LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Kufizimet në Shqipëri i shtyjnë studiuesit e rinj të shkojnë jashtë për kërkime shkencore

Fondet e pakëta, mungesa e transparencës dhe burokracia brenda universiteteve po i dekurajon kërkuesit e rinj shkencorë, të cilët po... »

Cilët serbë të Kosovës ndiqen dhe arrestohen në Serbi?

Beograd, 20 prill 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar më 14 prill se në Serbi “do të... »

O’Brien: Presim që Kosova ta themelojë Asociacionin

Beograd, 20 prill 2024 – Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, tha se Kosova ka premtuar... »

Von Cramon: Serbia s’po bën asnjë lëvizje për zbatimin e marrëveshjes me Kosovën. Përkundrazi.

Bruksel, 20 prill 2024 – Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se dialogu me Serbinë... »

Në Serbi, nisin hetimet për kërcënimet në internet ndaj ambasadorit amerikan Christopher Hill

Beograd, 19 prill 2024 – Një prokurori për krimet në fushën e teknologjisë në Serbi, ka filluar hetimet lidhur me... »

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

Beograd, 119 prill 2024 – Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, do ta vizitojë Beogradin këtë... »

Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Beograd, 19 prill 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka cilësuar si “hipokrit” reagimin e bashkësisë ndërkombëtare në... »

Serwer tregon se pse Serbia i frikësohet anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Uashington, 19 prill 2024 – Analisti dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, profesori amerikan Daniel Serwer, ka thënë se Serbia... »

Stano: Arrestimi i zyrtarëve policorë të Kosovës nga Serbia, shqetësues

Bruksel, 19 prill 2024 – Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se... »

BE-ja kërkon zbatimin e marrëveshjeve Kosovë – Serbi

Uashington, 19 prill 2024 – Bashkimi Evropian tha të premten se themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në... »

Përfundon në dhunë edhe një protestë e opozitës para bashkisë së Tiranës

Tiranë, 19 prill 2024 – Veprimtarë të opozitës dhe të Aleancës për Teatrin protestuan edhe sot për të tretën herë... »

Lirohet zëvendës drejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq, që ishte ndaluar në Serbi

Prishtinë, 18 prill 2024 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës njoftoi të enjten në mbrëmje se... »

EULEX shpreh shqetësimin për ndalimin e zv.drejtorit të Policisë së Kosovës në Serbi

Prishtinë, 18 prill 2024 – Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviqit, i cili është ndaluar të mërkurën në Serbi,... »

Qeveria e Shqipërisë kërkon investitorë për kombinatin e armëve në Poliçan

Tiranë, 18 prill 2024 – Qeveria miratoi të mërkurën një projektligj për shlyerjen e detyrimeve financiare të prapambetura për pagat... »

“Time”: Historitë motivuese të dy grave shqiptare, Sherife Lutës dhe Dua Lipës

Një grua e arratisur nga lufta e Kosovës dhe një yll i muzikës pop, të dy shqiptare, të dy në... »

DASH: Ndalimet arbitrare të qytetarëve dhe policëve të Kosovës, veprime përshkallëzuese

Uashington, 18 prill 2024 – Departamenti amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Serbisë të vetëpërmbahet nga veprimet e njëanshme... »

Asgjë e re nga bisedimet Kosovë – Serbi për çështjen e dinarit

Bruksel, 18 prill 2024 – Ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje edhe rundi i katërt i bisedimeve të kryenegociatorëve të Kosovës... »

Milatoviq kërkon drejtësi për shqiptarët e vrarë në Mal të Zi më 1999

Podgoricë, 18 prill 2024 – Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, ka kërkuar drejtësi për vrasjen e gjashtë shqiptarëve... »

Shqiprim Arifi gjobitet me rreth 500 euro për vendosjen e flamurit kombëtar

Preshevë, 18 prill 2024 – Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, është gjobitur me 55 mijë dinarë (rreth 500 euro), ndërsa... »

Hovenier kërkon lirimin e zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës

Prishtinë, 18 prill 2024 – Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, kërkoi që autoritetet serbe të lirojnë zëvendësdrejtorin e Policisë... »

Dejan Jankoviq është dërguar në paraburgim për “prishje të rendit kushtetues të Serbisë”

Prishtinë, 18 prill 2024 – Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se në bazë të informacioneve... »

Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese, para votimit në maj

Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, thotë se votimi pro Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Evropës,... »

MPB: Zëvendësdrejtori dhe disa zyrtarë të Policisë së Kosovës po mbahen në Serbi

Prishtinë, 17 prill 2024 – Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës (MPB) tha të mërkurën vonë se një zëvendësdrejtor... »

Vuçeviq: Serbia do të luftojë kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Beograd, 17 prill 2024 – Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha se shteti i... »

BE: Serbia e ka shkelur marrëveshjen për lëvizje të lirë

Bruksel, 17 prill 2024 – Bashkimi Evropian është i informuar për rastin e ndaljes së udhëtarëve dhe autobusëve nga Kosova... »

Lejohen të vazhdojnë udhëtimin kosovarët e ndaluar në kufirin Serbi-Kroaci

Prishtinë, 17 prill 2024 – Mbi 300 qytetarë të Kosovës që ishin bllokuar në zonën neutrale në vendkalimin kufitar mes... »

Ambasada e SHBA-së në Tiranë del në mbrojtje të kreut të SPAK-ut

Tiranë, 17 prill 2024 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri ka ritheksuar mbështetjen për organet e drejtësisë që... »

Von Cramon: Serbia t’i lirojë menjëherë kosovarët, mos ta turpërojë veten

Bruksel, 17 prill 2024 – Eurodeputetja Viola von Cramon i ka bërë thirrje Serbisë që t’i lirojë menjëherë shtetasit e... »

Kurti: Serbia po hakmerret ndaj civilëve kosovarë për votimin në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 17 prill 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka cilësuar ndalimin e qindra shtetasve të Kosovës në... »

Qytetarët e Kosovës udhëzohen të shmangin udhëtimet nëpër Serbi

Prishtinë, 17 prill 2024 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJD) e Kosovës u bëri thirrje të gjithë shtetasve të... »