SPORT - ILLYRIA - Page 2

FIFA e gjobit Federatë Serbe të Futbollit, për mesazhet politike lidhur me Kosovën

Cyrih, 7 dhjetor 2022 – Federata serbe e Futbollit është gjobitur me 20.000 franka nga FIFA, për shkak të shfaqjes... »

FIFA inicion edhe një procedurë disiplinore ndaj Serbisë

Cyrih, 5 dhjetor 2022 – Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka nisur procedura disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë,... »

Zvicra e Xhakës dhe Shaqirit i bëri shqiptarët të festojnë

Zvicra e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqiri kaloi në fazën finale të Kampionatit Botëror të futbollit në Katar, ndërsa e... »

Kampionati Botëror i Futbollit: SHBA e mund Iranin, kalon në fazën eliminatore

Doha (Katar), 29 nëntor 2022 – Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në Kampionatin Botëror... »

Gazmend Çaçi dhe Gjergj Ruli nderohen me çmimin “Urdhri Olimpik”

Tiranë, 31 tetor 2022 – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) ka ndarë të shtunën titullin “Urdhri Olimpik”. Ky vlerësim iu... »

Shqipëria me futbollistë të kampionatit vendas barazon me Arabinë Saudite 1-1

Në stadiumin “Al Nahyan Stadium” të Abu Dabit në Emiratet e bashkuara Arabe, kuqezinjtë e mbyllën pjesën e parë në... »

Lamtumirë legjendë e futbollit kombëtar Bashkim Muhedini

Nga Qemal Zylo Me shumë hidhërim e mora lajmin e ndarjes së parakohshme nga jeta, nga mbesa e tij Floriana... »

Flamuri shqiptar lartësohet në Beograd, Abakarov bëhet kampion botëror në mundje

Beograd, 17 shtator 2022 – Flamuri shqiptar është ngritur lart në Beograd, në arenën sportive ku po mbahet Kampionati Botëror... »

Luiza Gega bëhet kampione e Evropës në vrapimin 3000 metra me pengesa

Mynih, 21 gusht 2022 – Atletja shqiptare Luiza Gega është shpallur mbrëmjen e së shtunës kampione e Europës në garën... »

Serbia pamundëson pjesëmarrjen e pingpongistëve të Kosovë në Kampionatin Evropian

Prishtinë, 16 korrik 2022 – Komiteti Olimpik të Kosovës (KOK) njoftoi se Serbia ka pamundësuar pjesëmarrjen e pingpongistëve kosovarë në... »

As 15 vjeç si profesionist, por portieri kuqezi Simon Simoni nuk “fluturon”

14 vjeç, 7 muaj e 9 ditë, kaq i janë dashur Simon Simonit për të shkelur në fushën e blertë... »

Policia harton masat e sigurisë dhe rendit për ndeshjen Shqipëri-Izrael

Masat e marra nga Policia e Shtetit konsistojnë në disa plane Knid Ndrenika Policia e Shtetit në Tiranë njoftoi se... »

Skiatorja italiane, Lara Colturi, do ta përfaqësojë Shqipërinë

Tiranë, 26 maj 2022 – Skiatorja e re italiane, Lara Colturi, është pajisur me pasaportë shqiptare. Ministri i Brendshëm, Bledi... »

“Mirësevini në Tiranë”, UEFA promovon ndeshjen finale të Ligës së Konferencës (VIDEO)

Faqja zyrtare e UEFA-s për Ligën e Konferencës ka postuar të hënën në Twitter një videospot nga Tirana, ku do... »

Policia paralajmëron ndalimhyrjen në Tiranë, por thotë se nuk ka panik

Policia e Shtetit u lut qytetarëve që të mos udhëtojnë drejt Tiranës në datën 25 maj 2022 për shkak të... »

Veliaj dha porosi dhe këshilla përpara eurofinales Roma-Fejënord

Kryebashkiaku Erion Veliaj dha porosi dhe këshilla paraditen e kësaj të shtune për grupin bashkërendues organizator si dhe për qytetarët... »

Vdiq Xhevdet Peci, ikonë e boksit kosovar

Prishtinë, 9 maj 2022 – Ka vdekur të hënën Xhevdet Peci, ish boksier i klubit “Prishtina”, një prej boksierëve të... »

Gjimnasti rus i sjell Shqipërisë medalje nga kampionati botëror në Baku

Baku, 4 prill 2022 – Matvei Petrov ka arritur një tjetër rezultat fantastik në gjimnastikë dhe ia ka sjellë Shqipërisë... »

Boksieri shqiptar Florian Marku ruan titullin botëror dhe kërkon sfidën e radhës

Boksieri shqiptar Florian Marku ka dalë fitues mbrëmë duke ruajtur titullin e Kampionit të Federatës Ndërkombëtare të Boksit (IBF) për... »

Atletja ukrainase fitoi medaljen e artë në kërcimin së larti në Beograd

Jaroslava Mahuchikh, e cila u detyrua të linte shtëpinë e saj pas pushtimit rus të Ukrainës, tha se po luftonte... »

Shaqiri pritet me entuziazëm e flamuj kuqezi nga tifozët shqiptarë në Chikago

0:0 në stadiumin e Chicago Fire, debutimi para 25 mijë tifozve Nga Beqir Sina NEW YORK, NY: Xherdan Shaqiri ka... »

Tërhiqet Duka, pranon vendimet e gjykatës dhe shtyn Asamblenë e FSHF-së

Zëvendëspresidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Edvin Libohova tha se mbështetur dhe në respekt të vendimeve të gjykatës Asambleja e... »

FIFA e UEFA suspendojnë ekipet ruse nga të gjitha garat

Cyrih, 28 shkurt 2022 – FIFA dhe UEFA ua kanë ndaluar pjesëmarrjen në të gjitha garat e tyre të gjitha... »

Armand Duka u pezullua nga detyra si president i FSHF-së nga Gjykata Penale e Tiranës

Bashkë me zotin Duka u pezullua edhe Sekretari i Përgjithshëm i federatës Ilir Shulku dhe dy shtetas të tjerë Knid... »

UEFA e zhvendos ndeshjen finale të Ligës së Kampionëve nga Rusia në Francë

Nion, 25 shkurt 2022 – UEFA njoftoi të premten se ka marrë vendim që ndeshja finale e Ligës së Kampionëve... »

Gjykata pezullon procesin e zgjedhjeve presidenciale në Asamblenë e FSHF-së

Vendimin gjykata e mori mbështetur në pranimin e padisë kërkesës të anëtarit të Shoqatës Rajonale të Futbollit në Gjirokastër, Akademia... »

Mbyllet procesi i propozimit të kandidatëve për President dhe KE, sot mblidhet Komisioni Verifikimeve

Federata Shqiptare e Futbollit njoftoi se ditën e sotme, e premte 11 shkurt 2022, me fillim ora 15:00, do të... »

Xherdan Shaqiri, futbollisti i shquar shqiptar, transferohet në SHBA

Do të luajë në qytetin e John Belushit, me ekipin Chicago Fire FC, sipas një kontrate që vazhdon deri në... »

“Chicago Fire” zyrtarizon transferimin e Xherdan Shaqirit

Chicago, 9 shkurt 2022 – Klubi Futbollistik “Chicago Fire” e ka zyrtarizuar transferimin e Xherdan Shaqirit. “Jemi shumë të lumtur... »

Atletja Luiza Gega vijon shkëlqimin në arenën ndërkombëtare

Luiza Gega vazhdon të shkëlqejë në arenën ndërkombëtare, duke regjistruar paraqitje shumë të mira në çdo eveniment ku merr pjesë.... »