bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar

Mostar (Bosnjë e Hercegovinë), 16 prill 2024 – Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq e ka cilësuar të vështirë bisedën që... »

Lajçak: Në takim me Vuçiqin theksova nevojën për progres urgjent në zbatimin e marrëveshjes

Mostar (Bosnjë e Hercegovinë), 16 prill 2024 – Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovԯ – Serbi, Miroslav Lajçak,... »

Zyrtarja e DASH-it: Trajnime për zyrtarët e sigurisë dhe drejtësisë për luftimin e dhunës me bazë gjinore

Prishtinë, 16 prill 2024 – “Mbështetja për zyrtarët e zbatimit të ligjit, mbështetja dhe trajnimet për prokurorët dhe gjyqtarët, se... »

Debati në Këshillin e Evropës: Shumica e deputetëve e mbështesin anëtarësimin e Kosovës

Strasburg, 16 prill 2024 – Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës rreth orës 17:30, ka filluar diskutimi lidhur me... »

BE-ja kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

Bruksel, 16 prill 2024 – Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të grupit të quajtur COREPER, ka arritur... »

Sipas projektligjit të ri, hapësira detare do të menaxhohet nga Këshilli Kombëtar i Territorit

Tiranë, 16 prill 2024 – Komisioni parlamentar i Ligjeve dhe ai për Veprimtarinë Prodhuese e Mjedisin shqyrtuan të martën projektligjin... »

Pejë: Një grua vritet nga bashkëshorti i saj, autori dorëzohet në polici

Prishtinë, 16 prill 2024 – Policia e Kosovës njoftoi se një grua është vrarë në Pejë, të martën në mëngjes.... »

Komiteti për Politikë dhe Demokraci i KE-së i rrëzon amendamentet e dëmshme për Kosovën

Strasburg, 16 prill 2024 – Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci i Këshillit të Evropës i ka rrëzuar të gjitha... »

Një shtetasi të Kosovës iu sekuestruan 25 mijë euro të padeklaruara në kufi

Tiranë, 16 prill 2024 – Policia e Shqipërisë njoftoi se një shtetasi të Kosovës i janë sekuestruar 24,900 euro në... »

AP e KE voton sot për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë

Strasburg, 16 prill 2024 – Asambleja Parlamentare (AP) e Këshillit të Evropës (KE) pritet të hedhë në votim të martën... »

Clinton: Përfshirja e grave në proceset e ruajtjes së paqes e sigurisë në botë është thelbësore

Prishtinë, 15 prill 2024 – Ish Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, tha të hënën se përfshirja e grave në... »

Ministrja Hajdari intervistohet nga prokuroria për rezervat shtetërore

Prishtinë, 15 prill 2024 – Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi të hënën se ka thirrur për intervistim ministren e Industrisë,... »

Presidentja Osmani e dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Prishtinë, 14 prill 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dënuar sulmin e Iranit me drone e raketa... »

Rama: Shqipëria dënon ashpër sulmin e paprecedentë të Irani kundër Izraelit

Tiranë, 14 prill 2024 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, të cilin... »

Kurti e dënon sulmin e Irtanit ndaj Izraelit

Prishtinë, 14 prill 2024 – Kryeministri Albin Kurti e ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Edhe ai ka thënë... »

Në Mal të Zi, arrestohet ish-kryeprokurori i posaçëm Milivoje Katniç

Podgoricë, 14 prill 2024 – Ish-kryeprokurori i posaçëm i Malit të Zi Milivoje Katniç dhe ish-zyrtari i lartë i policisë... »

Kreu i Bordit të ZRRE-së: “Elektroseveri” po i zbaton ligjet e Kosovës

Prishtinë, 13 prill 2024 – Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët... »

Një serb ndalohet në veri, për shkelje të rendit kushtetues të Kosovës

Prishtinë, 13 prill 2024 – Policia e Kosovës njoftoi se të shtunën në pikën kufitare me Serbinë, në Bërnjak, e... »

Pikëpyetje rreth referendumit për shkarkimin e kryetarëve të komunave veriore të Kosovës

Prishtinë, 13 prill 2024 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdoi punën edhe të shtunën për organizimin e referendumit për largimin... »

Analistët: Mali i Zi në fazën përfundimtare të negociatave me BE-në

Podgoricë, 13 prill 2024 – Brukseli zyrtar, këto ditë, paralajmëroi se në qershor të këtij viti Mali i Zi mund... »

Skema e zhvatjes së 448 mijë metra katror toke shtetërore në Durrës

Ish-drejtuesi i FRESSH në Durrës, Ardit Kërtusha akuzohet nga Prokuroria e Durrësit si strumbullari i një skeme masive të tjerësimit... »

Serbia në fushatë kundër Kosovës në Këshillin e Evropës dhe kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Uashington, 12 prill 2024 – Zyrtarë të qeverisë serbe thanë se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, u ka nisur të... »

Kurti: Kosova është një aleate e palëkundur e NATO-s

Prishtinë, 12 prill 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në ceremoninë e transferimit të autoritetit të drejtorit... »