LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 284

Meta beson se e diela do të jetë “një ditë feste për të gjithë shqiptarët”

Tiranë, 23 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dje dhe sot, ka pritur në takime ambasadoren e SHBA-së... »

Wigemark: Rugova ishte Babai i Kosovës moderne

Prishtinë, 23 prill 2021 – Shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Lars-Gunnar Wigemark, është takuar sot me kryetarin e... »

Maas: Tani priten rezultate konkrete në dialogun Kosovë – Serbi

Beograd, 23 prill 2021 – “Nuk pres që dialogu të vazhdojë vetëm për hir të dialogut. Tani priten edhe disa... »

Turqia kërkon nga Shqipëria ekstradimin e biznesmenit Faruk Fatih Ozer

Ankara, 23 prill 2021 – Policia turke ka ndaluar 62 persona si pjesë e një hetimi për shkëmbim të kriptovalutave,... »

Zgjedhjet në Shqipëri – Kthesë apo vazhdimësi?

Nga Lindita Arapi, DW 30 vjet pas zgjedhjeve të para pluraliste dita e zgjedhjeve në Shqipëri ende nuk është një... »

Vuçiq: Serbia dëshiron zgjidhje kompromisi me Kosovën

Beograd, 23 prill 2021 – Serbia është e gatshme për vazhdim të dialogut me Prishtinën dhe dëshiron të arrijë një... »

Meta kërkon të anulohet urdhri për karantinimin e emigrantëve nga Greqia

Tiranë, 23 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka mbështetur rekomandimin e Avokatit të Popullit për anulimin... »

Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Tiranë, 23 prill 2021 – Biznesmeni italian Francesco Becchetti e thyen heshtjen dhe flet për herë të parë për gjyqin... »

AFP: Shqipëria gati për zgjedhje, pas një fushate të ashpër

AFP ka botuar sot një artikull për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, ku e ka përshkruar klimën politike në vend, në... »

Thirrje nga Senati Amerikan për zgjedhjet në Shqipëri

Ngjarja në Elbasan, ambasadorja Kim: Grupet e mbrojtjes së votës, të papranueshme Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të... »

Dy senatorë amerikanë thërrasin votuesit shqiptarë të votojnë në zgjedhje

Uashington, 22 prill 2021 – Senatorët amerikanë Bob Menendez dhe Jim Risch, u kanë bërë thirrje votuesve në Shqipëri që... »

Në Shqipëri, KQZ përfundon përgatitjet për zgjedhjet parlamentare

Tiranë, 22 prill 2021 – Në Shqipëri, administrata zgjedhore e vlerëson si të përmbyllur brenda afateve përgatitjen e procesit zgjedhor.... »

Gjykata e Strasburgut vendos kundër sekuestrimeve në median Lapsi.al

Strasburg, 22 prill 2021 – Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut vendosi t’i kërkojë qeverisë së Shqipërisë të ndalohen... »

Vuçiq: Na kërkojnë ta njohim Kosovën, por nuk na ofrojnë asgjë

Uashington, 22 prill 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera... »

Ekspertiza: Në vendin e ngjarjes gjenden 20 gëzhoja, nuk dihet kush qëlloi i pari

Tiranë, 22 prill 2021 – Pjerin Xhuvani, militanti i Partisë Socialiste, rezulton të jetë qelluar me 5 plumba, duke gjetur... »

Maas: Idetë për ndryshim kufijsh janë të rrezikshme

Prishtinë, 22 prill 2021 – Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka thënë të enjten në Prishtinë se idetë, të... »

Ambasadorja Kim: Liderët politikë të bëjnë thirrje për qetësi

Tiranë, 22prill 2021 – Ambasadorja e Shteteve tëBasshkuara të Amerikës, Yuri Kim, u ka bërë thirrje udhëheqësve të politikës shqiptare... »

BE-ja e mbështet Kosovën për furnizim me energji të pastër

Prishtinë, 22 prill 2021 – Bashkimi Evropian (BE) do ta vazhdojë mbështetjen e Kosovës për furnizim me energji nga burime... »

Mesazhi i ambasadorëve të huaj: Mos e shisni votën, demokracia është e paçmueshme

Tiranë, 22 prill 2021 – Ambasadorët e disa shteteve perëndimorte në Tiranë u janë drejtuar qytetarëve shqiptarë me një video-mesazh... »

Aliu: Kompanitë e hidrocentraleve e lëshojnë ujin vetëm gjatë vizitave të paralajmëruara

Prishtinë, 22 prill 2021 – Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka deklaruar se kompanitë që menaxhojnë... »

Të premten, mbahet seancë paragjyqësore ndaj “Komandant Ujkut”

Hagë, 22 prill 2021 – Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka njoftuar se seanca paragjyqësore e radhës ndaj... »

Demiri: Njohja nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin Kosovën

Përfaqësues të komunitetit hebraik në Shtetet e Bashkuara, thanë të mërkurën se Kosova bëri historinë duke u bërë vendi i... »

Shtetasit e Shqipërisë do të mund të punojnë lirshëm në Kosovë

Prishtinë, 21 prill 2021 – Qeveria e Kosovës ka themeluar të mërkurën Grupin Punues ndërministror për bashkërendimin e punëve për... »

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshim kufijsh në Ballkan

Lubjanë / Bruksel, 21 prill 2021 – Për ditë më radhë mediat sllovene raportuan për ekzistimin e një dokumenti të... »

Loeckel: Kosova të fuqizojë mekanizmat mbikëqyrës për luftimin e korrupsionit

Pragë, 21 prill 2021 – “Kosova duhet të fuqizojë mekanizmat e pavarur që do të mbikëqyrnin shpenzimet qeveritare, si pjesë... »

Sfidat e vaksinimit të mjekëve kundër COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 21 prill 2021 – Në Kosovë, që nga fillimi i procesit të vaksinimit kundër COVID-19, para më shumë se... »

Në Mal të Zi arrestohet i dyshuari si kreu i një bande kriminale

Podgoricë, 21 prill 2021 – Policia e Malit të Zi ka arrestuar kreun e dyshuar të një bande kriminale e... »

Zgjedhjet, një i vrarë e 4 të plagosur në mes të ditës në Elbasan

Në Shqipëri, Pjerin Xhuvani, 56 vjeç, i cili mendohet se është angazhuar në mbështetje të fushatës e Partisë Socialiste mbeti... »

Cirman: Sllovenia s’duhet të përfshihej në planin për ridefinim kujfijsh në Ballkan

Lubjanë, 21 prill 2021 – Kryeredaktori i gazetës sllovene “Necenzurirano”, Primozh Cirman, e cila e botoi dokumentin jozyrtar, “non-paper”, për... »

Serbia e fajëson një “palë të tretë” për mungesën e marrëveshjes me Kosovën

Beograd, 21 prill 2021 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka deklaruar se Kosova... »