HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA

Erdogan në Kuvendin e Shqipërisë: “Marrëdhëniet tona i kanë rrënjët e thella”

Tiranë, 17 janar 2022 – Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë. Ai... »

Erdogan në Shqipëri, mori pjesë në përurimin e pallateve të reja në Laç

Tiranë, 17 janar 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan nisi sot një vizitë në Shqipëri, me një agjendë... »

Shqiptarët në Luginë të Preshevës e bojkotuan referendumin në Serbi

Preshevë, 16 janar 2022 – Shqiptarët e Luginës së Preshevës e bojkotuan referendumin për ndryshime kushtetuese në Serbi. Kryetari i... »

Rama për FT: Në gurin e varrit do doja epitafin “Piktori më i mirë midis kryeministrave dhe kryeministri më i mirë midis piktorëve”

Gazeta prestigjioze “Financial Times” (FT) e ka pyetur Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, se çfarë epitafi do të preferonte mbi... »

Lirohen shëndosh e mirë personat që u morën peng në sinagogën e Teksasit

Colleyville (Texas, US), 16 janar 2022 – Të gjithë personat që mbaheshin peng në një sinagogë në Colleyville, në Teksas,... »

Kuvendi i Kosovës e miratoi rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 15 janar 2022 – Kuvendi i Kosovës e miratoi të shtunën një rezolutë që shpreh kundërshtimin e organizimit të... »

Krerët e shtetit në Kosovë janë kundër organizimit të referendumit e Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 14 janar 2022 – Udhëheqësit e institucioneve më të larta shtetërore të Kosovës – Presidentja Vjosa Osmani, Kryeparlamentari Glauk... »

Blinken i shkruan Kurtit: Jemi të gatshëm ta ndihmojmë Kosovën për t’i arritur qëllimet e përbashkëta

Prishtinë, 13 janar 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë letër nga Sekretari i shtetit i Shteteve të... »

Demokratët shkëmbejnë akuza pas thirrjeve në prokuri për dhunën e 8 janarit

Prokuroria e Tiranës mori sot në pyetje organizatorin e protestës së 8 janarit, ish kryeministrin Sali Berisha, mbi ngjarjet e... »

Sali Berisha pas prokurorisë: Basha u mbrojt nga persona të kthyer nga Siria

Deputeti Sali Berisha tha se kryetari sipas tij i shkarkuar i partisë, Lulzim Basha u mbrojt nga vrasës, trafikantë, pengmarrës... »

Nuland: Përparimi ndodh në atmosferë të qetë, jo të përshkallëzuar

Ambasada Amerikane në Tiranë publikon sot një mesazh të fortë të Nën Sekretares së Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland.... »

Ish-zyrtarja e Pentagonit, Farkas: SHBA duhet të përgatitet për luftë me Rusinë

SHBA-ja duhet të përgatitet për luftë me Rusinë, ka paralajmëruar një ish-zyrtare e Departamentit të Mbrojtjes, duke thënë se Uashingtoni... »

Escobar: E konsiderojmë Partinë Demokratike një partner të rëndësishëm

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar dënoi dhunën e fundjavës së kaluar në Partinë Demokratike... »

“The Economist”: 12 mijë viktima nga COVID, 4 herë më shumë se shifra zyrtare

Gazeta presitigjoze britanike “The Economist” ka publikuar një artikull ku pretendon se raporton numrin e vërtetë të vdekje nga pandemia,... »

Merr detyrën Komandanti i ri i Forcës Ajrore, shpejt nis puna në Bazën e NATO-s

“Këtë forcë e presin shumë sfida përpara në raport me anëtarësimin në NATO, bashkëpunimin me partnerin strategjik SHBA, por edhe... »

SHBA: Jo çdo pretendues si anëtar i PD-së është partner i rëndësishëm i yni tani

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar dënoi dhunën e fundjavës në Partinë Demokratike të Shqipërisë... »

SHKBB ekzekuton pezullimin e 3 zyrtarëve të burgut Reç, drejtori dhe shefi policor

Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Sistemit të Burgjeve ekzekutoi urdhërit të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër të vendimit të... »

SHBA dënon dhunën në protestën e Sali Berishës për të marrë selinë

Escobar: Nuk merret me dhunë kryesia e partisë Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar dënoi... »

PD përjashton përgjithmonë themeluesin Berisha dhe ish-presidentin Nishani

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË     Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë... »

100 vjet rivendosje e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Britani e Madhe

https://www.facebook.com/xhackaolta/videos/680799206386545   Në MEPJ, në kuadër të 100 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike 🇦🇱🇬🇧, u organizua bashkëbisedimi me studentë... »

Gërvalla: Të emëruarit në kundërshtim me ligjin në ambasada e konsullata do të kthehen në Kosovë

Prishtinë, 10 janar 2022 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka paralajmëruar shfuqizim të disa vendimeve... »

SHBA nuk pret arritje konkrete në bisedimet me Rusinë

Uashington, 9 janar 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të dielën se Shtetet e Bashkuara nuk presin... »

Shqiptari që ka mbrojtur për 30-vjet me radhë presidentët e Shteteve të Bashkuara

Kuqezi nga tarraca e Shtëpisë së Bardhë Një shqiptaro-amerikan, i cili ka shërbyer për 30 vjet me radhë në forcat... »

Tensione e incidente në selinë e PD-së, mbështetës të Berishës tentojnë të hyjnë brenda me dhunë

Tiranë, 8 janar 2022 – Në selinë e Partisë Demokratike të Shqipërisë në Tiranë, të shunën në  mesditë, mbretëroi një... »

U arrestuan 4 persona për publikimin e të dhënave të qindramijëra shtetasve

Prokuroria e Tiranës tha se dy të arrestuar punonjës shtetërorë i shitën të dhënat te dy të arrestuarit e tjerë... »

Gjeneral Majori amerikan David Tabor: Në Shqipëri për t’iu përgjigjur kërcënimeve

Vetë komanda amerikane specifikoi se ngritja e këtij shtabi u mundësua si rrjedhojë e bashkëpunimit të qeverisë shqiptare Komandanti i... »

NATO njofton ngritjen e Shtabit Pararojë të Dislokuar në Shqipëri

Si një gur themeli për stabilitetin rajonal Nga komandanti Sean Foertsch Komanda e Operacioneve Speciale të SHBA-së në Europë   Shtutgart,... »

Biden: Trump përhapi gënjeshtra për zgjedhjet presidenciale

Uashington, 6 janar 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden mbajti fjalimin në përvjetorin e parë të sulmit mbi Kongresin amerikan... »

Escobar: Nuk do të hezitojmë të sanksionojmë të korruptuarit dhe ata që e destabilizojnë rajonin

Podgoricë,6 janar 2021 – Uashingtoni nuk do të hezitojë t’i përdorë sanksionet për t’u dërguar një mesazh të fortë të... »

Administrata Biden dyfishon furnizimet me ilaçin “Paxlovid” për të luftuar Covid-19

Uashington, 5 janar 2022 – Presidenti Joe Biden ka udhëzuar administratën e tij të blejë 10 milionë doza shtesë të... »