Uncategorized - ILLYRIA - Page 3 Uncategorized - ILLYRIA - Page 3

Kosova përfitoi miliarda euro nga remitencat

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që... »

Kandiq: Serbia nuk do t’i hapë arkivat e periudhës së luftës

Beograd, 8 qershor 2021 – Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi, thotë se nuk beson që... »

Kurti: Do të përgatisim padi ndaj Serbisë për gjenocid në Kosovë

Prishtinë, 7 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të premten se qeveria e tij ka filluar punën... »

New York: Vaksinimi për komunitetin shqiptar në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare në Staten Island

Një nga 18 pikat e vaksinimit të instaluara nga shteti do të hapet të enjten në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare... »

Lirohet pjesërisht anija e bllokuar në Kanalin e Suezit

Kairo, 29 mars 2021 – Anija masive që ka ngecur për disa ditësh në Kanalin e Suezit, thuhet se është... »

Lirohet pjesërisht anija e bllokuar në Kanalin e Suezit »

Philadelphia: Shoqata “Bijtë e Shqipes” vlerëson biznesmenët-heronj të periudhës së pandemisë

Nga: Tajar Domi Vecanёrisht nё periudhat e vёshtira , dalin nё dukje njerёzit me vlerat e tyre. E kёta mund... »

Vreshtaria “Foleja e Shqiponjës”, një kënd i bukur i universit shqiptar në SHBA

Neviana dhe Ardiani kanë krijuar një biznes që prodhon verëra, të frymëzuara nga simbole shqiptare dhe histori të mitologjisë së... »

“Bisha e ndërtimeve” është përsëri e uritur në Tiranë

Dhe as njeriu që ka të gjitha levat e pushtetit në Shqipëri nuk guxon që t’ia prishë Nga Ruben Avxhiu... »

Të rrosh a të mos rrosh në Toronto

Nga Jeta Toçila Dedja Sapo kisha dalë nga një prej auditoreve të Ryerson University. Fakulteti i Shkencave Sociale kishte organizuar... »

Shkrihen akujt në Olimpiadën e Dimrit

Marshimi nën një flamur të vetëm i delegacioneve sportive të Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut ishte ngjarja e... »

Nuk ka pavarësi të paimponuar

Artemija: Më mirë pavarësi e imponuar, se ndarje e Kosovës Nga Ruben Avxhiu Sot, kur ministri i Jashtëm serb, Daqiç... »

Lahuta e Malcis, gjithnjë gurrë e pashterrshme vlerash

Nga Frank Shkreli Pa ditur se kopja ime e vjetër e Lahutës së Malcis ishte grisur nga përdorimi prej pothuaj... »

Madeleine Albright, mes dy polako-amerikanëve të famshëm, që urrenin njëri-tjetrin

  Nga Ruben Avxhiu   Profesor Sami Repishti ka shkruar një koment për shkrimin tim kushtuar Zbig Brzezinskit, duke shtuar... »

Donald Trump shpëton kandidaturën e tij, në debatin e dytë televiziv

Hillary Clinton u detyrua të vendosej në pozita mbrojtëse disa herë përballë një rivali agresiv që e kërcënoi me burg,... »

Kritikët e Lëvizjes BESA janë promotorët më të mirë të saj

Nga Ruben Avxhiu   Bumerangu është një objekt që ka një formë të tillë që kur e gjuan në ajër,... »

Inxhinieri me famë, Zihni Buzo

(Një intervistë me inxhinierin Zihni Buzo,  realizuar në vitin 1994 dhe botuar në gazetën “Illyria” dhe librin “Shqiptarët e Amerikës”)... »

Vota më e mirë për partitë e vogla

Nëse nuk je militant e adhurues i ndonjë prej dy partive kryesore shqiptare është normale të jesh i pavendosur për... »

Piktori Abaz Hado, një ekspozitë kushtuar Çamërisë

Një ekspozitë kushtuar Çamërisë qendron e hapur prej ditësh në Tiranë. Janë 30 punime me përmasa të mëdha që trajtojnë... »

Kosova radical Islamists in new political offensive

Kosova, the Albanian-majority Balkan republic, is probably best known for its fervent pro-Americanism, understandable given the role of U.S.-led NATO... »