POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 19 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 19

Pasiguri dhe mosbesim për policinë në Shqipëri

Akuza dhe kundërakuza mes qeverisë dhe opozitës – Një fotografi e drejtuesve të lartë të policisë me të dyshuarin për... »

Tallje me aspiratat e shqiptarëve në Mal të Zi

Mali i Zi do të votojë për të zgjedhur presidentin e ri në 7 prill dhe krahu mbizotërues i politikës... »

Berisha dhe PD festojnë 22 vjetorin e rrëzimit të monumentit të Enver Hoxhës

Njësoj si 22 vjet më parë, demokratët janë mbledhur sërish në sheshin kryesor të Qytetit Studenti për të festuar rrëzimin... »

Rama: BE dhe SHBA duan zgjedhje të lira dhe jo retorikë nacionaliste

Kryetari socialist Edi Rama bisedon në Bruksel me Komisionerin Europian të Zgjerimit, Shtefan Fyle   Denion Ndrenika Rëndësia dhe angazhimi... »

Opozita fajëson qeverinë për problemet me firmat “Albpetrolin” dhe “CEZ”

Interpelancë në Kuvend e kërkuar nga deputeti i PS-së, Erjon Braçe me ministrin Edmond Haxhinasto   Qeveria e Shqipërisë pohoi... »

Ambasadori britanik: Nuk janë tri ligjet kusht, por aprovimi i tyre është test për klasën politike

Forum për politikën e jashtme me temë “Flasim me Europë: E ardhmja e Britanisë në BE dhe në zgjerimin e... »

Spahiu: Qeveria trajton emigrantët si turistë – u ka mohuar të drejtën për të votuar

Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci organizon takim të komunitetit shqiptaro amerikan me Kryetarin e Aleancës Kuqezi Kreshnik Spahiu – Kreshnik... »

Aleksandër Biberaj: Pavarësia e Kosovës është fitorja më e madhe e kombit pas 28 Nëntorit 1912

Nënkryetari i Frymës së Re Demokratike,  flet për gazetën “Illyria”   Nga Denion Ndrenika Nënkryetari i Frymës së Re Demokratike,... »

Theofan Kalivioti dhe Pirro Dhima në aktivitetin për aneksimin e jugut të Shqipërisë

Sot në Athinë, përfaqësues të ministrisë së Spiro Kserës dhe shtetas të Shqipërisë përkujtojnë aneksimin e jugut, ndërsa institucionet tona... »

PS akuzon për afera të dyshimta në tregun e gazit, qeveria mbrohet

“Privatizimi i Albpetrolit është një turp kombëtar, është i dështuar”, tha deputeti socialist Erjon Braçe – Ministri i Financave, Ritvan... »

Berisha: Ish-Presidenti Bush u befasua kur i tregova planin e shfarosjes së 1 milion shqiptarëve

Kryeministri Sali Berisha tregon bisedën me ish-presidentin amerikan George H Bush – Kryeministri theksoi se shqiptarët as kanë pasur dhe... »

93 vjet më parë, Tiranës u shpall kryeqytet

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha tha se “ka ardhur koha që qytetit t’i shërbehet me sakrifica” – Berisha... »

Dhënia e shtetësisë shqiptare shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Qeveria e Shqipërisë ka nisur shqyrtimin e mundësive ligjore që shtetësinë ta përfitojnë shqiptarët në Luginën e Preshevës dhe të... »

Washingtoni dhe Brukseli të zhgënjyer: U minua besimi ndaj gjyqësorit

Në një koment në “Twitter” kryetari socialist Edi Rama shkruajti: “Faleminderit Shteteve të Bashkuara për shprehjen pa asnjë ekuivok të... »

Gjykata shpall të pafajshëm gardistët e akuzuar për vrasjen e katër protestuesve opozitarë

Përfundon procesi gjyqësor në shkallën e parë për ngjarjet e 21 janarit 2011 – Sipas Gjykatës së Tiranës, prokuroria nuk... »

