HOMEPAGE - Ekonomi (2-4) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Ekonomi (2-4) - ILLYRIA - Page 2

Kurti: Strategjia e Energjisë 2022-2030 mundëson furnizim të sigurtë me energji

Prishtinë, 18 nëntor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prezantoi të enjten Strategjinë e Energjisë 2022-2030. Gjatë prezantimit, ai... »

Nimanbegu: Eurofondi synonte përfitimin, Mitroviq: Punëtorët u plaçkitën

Në seancën e 11-të të Komisionit parlamentar për Përcjelljen dhe Kontrollin e Privatizimeve, u shqyrtua procedura e privatizimit të Kripores... »

KE: Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor – përtej pritjeve

Bruksel,12 nëntor 2021 – Vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që kanë statusin e vendit kandidat, këtë vit do të... »

Buxheti 2022, Rama: 42% më shumë mbështetje për fermerët krahasuar me 2021

Kryeministri Edi Rama përmes një shënimi në facebook ka bërë të ditur se mbështetja për fermerët me buxhetin e vitit... »

FMN: Sivjet, bruto prodhimi vendor në Kosovë pritet të rritet 7-8 për qind

Prishtinë, 5 nëntor 2021 – Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Gabriel Di Bella, ka thënë se... »

Shpenzime 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët shpenzuan rreth 1.67 miliardë lekë ose rreth 13.6 milionë euro për... »

Kurti e Murati promovojnë masat për mbështetjen e prodhuesve vendorë

Prishtinë, 28 tetor 2021 – Kryeministri Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, kanë folur... »

Sot blihet sërish energji, pasi OSHEE nuk siguroi një ditë më parë sasinë e duhur

“Operatori i Shpërndarjes së Energjisë zhvilloi një ditë më parë dy ankande për blerje të energjisë elektrike, por nuk arriti... »

Çmimin Nobel për Ekonomi e ndajnë tre studiues

Stokholm, 11 tetor 2021 – David Card, Joshua Angrist dhe Guido Imbens janë shpërblyer të hënën me Çmimin Nobel për... »

Hajredin Fratari: Bashkimi kombëtar vjen duke hequr barrierat Shqipëri-Kosovë!

Intervistë me sipërmarrësin e njohur dhe themeluesin e “Konfindustrias shqiptare”, Hajredin Fratari   Nga Çerçiz Loloçi   Hajredin Fratari, nipi... »

7 propozime ndihme për qytetarët, ulje TVSHje dhe ristrukturim buxheti

Pjesë nga fjala e kryedemokratit opozitar Lulzim Basha: Ndaj prioritetet në këtë moment të parë janë të qarta dhe të... »

Ahmetaj: Qeveria jep 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj ka deklaruar se qeveria ka dhënë dhe 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin pas tërmetit të 26... »

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga... »

SHBA: Shqipëria të luftojë korrupsionin se klima e biznesit do të jetë problematike

Koment i ambasadores amerikane Juri Kim pas publikimit të Indeksit të Biznesit AmCham (Dhoma Amerikane e Tregtisë) të vitit 2020-2021... »

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë për 2020, Tabaku: Sinjalizim i një krize të thellë besimi, qeveria dhe mazhoranca nuk ndryshojnë kurs

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka komentuar indeksin e Dhomës Amerikane të Tregtisë: Rënia më e madhe e besimit në... »

Indeksi i plotë 2021 i Dhomës Amerikane të Tregtisë për Shqipërinë (pdf)

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot më 8 Shtator 2021 edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i... »

Raportohet si portë e hapur për pastrimin e parave, 407 milionë euro ndërtime

“Boom-i i ndërtimeve nuk ka të ndalur në Shqipëri. 598 leje për ndërtesa të reja janë miratuar vetëm në 6-mujorin... »

Sektori bankar është zmadhuar me pothuajse një miliardë euro në një vit

Sektori bankar vijoi rritjen edhe gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve... »

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Prishtinë, 31 korrik 2021 – Me ngjyra të ndritshme vjollcë dhe të kaltër, lulet e cianit që ndryshe njihen si... »

Ambasada në Izrael, pa ndikim në raportet ekonomike Kosovë-Turqi

Nga Nadie Ahmeti Faktorët joekonomikë nuk duhet të ndikojnë në marrëdhëniet e qëndrueshme ekonomike mes Kosovës dhe Turqisë, thuhet në... »

Kosovë: Sektori privat ndihmohet me nëntë milionë euro

Vetëm 22 milionë euro deri më tani ka shpërndarë Ministria e Financave për sektorin privat nga fondi 222 milionë eurosh,... »

Rënie e madhe e investimeve të huaja në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Investimet e huaja në Kosovë janë duke shënuar rënie të madhe. Në periudhëm mes vitit... »

Kusari-Lila: Në Kosovë ka burokraci të tepruar

Prishtinë, 17 qershor 2013 – Mimoza Kusari-Lila, zëvendëskryeministre dhe ministre e Tregtisë dhe Industrisë, ka pohuar se në administratën e... »

Mërgata shqiptare heziton të investojë në Maqedoni

Rol i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit përmes remitencave por jo edhe me investimin e kapitalit në vendlindje.   Sipas... »

Berisha: “TAP” është gazsjellësi fitues

Qeveria e Shqipërisë thotë se projekti krijon mundësi lidhjeje me rrjetet e gazit edhe për Kosovën dhe të gjithë rajonin... »

Komuna e Tetovës e zhytur në borxhe

Kryetarja e komunës Teuta Arifi prezantoi gjendjen financiare – Detyrimet në vlerën e 8 milion eurove (492 milion denarëve) apo... »

“Memorandum Mirëkuptimi” për projektet TAP dhe IAP

Nënshkruhet ndërmjet Shqipërisë, Malit të Zi, Bonje Hercegovinës dhe Kroacisë për mbështetje dhe bashkëpunim në realizimin e projekteve   Në... »

SHBA-Shqipëri mbështesin biznesin, problem mbetet klima politike dhe korrupsioni

Mblidhet konferenca e Dhomës Amerikane të Tregtisë në Tiranë (AMCHAM) – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu deklaroi se Shtetet e Bashkuara... »

Ulja e TVSH-së për shportën ushqimore

Luljeta Krasniqi – Veseli 11.05.2013 Autoritetet e Kosovës janë duke shqyrtuar mundësitë për uljen e normës së Tatimit mbi Vlerën... »

Biznesi amerikan propon ndryshime ligjore në Shqipëri

Dhoma Amerikane e Tregtisë “AmCham” takohet me organet tatimore – Përfaqësuesit e Dhomës Amerikane kanë analizuar së bashku me ekpertët... »