HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA - Page 116

Biden: Asnjë ushtri nuk do të siguronte Afganistan të qëndrueshëm, të bashkuar

Në një deklaratë për mediat nga Shtëpia e Bardhë presidenti i SHBA, Joe Biden tha se ai dhe ekipi i... »

Biden e mbron vendimin për tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani

Uashington, 16 gusht 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka shprehur keqardhje për zhvillimet në Afganistan, por... »

Biden i drejtohet kombit për situatën në Afganistan

Uashington, 16 gusht 2021 – Presidenti Joe Biden do t’i drejtohet pas pak vendit nga Shtëpia e Bardhë lidhur me... »

Kaos në Aeroportin e Kabulit, raportohet për 7 të vrarë

Kabul, 16 gusht 2021 – Zyrtarë të lartë ushtarakë amerikanë kanë thënë se nga kaosi në aeroportin e Kabulit këtë... »

Guterres: Bota të bashkohet përballë kërcënimit në Afganistan

Nju Jork, 16 gusht 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i bëri thirrje botës të... »

Khaled Hosseini: Jam shumë i shqetësuar për Afganistanin

Uashington, 16 gusht 2021 – Shkrimtari afgano-amerikan Khaled Hosseini ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për situatën e krijuar... »

Blinken: Na ka befasuar shpejtësia e përparimit të talibanëve

Uashington, 16 gusht 2021 – Administrata e Presidentit amerikan Joe Biden u është përgjigjur kritikave lidhur me tërheqjen e forcave... »

Haiti regjistron afër 1.300 viktima nga tërmeti

Port-au-Prince, 16 gusht 2021 – Autoritetet e Haitit kanë thënë se numri i viltimavr të tërmetit ka arritur në gati... »

Kaos në Aeroportin e Kabulit, së paku 5 të vdekur

Kabul,16 gusht 2021 – Së paku 5 persona janë kanë vdekur osë janë vrarë në Aeroportin e Kabulit, ndërsa qindra... »

Presidenti afgan: U largova nga vendi për të shmangur gjakderdhjen

Uashington, 16 gusht 2021 – Presidenti afgan Ashraf Ghani tha të dielën se ishte larguar nga vendi për të shmangur... »

Shqipëria dhe Kosova marrin lavde për pranimin e refugjatëve afganë

Zyrtarë dhe ish-zyrtarë amerikanë lavdëruan vendimin e kryeministrit Edi Rama dhe atë të Kosoovës për pranimin e një pjese të... »

Ekspertët:Tërheqja nga Afganistani mund të dëmtojë imazhin e SHBA-së në botë

Uashington, 14 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara po dislokojnë rreth 3,000 trupa për të ndihmuar në evakuimin e shumicës... »

Tërmet i fuqishëm në Haiti, të paktën 227 të vdekur

Port-au-Prince (Haiti), 14 gusht 2021 – Një tërmet i fuqishëm që goditi shtetin e Haitit ka vrarë të paktën 227... »

Edhe Mazar-e-Sharif bie në duart e talibanëve

Kabul,14 gusht 2021 – Mazar-e-Sharif, qyteti i katërt më i madh i Afganistanit ra të shtunën në duart e talibanëve,... »

Vihet në sprovë plani për tërheqjen e amerikanëve nga Afganistani brenda gushtit

Uashington, 14 gusht 2021 – Vendimi i marrë me ngut për të dërguar 3,000 trupa në Afganistan për të ndihmuar... »

Talibanët pranë rrethinave të kryeqytetit afgan, Kabul

Kabul, 14 gusht 2021 – Talibanët morën të shtunën dy krahina të tjera dhe u janë afruar rrethinave të kryeqytetit,... »

NATO: Do të vazhdojmë mbështetjen për Afganistanin

Bruksel, 13 gusht 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten (13 gusht) se aleanca do... »

Talibanët marrin nën kontroll disa kryeqytete kryesore provinciale afgane

Kabul, 13 gusht 2021 – Talibanët thanë të premten se gjatë natës i kanë marrë plotësisht nën kontroll pesë kryeqytetet... »

Shtetet e Bashkuara autorizojnë dozën e tretë të vaksinës për grupet e rrezikuara

Uashington, 13 gusht 2021 – Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave autorizoi dozën e tretë të të vaksinës Pfizer ose... »

Talibanët marrin Gaznin, një hap më pranë Kabulit

Kabul, 13 gusht 2021 – Kryengritësit talibanë morën të enjten qytetin strategjik të Gaznit, duke u afruar një hap më... »

SHBA tërheq një pjesë të personelit diplomatik nga Kabuli

Uashington, 12 gusht 2021 – Departamenti amerikan i Shtetit konfirmoi të enjten se Shtetet e Bashkuara po ulin numrin e... »

Si u godit “Ndrangheta”, organizata globale e trafikut të kokainës?

Më 3 gusht, ndërsa po ecte nëpër qendrën e Madridit, tre policë iu afruan Domenico Paviglianit për ta arrestuar. Gjashtë... »

Talibanët po i afrohen kryeqytetit të Afganistanit

Kabul, 12 gusht 2021 – Luftimet e forcave qeveritare afgane me militantët talibanë, po vazhdojnë edhe gjatë ditës së enjte,... »

Jep dorëheqje Guvernatori i Nju Jorkut

Nju Jork, 10 gusht 2021 – Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha se do të japë dorëheqjen për shkak... »

Vazhdon lufta diplomatike SHBA-Rusi

Uashington, 9 gusht 2021 – Ambasadori rus në ShBA, Anatoly Anonov, tha se Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që 24... »

Paralajmërimi i zymtë i OKB-së mbi ngrohjen globale

Nju Jork, 9 gusht 2021 – Një komision i Kombeve të Bashkuara që trajton çështje që lidhen me ndryshimin e... »

Së paku 51 të vrarë nga militantët islamikë në Mali

Bamako, 9 gusht 2021 – Guvernatori i rajonit Gao në Mali tha se të paktën 51 persona u vranë kur... »

Mbi 2 mijë të evakuuar nga zjarret në ishullin Evia të Greqisë

Athinë, 9 gusht 2021 – Autoritetet greke po vazhdojnë përballjen me zjarre në ishullin Evia. Më shumë se 2,000 njerëz... »

Shtëpia e Bardhë po shqyrton mundësinë që vizitorëve të huaj t’u kërkohet dëshmi vaksinimi

Uashington, 6 gusht 2021 – Shtëpia e Bardhë konfirmoi se shqyrton mundësinë që vizitorëve të huaj t’u kërkohet dëshmia e... »

Presidentit Biden i kërkohet ta mbyllë burgun e Guantanamos

Uashington, 6 gusht 2021 – Dhjetëra demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve, i kanë kërkuar presidentit amerikan, Joe Biden që ta... »