EKONOMI - ILLYRIA - Page 11

“Memorandum Mirëkuptimi” për projektet TAP dhe IAP

Nënshkruhet ndërmjet Shqipërisë, Malit të Zi, Bonje Hercegovinës dhe Kroacisë për mbështetje dhe bashkëpunim në realizimin e projekteve   Në... »

SHBA-Shqipëri mbështesin biznesin, problem mbetet klima politike dhe korrupsioni

Mblidhet konferenca e Dhomës Amerikane të Tregtisë në Tiranë (AMCHAM) – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu deklaroi se Shtetet e Bashkuara... »

Kompania nga Republika Çeke nis procesin me Shqipërinë

“CEZ”-i synon 190 milionë euro dëmshpërblim – “Shqipëria ka dështuar të mbrojë investimet e kompanisë, që njihej si distributori “CEZ”-Shpërndarje”-patën... »

Energji me linjë nënujore midis Shqipërisë dhe Italisë

Përurohet Sistemi i Kontrollit – Kryeministri Berisha thotë se në sistemin energjetik në vitet 2009-2013 janë investuar 730 milionë euro... »

SHBA, furnizues i madh i naftës në 5 vjetët e ardhshëm

Zëri i Amerikës Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë një të tretën e furnizimeve të reja me naftë gjatë 5... »

Samit i BE-së për taksat dhe energjinë

Kryetarët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të diskutojnë për politikën e energjisë dhe atë fiskale. Debati në Parlamentin... »

UEJL dhe Ecolog lidhin bashkëpunim

Kompania Ecolog dhe Universiteti i Evropës Juglindore (UEJL) kanë nënshkruar këto ditë një marrëveshje për bashkëpunim, duke theksuar në këtë... »

Papunësi dramatike e të rinjve në Greqi

Sipas të dhënave të fundit për tregun e punës shkalla e papunësisë së të rinjve ka arritur një nivel të... »

Slloveni – Edhe një goditje sa i përket besueshmërisë

Pas Moody’s edhe agjencia e vlerësimit Fitch e uli me një shkallë besueshmërinë e Sllovenisë për kredi. Kryeministrja sllovene deklaron... »

Ekonomia e eurozonës rrudhet edhe më tej

Nga Pandeli Pani   Ekonomia e eurozonës është rrudhur edhe më tej – në tremujorin e parë të këtij viti,... »

Kosovë: Telashe në agjensinë e privatizimit, pas dorëheqjeve të papritura

Luljeta Krasniqi – Veseli Bordi i Agjencisë Kosovare të Privatizimit pas dorëheqjes së drejtorit Blerim Rexha dhe largimit të dy... »

Rritet trysnia ndaj Zvicrës për zbutjen e sekretit bankar

Pasi Austria hoqi dorë nga rezistenca BE mund të negociojë tani me Zvicrën për një marrëveshje fiskale. Për këtë ranë... »

Kosova fton donatorët për sektorin e energjisë

Nadie Ahmeti Autoritetet vendore dhe ndërkombëtare në Prishtinë i kanë bërë thirrje donatorëve që të investojnë në projekte të ndryshme... »

Eurogrupi: shqetësim për Italinë, në pritje për Slloveninë

Nga Eliana Xhani Ministrat e financave të eurozonës për momentin nuk do të ndërmarrin asgjë për shpëtimin e anëtarit në... »

Bankat kanë ende vite të vështira përpara

Interesa shumë të ulët, krizë borxhesh, ristrukturime – bankat e Gjermanisë kanë parë kohë më të mira. Njohësit e sektorit... »

Sa kushton autostrada Prishtinë – Shkup?

Autoritetet kompetente në Prishtinë, kishin premtuar se në pranverë të këtij viti të fillojë ndërtim i autostradës Prishtinë – Shkup,... »

Bashkimi Evropian hetim për çmimet e naftës

15.05.2013 Bashkimi Evropian ka filluar një hetim antimonopol lidhur me manipulimet e mundshme të çmimeve të naftës dhe të biokarbureve.... »

Ulja e TVSH-së për shportën ushqimore

Luljeta Krasniqi – Veseli 11.05.2013 Autoritetet e Kosovës janë duke shqyrtuar mundësitë për uljen e normës së Tatimit mbi Vlerën... »

Ku po shkon ekonomia dixhitale?

Revolucioni dixhital më nuk mund të ndalet. Po cilat janë trendet më të reja, rreziqet dhe shanset? Për këto u... »

Papunësia në Eurozonë – ndikime edhe në Kosovë

Nadie Ahmeti   Çdo zhvillim në vendet e Evropës, reflekton drejtpërdrejtë në Kosovë, madje në forma më shqetësuese edhe tronditëse... »

Investimi i gabuar

Luljeta Krasniqi – Veseli   Burimet e pakta të financimit kanë bërë që investitorët privatë në Kosovë të investojnë në... »

Lehtësi lëvizjeje dhe bashkëpunimi mes shqiptarëve në të dy anët e kufirit

Pika e Shishtavecit u mundësua nga marrëveshja që firmosën më 16 prill 2013 në Tiranë ministrat e Brendshëm të Kosovës,... »

SHBA: 165 mijë vende të reja pune në prill

Niveli i papunësisë për të njëjtin muaj ishte më i ulëti që nga viti 2008   Një lajm i mirë... »

Termocentrali “Kosova e Re”, në vitin 2018

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re” siguron energji të mjaftueshme për konsumatorët dhe njëherësh largon varshmërinë e Kosovës nga importi... »

Kroatët druhen nga pasojat e anëtarësimit në BE

Një vit pasi Kroacia u pranua në Bashkimin Evropian, qytetarët e saj druhen se gjendja e tyre ekonomike do të... »

Produktet kosovare në tregjet evropiane

Luljeta Krasniqi – Veseli Produktet të cilat prodhohen në Kosovë, ndonëse me shumë vështirësi, por kanë arritur të depërtojnë në... »

Pasuritë e patundshme në SHBA

Këtë vit vihet re një prirje e re në Hollivud: yjet dhe producentët që jetojnë në qytezën Tinsel Taunn, janë... »

Biznesi amerikan propon ndryshime ligjore në Shqipëri

Dhoma Amerikane e Tregtisë “AmCham” takohet me organet tatimore – Përfaqësuesit e Dhomës Amerikane kanë analizuar së bashku me ekpertët... »

Shqipëria, Greqi, Itali mbështesin projektin e gazsjellësit “TAP”

2 miliardë USD investime dhe 20 mijë vende pune vetëm në Shqipëri Me këtë projekt, Shqipëria bëhet pikë kyçe në... »

“FIN Mecanica” interesohet për investime strategjike në Shqipëri

Kompania italiane prodhon që nga gjilpërat, mjetet e transportit rrugor e hekurudhor, autobusë e trena dhe mbaron tek antenat e... »