SHKENCE - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

Pfizer: Vaksina ka efikasitet të lartë edhe gjashtë muaj pas imunizimit

Nju Jork, 1 prill 2021 – Kompania amerikan, Pfizer thotë se vaksina që ka prodhuar kundër koronavirusit, në bashkëpunim me... »

Ekspertët: Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet

Ekspertët thonë se në garën globale kundër varianteve të reja të koronavirusit, është e domosdoshme të arrihet me shpejtësi imuniteti... »

Fundi i syzeve të leximit?

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA (FDA) është duke shqyrtuar një ilaç që hidhet me pikatore në sy dhe... »

Shkencëtari shqiptar i mjekësisë botërore

Bashkautor në prodhimin e vaksinës së lias dhe zbulimin e mjekimin nga tërbimi i qenit dhe njerëzve Nga Shefqet Saliu... »

Astronauti kthehet nga Hapësira 5 cm më i gjatë se vëllai i tij binjak

Çfarë po mëson njerëzimi nga qendrimi njëvjeçar në hapësirë i kozmonautit Scott Kelly   Astronauti Scott Kelly (Skot Kelli) u... »

Gratë duhanpirëse, të rrezikuara sa burrat

Antoine Blua Gratë duhanpirëse janë të rrezikuara më shumë se kurdoherë nga sëmundjet që ndërlidhen me duhanpirjen, si: kanceri i... »

SHBA: Kthesë e madhe në klonimin njerëzor

Claire Bigg Raportohet se shkencëtarët e Shteteve të Bashkuara thonë se kanë arritur sukses në prodhimin e embrionit të hershëm... »

Shpimet për gaz dhe ndotja

Greg Flakus 01.05.2013 Përdorimi në rritje i shpimit horizontal dhe thyerjes së shkëmbinjve me anë të presionit të ujit –... »

Avionët pa pilot shkelin të drejtën ndërkombëtare

Sisteme armësh pa pilot po bëhen gjithnjë e më tepër pjesë e arsenaleve ushtarake. Për përdorimin e tyre në Gjermani... »

Nivelet e plumbit tek orizi

Gjetja e substancave të dëmshme tek orizi po shkakton përsëri shqetësime për fermerët dhe konsumatorët. Një studim i ri nga... »

Kurs gjuhësh të huaja përmes Skype

Të mësosh një gjuhë të huaj me mësues privatë kushton shtrenjtë, por edhe të ndjekësh kurse është e vështirë për... »

Gjigandi i teknologjisë nxjerr Xbox ONE

Kompania Mikrosoft ka shpalosur për publikun Xbox ONE, një sistem argëtimi që përfshin të brenda kutisë magjike internetin, kanalet televizive,... »

Teknikë për akumulimin e nxehtësisë së përftuar nga mbeturinat

Nga gazrat e depozitave të plehrave përftohet nxehtësi që kthehet në rrymë. Pishinat, shkollat dhe spitalet përfitojnë nga koncepti i... »

Stavridis: Siguria kibernetike, sfidë

Al Pesin 14.05.2013 Sulmet kibernetike ndaj korporatave dhe qeverive nuk janë më të pazakonta. Personat e dyshuar dhe komjuterët e... »

Heqja e gjinjve si masë parandaluese

Ylli i Hollivudit, Angelina Jolie hoqi me operacion të dy gjinjtë nga frika e sëmundjes nga kanceri. Amputimi si masë... »

Kapsula ​​Soyuz mbërrin në Tokë

Misioni i tre astronautëve ndërkombëtarë ishte ekspedita e 35-të në bordin e stacionit të hapësirës   Zëri i Amerikës 14.05.2013... »

Çfarë të ardhmeje kanë kërkimet bërthamore në Gjermani?

Nga Deutsche Welle   Gjermania do t’i japë fund shfytëzimit të energjisë bërthamore. Deri tani ajo kryeson në botë në... »

Asteroidët premtues, por edhe kërcënues

Suzzane Presto Asteroidët, të vegjël dhe të mëdhenj që shpërthejnë dhe shpërndahen në sistemin tonë diellor, janë premtues për zbulimet... »

Red Bull në qendër të kritikave për sportet e rrezikshme në reklama

Me video të sporteve ekstreme koncerni austriak Red Bull bën reklamë me për limonadën të tij. Por kjo strategji e... »

Fermerët të parët që ndjejnë efektet e klimës

Fermerët janë të parët që ndjejnë efektet e ndryshimeve të klimës. Për shumë prej tyre në vendet në zhvillim, drithërat... »

Divani që zbuloi të panjohurën – Muzeu i Siegumnd Freudit në Londër

Johana Impey / Amarildo Topi Është një prej mobiljeve më të famshme në botë, por divani që qëndronte në zyrën... »

Shtohen rastet e fruthit në Evropë

Për shkak të rritjes së jashtëzakonshme të infeksioneve me këtë sëmundje mjekët kritikojnë ata që janë skeptikë apo kundër vaksinimit... »

Zbulohen planete që mund të kenë kushte për jetë

Suzzane Presto   Astronomët vazhdojnë kërkimet për planete që mund të kenë ngjashmërri me Tokën përsa i përket madhësisë dhe... »

Raketa Antares drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Në një moment tjetër të rëndësishëm për programin amerikan të hapësirës, në epokën pa anije hapësinore, një raketë tregëtare që... »

Google mbizotërues dhe presioni europian

Pas ankesavë pranë Komisionerit të Konkurencës së Bashkimit Europian, Google deklaron se do të shfaqë më shumë linke nga faqet... »

Përparimet globale në shëndetësi

Gjatë dy dekadave të fundit, qeveria amerikane, bizneset amerikane dhe individë po bashkëpunojnë si asnjëherë më parë për të studiuar... »

Matematika ende si gogol për nxënësit

Laura Papraniku Shkup, 24 prill – Ka shumë kohë që është identifikuar si problematike çështja që ka të bëjë me... »

Çdo të thotë „universitet elitar“ në Gjermani?

Universitetet elitare në Gjermani ndoshta nuk mund të krahasohen me ato të Harward, Yale apo Standford por në disa degë... »

ExxonMobil gjobitet me 236 milionë dollarë

Jurisë iu desh më pak se dy orë për të arritur në përfundimin se firma Exxon ishte përgjegjëse për dëmet... »

Lamtumirë zhurmë!

Zhurma përveçse se është shqetësuese, mund të jetë edhe me kosto. Prandaj inxhinierët janë duke kërkuar mëyra për të eliminiuar... »