POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 18 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 18

Çipa: Ligji për Kufirin, kyç për kontrollin e krimit dhe terrorizmit (zë)

Intervistë e zëvendësministrit të Brendshëm, Stefan Çipa dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara Ministria e Brendshme... »

KM Isa Mustafa: Çështjet me Serbinë t’i zgjidhim me dialog (zë)

Intervista me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa për gazetaën “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA Bisedoi: Denion Ndrenika Kryeministri Isa... »

Amb.Dinosha tregon si u përmirësuan marrëdhëniet shqiptaro-malezeze dhe ndihmën amerikane (zë)

Intervistë e ambasadorit të Malit të Zi në Shqipëri, Ferhat Dinosha dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e... »

Deputetë e PD-së në protestë kërkojnë dorëheqjen e Ramës, Ristani: Eskobari jonë të largohet

Deputetë e PD-së janë vendosur kështu në krye të protestës së opozitës duke i bërë thirrje kryeministrit Rama të dorëhiqet... »

Protesta e opozitës, Meta ndërpret seancën dhe mbledh Konferencën e Kryetarëve

Nenin 98 i rregullores së kuvendit ku parashikohet procedura e ndryshimit të rendit të ditës do të jetë pika në... »

Nis seanca kuvendore, Paloka: Edi Rama të japë dorëhejqe

Paloka tha se ngjarja e Divjakës vërtetoi akuzat e opozitës për praninë e trafikut galopant të drogës dhe përfshirje të... »

Tirana: Shqiptarët në rajon janë agresivë ndaj njëri-tjetrit

Një raport i ministrisë së Jashtme tregon me shqetësim marrëdhëniet ndërmjet shqiptarëve ne Ballkan. Përveçse pohoi gjendjen e tensionuar të... »

Bushati: Politikë e re, aktive dhe me zgjidhje për shqiptarët në rajon dhe integrimin e Shqipërisë

Intervistë e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, z. Ditmir Bushati dhënë gazetës “Illyria” të Komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet... »

Meta: Rama kryeministër, zotohemi për bashkëpunim

I propozuar për kryetar Kuvendi, Ilir Meta premtoi bashkëpunim të ngushtë me Partinë Demokratike si opozita e re – Kryetari... »

EULEX nis hetimet mbi dëshmitë për djegien e trupave të shqiptarëve

Prishtinë, 28 qershor 2013 – Misioni i BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë EULEX ka nisur procedimin e dëshmisë... »

Një zyrtar i Qeverisë së Serbisë shpërfill Marrëveshjen e Brukselit

Prishtinë, 27 qershor 2013– Zëvendësdrejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Kërstimir Pantiq, ka shpërfillur të enjten parimet... »

“Vetëvendosja” përdori edhe forcën për të penguar ratifikimin e Marrëveshjes së Brukselit

Anëtarët dhe simpatizantët e Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ janë përpjekur të pengonin hyrjen e deputetëve dhe të ambasadorëve të disa shteteve perëndimore... »

Kuvendi i Kosovës ratifikoi Marrëveshjen e Brukselit

Marrëveshja e Brukselit u miratua në një atmosferë të tensionuar, me kundërshtime,  akuza, fyerje e etiketime, madje edhe me akte... »

VMRO fajëson zëvendës-kryeministrin Fatmir Besimi

Pas deklaratës së zëvendëskryeministrit Fatmir Besimi, se përgjegjës për dështimin në samitin e BE-së janë institucionet shtetërore të Maqedonisë, pasi... »

SHBA, OSBE: Zgjedhjet mbaruan, palët të punojnë me konstruktivitet

Diplomati i SHBA-së në OSBE vlerëson zgjedhjet e 23 qershorit. Ambasadori Kelly: Reformat për në BE të bëhen në rrugë... »

Sali Berisha pranon humbjen e zgjedhjeve, dorëhiqet nga PD

Rreth orës 20 të së mërkurës Sali Berisha pranoi humbjen në zgjedhje dhe u tërhoq nga detyrat në Partinë Demokratike.... »

SHBA dëshiron tranzicion të butë, ka pritshmëri e lartë pas zgjedhjeve

Uashingtoni garanton mbështetjen për Shqipërinë dhe qeverinë e ardhshme – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu bisedoi me fituesit e zgjedhjeve të... »

Koha ditore: Nenad Gjuriq është bashkëpuntor i Zvonko Veselinoviqit

Prishtinë, 26 qershor 2013 – Gazeta “Koha ditore” shkruan se ushtruesi i detyrës së komandantit të Drejtorisë së Policisë së... »

I hapet rrugë fillimit të negociatave për MSA me Kosovën

Bruksel, Prishtinë, 25 qershor 2013 – Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) kanë rekomanduar nisjen e... »

Konfirmohet emërimi i komandantit të policisë në veri

Prishtinë, 25 qeshor 2013 – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar emërimin e Nenad Gjuriqit në postin e komandantit... »

Opozita e majtë kryeson rezultatin e zgjedhjeve, numërim i qetë i votave

Rezultatet, sipas shifrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, deri tani shihen si prirje vote, pasi nuk janë numëruar mesatarisht më... »

Një i vrarë dhe tre të plagosur në Shqipëri. Meta “kërcënon” Berishën

I vrari është mbështetës i opozitës (LSI), ndërsa një nga të lënduarit, kandidat për deputet i Partisë Demokratike. Opozita fajësoi... »

Përfundoi shpërndarja e të gjithë materialeve zgjedhorë për votimet e së dielës

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxhaj në konferencën e orës 19 të shtunën i bëri thirrje përfaqësuesve zgjedhorë... »

Gjendje e qetë, por tensioni në rritje para zgjedhjeve

Partia Socialiste e përfundoi fushatën në Vlorë, ndryshe nga tradita që ka qenë për këdo Tirana, ku e zhvilloi tubimin... »

Ndërkombëtarët ftojnë për zgjedhje të qeta

I tërhiqet vëmendja klasës politike. OSBE dhe policia përfunduan trajnimin e 1645 trupave policorë për zgjedhjet. Më 23 qershor, të... »

Mesazhi i Presidentit Bujar Nishani për 23 qershorin: Ftoj pjesëmarrje masive dhe zgjedhje të qeta

Presidenti thotë se në asnjë çast nuk duhet harruar rëndësia e votimeve për marrëdhëniet ndërkombëtare si dhe për punën brenda... »

8 mijë vëzhgues vendas e të huaj “skanojnë” zgjedhjet në Shqipëri

Drejtuesi i Misionit Vëzhgues Afatshkurtër të OSBE-së Roberto Batelli thotë që në rast se besimi i votuesve në institucionet demokratike... »

Sekui: Palët të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve

DENION NDRENIKA Komisioni Europian i bëri thirrje udhëheqjes politike në Shqipëri të pranojë dhe të ketë respekt për rezultatin e... »

Ema Bonino e cilëson historike Marrëveshjen Kosovë-Serbi

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Ministrja e Punëve të Jashtme të Italisë, Emma Bonino, e ka vlerësuar lart përkushtimin e... »

Shtyhet ratifikimi i Marrëveshjes së Brukselit në Kuvendin e Kosovës

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Kuvendi i Kosovës nuk do të votojë këtë javë projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së... »