SPORT - ILLYRIA

Spanja e fiton titullin e Kampionit të Evropës në futboll

Berlin, 14 korrik 2024 – Spanja ka fituar Kampionatin Evropian të Futbollit, Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2 me... »

Euro 2024: Zvicra e kthen në shtëpi kampionen e Evropës, Italinë

Berlin, 29 qershor – Zvicra e eleminoi Italinë, në ndeshjen e parë të fazes eleminatore të kampionatin evropian të futbollit... »

Mirlind Daku suspendohet dy ndeshje për thirrjet fyese ndaj Serbisë

Nyon, 23 qershor 2024 – Sulmuesi i ekipit të Shqipërisë Mirlind Daku u pezullua të dielën për dy ndeshje për... »

Euro 2024: Murinjo, BBC dhe The Guardian flasin me superlativa për Shqipërinë

Trajneri i Fenerbahces, Jose Mourinho e lavdëroi lojën e Shqipërisë në Euro 2024, duke thënë se skuadra jonë kombëtare theu... »

Euro 2024: Shqipëria bën befasinë, barazon me Kroacinë

Hamburg, 19 qershor 2024 – Shqipëria bëri befasinë në Grupin B të Kampionatit Evropian të futbollit në Gjermani. Të mërkurën,... »

UEFA nis procedurën disiplinore ndaj Serbisë, për veprimet e tifozëve serbë në Euro 2024

Nyon, 18 qershor 2024 – Federata Evropiane e Futbollit (UEFA), njoftoi më 17 qershor për procedura disiplinore dhe hetim të... »

FFK e njoftoi UEFA-n për mesazhet politike të tifozëve serbë në EURO 2024

Prishtinë, 17 qershor 2024 – Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka reaguar zyrtarisht te Federatën Evropiane të Futbollit (UEFA)... »

“133 iluministët e sportit shqiptar”

Nga Nderim Goci Në një nga ambjentet e Hotel Kalsberg në kryeqytet, u promovua libri “133 iluministët e sporit shqiptar” ... »

Silvinjo publikoi listën e futbollistëve të Shqipërisë për Euro 2024

Tiranë, 27 maj 2024 – Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvio Mendes Campos Júnior, i njohur me emrin Silvinjo, e ka... »

Duka: Shqipëria dhe Serbia kanë kandiduar së bashku për organizimin e Euro 2027 për U-21

Tiranë, 9 maj 2024 – Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), Armand Duka, ka konfirmuar se Shqipëria dhe Serbia... »

Distria Krasniqi bëhet Kampione e Evropës në xhudo

Zagreb, 25 prill 2024 – Xhudistja kosovare Distria Krasniqi është Kampione e Evropës. Të enjten, në Kampionatin Evropianin që po... »

Donjeta Sadiku kualifikohet për Lojërat Olimpike “Paris 2024”

Prishtinë, 9 mars 2024 – Boksierja e Kosovës, Donjeta Sadiku, e ka arritur normën olimpike dhe e ka siguruar kualifikimin... »

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 2 shkurt 2024 – Distria Krasniqi e ka fituar të premten medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos... »

Vdes Franc Beckenbauer, “mbreti” i futbollit gjerman

Berlin, 8 janar 2024 – Franc Beckenbauer, njëri nga futbollistët më të mëdhenj të Gjermanisë, vdiq në moshën 78-vjeçare, njoftoi... »

Sophie Sorschag, sportistja e parë e Kosovës në gara ndërkombëtare në vitin 2024

Oberstdorf, 2 janar 2023 – Sophie Sorschag e përfaqësoi Kosovën në garën e kërcimeve me ski që u zhvillua të... »

Turneu “Vllaznimi” mbylli me sukses edicionin e 14: FC Kraja shpallet Kampion! 

Nga Faton Arifi RIVERDALE NJ : Titulli kampion nga Struga kalon në Krajë, FC Kraja me plotë meritë këtë edicion... »

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë nuk e dëshiron në grup Shqipërinë në Euro 2024

Beograd, 27 nëntor 2023 – Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Dragan Xhajiq, ka folur për shortin për Kampionatin... »

Futbolli si urë lidhëse për të ruajtur identitetin kombëtar

Intervistë me përfaqësuesin e Federatës e Futbollit të Kosovës, në SHBA, arkitektin, ligjëruesin universitar dhe veprimtarin e njohur të komunitetit... »

Shqipëria kualifikohet për Kampionatin Europian 2024

Kishinau, 17 nëntor 2023 – Ekipi kombëtar i Shqipërisë u kualifikua për fazën finale të Kampionatit Europian të futbollit që... »

Ndeshja Kosovë-Izrael do të zhvillohet me tifozë

Prishtinë, 7 nëntor 2023 – Njëzet e tetë ditë pas planit fillestar, 22 futbollistë të Kosovës dhe Izraelit do të... »

Shtyhet ndeshja kualifikuese mes Kosovës dhe Izraelit

Prishtinë, 12 tetor 2023 – Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) njoftoi të enjten se ndeshja e Grupit I kualifikues... »

FIFA ua heq ndalesën ekipeve kombëtare të të rinjve të Rusisë

Cyrih, 5 tetor 2023 – Organi qeverisës i futbollit botëror, FIFA, njoftoi të mërkurën se do t’i lejojë ekipet e... »

UEFA hap procedurë ndaj Rumanisë për sjellje raciste dhe fyese ndaj Kosovës

Nion, 14 shtator 2023 – Shtëpia e futbollit evropian, UEFA, njoftoi të enjten vonë se e ka hapur një procedurë... »

Trajneri i ekipit të grave të Spanjës shkarkohet pas skandalit të Rubiales

Madrid, 5 shtator 2023 – Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) e ka shkarkuar të martën Joge Vildan, trajnerin e... »

Florian Marku e shkatërron kundërshtarin, fiton për  vetëm 54 sekonda

Manchester, 2 shtator 2023 – 54 sekonda. Kaq kanë mjaftuar për boksierin shqiptar, Florian Marku për të triumfuar në ndeshjen... »

Futboollistet e Spanjës e fituan Kupën e Botës

Sidnei (Australi), 20 gusht 2023 – Vashat e Spanjës e kanë shkruar historinë duke e mposhtur 1:0 Anglinë për ta... »

Kosovare Asllani ia siguron Suedisë vendin e tretë në Kupën e Botës

Brisbane (Australi), 19 gusht 2023 – Kosovare Asllani me një gol mahnitës në pjesën e dytë e vulosi fitoren e... »

Ndikimi i Lionel Messit në transformimin e Ligës Amerikane të Futbollit

Uashington, 13 gusht 2023 – Ardhja në Shtetet e Bashkuara e yllit ndërkombëtar të futbollit Lionel Messi për të luajtur... »

Kosovare Asllani, mes suksesit në futboll dhe frymëzimit të vajzave në sport

Uashington, 29 korrik 2023 – Në Zelandën e Re dhe Australi po mbahet kampionati botëror i futbollit për femra. Sot... »

Igli Tare largohet nga Lazio, pas 18 vjetësh

Romë, 5 qershor 2023 – Drejtori Sportiv i Lacios, Igli Tare, ka konfirmuar se ka marrë vendim të largohet nga... »