Konferenca e 49-të e Sigurisë në Mynih

Berisha: Shqiptarët nuk mund të klonohen në 5 kombe, janë një dhe i vetëm! Kryeministri tha se e ardhmja e... »

Fyle: Zgjedhjet me standarde janë kyç për Shqipërinë

Komisioneri europian i Zgjerimit Shtefan Fyle tha se zhvillimi i suksesshëm i zgjedhjeve tëpërgjithshme të 23 qershorit do të jetë... »

Miratohet pa opozitën ndarja e re mandateve të deputetëve për zgjedhjet

PS akuzoi se banorë të Tiranës u bënë banorë në Kukës për të shtuar fiktivisht popullatën dhe lënien e 4... »

Ministria e Jashtme thërret ambasadorin grek

Shqipëria: Greqia të shpjegojë kthimin e udhëtarëve me emërtesa shqip në pasaporta – Athina kërkon që në pasaporta të shkruhet... »

Tirana: Deputeti neonazist grek Kristo Papa shpallet “person i padëshiruar”

Mohoi ekzistencën e kombit shqiptar dhe Shqipërisë, çamëve e Çamërisë, kërcënoi futjen e ushtrisë greke në Shqipëri për “çliruar” sikurse... »

Rama: Retorika nacionaliste e Berishës cënon marrëdhëniet me SHBA-në

PS mblodhi Asamblenë Kombëtare – Kryetari Edi Rama tha se PS ka plan afrimi konkret mes Shqipërisë dhe Kosovës –... »

PD-PS, replika në largësi për zgjedhjet dhe integrimin

Kryeministri Sali Berisha paralajmëroi se kryetari i PS-së, Edi Rama, po përgatitet të bllokojë procesin zgjedhor si në vitin 2009... »

KQZ refuzon ndarjen e mandateve

Rrëzohet kërkesa e përfaqësuesve të opozitës   Në Shqipëri cështja e mandateve shkaktoi sot debate të reja në komisionin qëndror... »

Shqipëria ndalon vizitat me Serbinë

Komisioni i Jashtëm i Kuvendit dhe ministria e Jashtme thanë se po hartohej një qëndrim ndaj Serbisë – Kryekomisioneri Fatos... »

Bamir Topi: Lugina e Preshevës duhet të përfshihet në bisedime

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu bisedon me kryetarin e partisë Fryma e Re Demokratike, ish-presidentin Bamir Topi   Ambasadori i i... »

Edi Rama: 21 Janari tjetër nuk do ta gjejë Shqipërinë të kapur për fyti

Kryeministri Sali Berisha ngushëllon familjet e viktimave, por shton se “vrasjet janë përgjegjësi” e kryetarit socialist   Partia Socialiste dhe... »

Biberaj – FRD: “PS dhe PD, dy gjysmat e kalbura të PPSH-së”

Intervistë e nënkryetarit të partisë Fryma e Re Demokratike, Aleksandër Biberaj dhënë gazetës “Illyria”   Bisedoi: Denion Ndrenika   -Po... »

Pritja e presidentit Bujar Nishani me Trupin Diplomatik

Nishani: Shqipëria mbështet Kosovën në kufijtë e saj të pandryshueshëm Presidenti u zotua për bashkëpunim të plotë me të gjithë faktorët... »

“21 janari”, SHBA e OSBE kërkojnë drejtësi

TIRANE- Vetëm tri ditë para përvjetorit të dytë të ngjarjeve të 21 janarit, në rradhë, ambasada e Shteteve të Bashkuara... »

Berisha: Të nisë regjistrimi i ekipeve të Kosovës në Shqipëri

Kryeministri Sali Berisha kritikoi ndërkombëtarët që nuk lejojnë Ligën Mbarëkombëtare si dhe Kosovën që të luajë ndeshje miqësore – Ai... »