Uncategorized - ILLYRIA

Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim, për krime lufte

Hagë, 16 korrik 2024 – Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala, është dënuar nga Gjykata Speciale në Hagë... »

Szunyog: Drafti i Asociacionit duhet të dërgohet në Kushtetuese, tre krerët e shtetit premtuan themelimin

Prishtinë, 16 korrik 2024 – Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, në një intervistë për Ekonomia... »

Gonzato: “Korrupsioni është pengesa kryesore për integrimin e Shqipërisë në BE”

Tiranë, 11 korrik 2024 – Ambasadori i Bashkimi Evropian në vendin tonë, Silvio Gonzato, ka thënë se korrupsioni është pengesa... »

Kurti e vlerëson rolin e NATO-s në Kosovë: “Paqja është punë e vështirë dhe dinamike – ajo duhet të ruhet vazhdimisht”

Prishtinë, 5 korrik 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një opinion të botuar në “The New York Times”... »

Zëvendëskryeministri serb e vlerëson partneritetin Serbi-Rusi në fushën e sigurisë

Moskë, 10 qershor 2024 – Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vulin, u takua të hënën me sekretarin e Këshillit të Sigurimit... »

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Nga Beqir SINA NEW YORK – Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën(18 maj 2024) në qytetin e New York-ut, The... »

Plagoset në një atentat kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico

Bratisllavë, 15 maj 2024 – Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, është plagosur në një artentat të mërkurën në mesditë. Zyra... »

LETËR SHKRIMTARËVE SERBË

  Tregojuni fëmijëve se na keni vra Na keni therrë me bajoneta Të lidhur për trungje pemësh  Në fyt na... »

Emanuel Heba – shembëllimi i nderit, fisnikërisë e zemërgjerësisë

  Ramadan Muçolli Javën që shkoi u nda nga jeta Prof. Dr Emanuel Heba, autoritet shumë i respektuar në fushën... »

“Super e Marta”: Mbahen zgjedhjet paraprake në 16 shtete

Uashington, 5 mars 2024 – Presidenti Joe Biden dhe ish-Presidenti Donald Trump ka të ngjarë t’i afrohen marrjes së emërimit... »

Kamala Harris bën thirrje për armëpushim dhe për dërgimin e më shumë ndihmave në Gazë

Uashington, 4 mars 2024 – Nënpresidentja amerikane, Kamala Harris, i bëri thirrje Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste... »

Abbott: Kosova është vend i veçantë, meriton të jetë i suksesshëm

Prishtinë, 19 shkurt 2024 – Në përfundim të mandatit të tuij në Kosovë, ambasador i Britanisë së Madhe, Nicholas Abbott... »

“DITURIA ËDHTË FORCA NGA E CILA ARRIHET ÇDO FITORE”

Shkruar nga Prof. Gjon Frani Ivezaj në respekt të ditës së mësuesit. Dija dhe shkolla janë binomi më i nevojshëm... »

Një shkrim nga Sali Nivica që mbetet aktual edhe më shumë se një shekull më pas

Nga Subi Çako Me rastin e 104 vjetorit të vrasjes së Sali Nivicës unë kam zgjedhur të sjell në vëmendjen... »

KOHËT LASGUSHIANE

-Sot, në datëlindjen e tij – Nga Visar Zhiti Grimca vezulluese si pluhur i mbetur yjesh, – kështu më duken... »

Lavrov i akuzoi NATO-n dhe BE-në për pavarësinë e Kosovës

Shkup, 30 nëntor 2023 – Ministri i Punëve të Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, në fjalimin e tij në samitin... »

Në Shqipëri, borxhet ndaj OSHEE arritën rreth 750 milionë euro

Tiranë, 9 nëntor 2023 – Detyrimet ndaj kompanisë publike të shpërndarjes arritën në fund të këtij shtatori nivelin më të... »

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Bruksel më 16 nëntor

Bruksel, 9 nëntor2023 – Takimi i radhës i udhëhqësve të ekipeve negociuese të Kosovës dhe të Serbisë, i cili do... »

Komuna e Vushtrisë nderon aktivistin dhe biznesmenin shqiptaro-amerikan Harry Bajraktari

Gjatë vizitës së tij të fundit në Kosovë, Harry Bajraktari qendroi edhe në Komunën e Vushtrisë, për të nderuar dëshmorin... »

“MBAHU NENE E MOS KI FRIKE , SE KE DJEMTE NE AMERIKE…”

Mesazhi i veprimtarise te sotme tek Restaurant AMICI ne Cherry Hill, New Jersey,  me pronar atdhetarin Alex Shefit Daku. Nga... »

Petkoviq: Kosova nuk e lejoi EULEX-in të marrë pjesë në hetimet për sulmin në Banjskë

Beograd, 28 shtator 2023 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Kosova nuk... »

Në Kosovë, 64 për qind e grave besojnë se ka ngacmime seksuale në sektorin privat

Prishtinë, 22 shtator 2023 – 64 për qind e grave të punësuara në sektorin privat në Kosovë besojnë se ngacmimi... »

Stoltenberg: Duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë

Bruksel, 17 shtator 2023 – “Ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë”, tha Sekretari i Përgjithshëm... »

Maqedonia e Veriut i dëbon tre diplomatë rusë

Shkup, 16 shtator 2023 – Maqedonia e Veriut ka dëbuar tre diplomatë rusë, që shënon dëbimin e tretë të diplomatëve... »

Kurti: Aleatët e Rusisë po e minojnë dialogun Kosovë-Serbi

Talin, 6 shtator 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i akuzoi “aleatët e Rusisë” se, përmes dezinformimit dhe sjelljeve... »

Pope Francis Visiting Kosova is a Game Changing Moment: Christopher Hyland and ADBN Contributed Much to That Happening

After the successful Hyland Peace Concert for Kosova in Vatican, ADBN is planning Peace concerts and conferences in London and... »

Shkon në gjashtë numri i të viktimave të vërshimeve në Slloveni

Lubjanë, 7 gusht 2023 – Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga shirat e mëdha dhe vërshimet në Slloveni është... »

USS Ramage (DDG 61) arrives in Durrës, Albania

By USS Ramage (DDG 61) Public Affairs DURRES, Albania  –  The Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Ramage (DDG 61) – part of... »

Bisedë me stërnipin e Ismail Bej Vlorës, z. Qamil Ismail Vlora

Nga Këze Kozeta Zylo Ati i Pavarësisë së Kombit Shqiptar Ismail Bej Vlora u përjetësua dhe në Amerikë në vendin... »

Vdes “Mbretëresha e muzikës Rock ‘n’ Roll”, Tina Turner

Këngëtarja Tina Turner, hitet klasike të së cilës, sikurse The Best dhe What’s Love Got to Do With It, e... »