POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 14 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 14

Brenda PD-së shtohen thirrjet për dorëheqjen e Bashës

Tiranë, 28 prill 2021 – Një grup prej 10 anëtarësh të kryesisë dhe Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, themelues dhe... »

Osmani: Serbia është burimi i “non-papers” me ide destabilizuese

Prishtinë, 28 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se Serbia është burim i dokumenteve “non-paper” për Ballkanin... »

Basha: “Ky është muzgu i shpresës dhe ëndrrës për ndryshim”

Tiranë, 27 prill 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e cilësoi si “muzg” për Shqipërinë rezultatin e zgjedhjeve... »

Edi Rama mban fjalimin e fitores së Partisë Socialiste

Tiranë, 27 prill 2021 – Në Shqipëri, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, e shpalli fitoren e partisë së tij... »

Kadilli kërkon dorëheqjen e Bashës, synon drejtimin e PD-së

Tiranë, 27 prill 2021 – Në Shqipëri, me konfirmimin e humbjes së zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën të dielën, brenda... »

Deri tani, PD udhëheq vetëm në veri të vendit

Votat po numërohen ngadalë gjatë natës- PS ka shumicën e votave pas numërimit të 10% të kutive PD-LSI duken në... »

Rama tregohet i përmbajtur për rezultatin e zgjedhjeve, “Votat janë në kuti”

Tiranë, 25 prill 2021 – Kryetari i Partisë Spcialiste, Edi Rama, u shpreh i përmbajtur lidhur me rezultatet e zgjedhjeve... »

Basha shpall fitoren e opozitës: “Shqiptarët zgjodhën ndryshimin”

Tiranë, 25 prill 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e shpalli fitoren e opozitës në zgjedhjet parlamentare që... »

Pjesëmarrja e Kurtit në zgjedhjet e Shqipërisë shkakton reagime në Kosovë

Prishtinë, 25 prill 2021 – Pjesëmarrja e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, ka shkaktuar reagime... »

Pritet rezultat i ngushtë pas dy anketimeve kundërshtuese “exit-poll”

Një nga anketimet pas votimit (exit poll) ka nxjerrë Partinë Socialiste fituese të zgjedhjeve me vetëm një vend në Kuvend... »

Gërvalla e Osmani i quajnë të rrezikshme idetë për ndryshim kufijsh

Prishtinë, 23 prill 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla, i kanë... »

McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë në Shqipëri

Tiranë, 21prill 2021 – Zëvendës presidenti i Parlamentit Europian, David McAllister, ka deklaruar se zgjedhjet parlamentare të 25 prillit janë... »

Presidenti i PPE-së u bën thirrje shqiptarëve: Nëse e doni ndryshimin, votoni për ndryshim

Tiranë, 21 prill 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim online me drejtues të grupit... »

Partia Konservatore britanike pret fitoren e Partisë Demokratike në Shqipëri

Tiranë, 19 prill 2021 – Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nisi këtë të hënë me një komunikim online... »

Basha tek ish-Këneta në Durrës: Do e përshpejtojmë Rindërtimin!

Kemi sot gati ekipin e urbanistëve, arkitektëve e inxhinierëve më të zotë që ka Shqipëria Kreu i PD, Lulzim Basha... »

Gjonaj takime me banorë të Njësisë 7 në Tiranë: Mandati i tretë që reformat të mos ndalen

Kandidatja për deputete e PS në Tiranë, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka vijuar turin e takimeve elektorale në Njësinë... »

Osmani e Abdixhiku diskutojnë për temat me interes nacional

Prishtinë, 12 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot  në takim kryetarin e Lidhjes Demokratike të... »

Shteti në shërbim të Partisë Socialiste? – Edi Paloka denoncon duke zbuluar mesazhin

Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Durrës, Edi Paloka, ka akuzuar ish-drejtorin e Aluiznit në Durrës, Arben Isakun, se u... »

PD padit në SPAK, Ramën, Agaçin dhe zyrtarë të tjerë të lartë për 110 mln euro të Beketit

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, IVI KASO Çështja e 110 milionë eurove të humbura në gjyqin me Bechetin për interesin personal... »

Gashi: Deputetët e LDK-së po përballen me presione e shantazhe

Prishtinë, 4 prill 2021 – Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se deputetët... »

Ndërpritet seanca e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e presidentit

Prishtinë, 3 prill 2021 – Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit... »

Konjufca: Kurti e Osmani garantuan se ligjin për zgjedhjet do ta negociojnë me opozitën

Prishtinë, 3 prill 2021 – Ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Glauk Konjufca, përmes një deklarate për media tha... »

Kurti: Zgjedhja e Vjosa Osmanit presidente, pastaj reforma zgjedhore

Prishtinë, 3 prill 2021 – Kryeministri Albin Kurti ka thënë se reforma zgjedhore do të nisë menjëherë pas zgjedhjes së... »

Kurti kërcënon sërish opozitën me zgjedhje të parakohshme

Prishtinë, 3 prill 2021 – Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, njëherësh kryeministër i Kosovës, e ka kërcënuar përsëri opozitën... »

Opozita në Kosovë: Kurti dëshiron ta çojë vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme

Prishtinë, 2 prill 2021 – Tri partitë opozitare shqiptare në Kuvendin e Kosovës kërkojnë tërheqjen nga procedura të projektligjit për... »

Opozita e quan shantazh nismën për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet

Prishtinë, 2 prill 2021 – Partitë opozitare në Kosovë – Partia Demokratike e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca... »

Kurti e kërcënon opozitën me zgjedhje të tjera të jashtëzakonshme

Prishtinë, 2 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kërcënoi opozitën se vendi do të shkojë në zgjedhje të... »

PDK-ja nuk e mbështet kandidaturën e Vjosa Osmanit për presidente

Prishtinë, 31 mars 2021 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) rikonfirmon qëndrimin kundër zgjedhjes së Vjosa Osmanit për president të... »

AAK nuk do të marrë pjesë në votimin e Vjosa Osmanit për presidente

Prishtinë, 30 mars 2021 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, bëri të ditur se deputetët... »

LDK do të marrë pjesë në votimin për presidentin e Kosovës

Prishtinë, 30 mars 2021 – Lidhja Demokratike e Kosovës vendosi të martën që të marrë pjesë në votimin për zgjedhjen... »