HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 3

Abbott: Është koha që Kosova ta prezantojë draft-statutin e saj për Asociacionin

Prishtinë, 9 maj 2023 – Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë të martën se ka ardhur koha që... »

Drafti i statutit të Asociacionit i hartuar nga Ekipi Menaxhues

Në takimin e fundit në Bruksel midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pati pajtueshmëri... »

Konjufca: Kosova s’ka pse merr pjesë në dialog, nëse kërkohet Asociacion kundër-kushtetues

Prishtinë, 8 maj 2023 – Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha sot se Kosova nuk ka çfarë të... »

Osmani bisedoi me emisarin britanik për zhvillimet e fundit në dialogun Kosovë – Serbi

Londër, 8 maj 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se gjatë vizitës në Londër, e ka takuar... »

Lajçak: Drafti i Ekipit Menaxhues do të jetë pikënisje për diskutimet e ardhshme për Asociacionin

Bruksel, 8 maj 2023 – I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak e ka vlerësuar të... »

Kurti: Ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit e ka përfunduar punën e vet

Prishtinë, 7 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar të dielën se ekipi menaxhues për hartimin e... »

Mehaj: Ushtria e Kosovës do të jetë pjesë e NATO-s

Prishtinë, 7 maj 2023 – Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj, ka thënë se Ushtria e Kosovës po zhvillohet... »

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mund të japë më shumë kontribut për diplomacinë shqiptare

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po feston 5-vjetorin e themelimit. Kjo organizatë, e cila bashkon disa dhjetëra ish-ambasadorë, ish ministra të... »

Ceremonia e kurorëzimit të mbretit Çarls III

Londër, 6 maj 2023 – Mbreti Çarls III u kurorëzua në Kishën “Westminster Abbey”, duke marrë kurorën e Shën Eduardit... »

Kompozitori i shquar shqiptar, Thoma Simaku, turne ligjëratash dhe koncerte në SHBA

Thoma Simaku ka përfunduar rezidencën e tij në Kolegjin Itaca të Nju Jorkut, si pjesë e çmimit të tij “Visiting... »

Osmani: Presim mbështetjen e aleatëve për zbatimin e Deklaratës për personat e zhdukur

Londër, 5 maj 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka vlerësuar hap të rëndësishëm nënshkrimin e Deklaratës për... »

Një tjetër vrasje masive në Serbi, vriten 8 e plagosen 14 persona, të gjithë të rinj

Beograd, 5 maj 2023 – Një tjetër vrasje masive ka ndodhur në Serbi të enjten rreth mesnatës. Ministria e Punëve... »

Qeveria e Kosovës: Shkarkimi i Ekipit Menaxhues për Asociacionin nuk e shkel marrëveshjen Kosovë-Serbi

Prishtinë, 5 maj 2023 – Klisman Kadiu, këshilltar politik i zëvendëskryeministrit të parë të Kosovës, Besnik Bislimi i është kundërpërgjigjur... »

BE: Shkarkimi i Ekipit Menaxhues për Asociacionin shkel frymën e dialogut

Bruksel, 4 maj 2023 – Bashkimi Evropian ka dalë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës për lirimin nga detyra të... »

Shoqata “Bijtë e shqipes” në Philadelphia bëri analizën e punës së periudhës katërvjeçare

Kryetar i ri i shoqatës u zgjodh z. Dritan Matraku Nga dr. Sadik Elshani Fotot nga Eva Dori, gazetare Ditën... »

Dalip Greca vjen prej qiellit me dy libra: “Editorët e ‘Diellit’” dhe “Editorial”

Librat janë përgatitur dhe botuar nën kujdesin e “Diellit” dhe Federatës Vatra Nga Keze Kozeta Zylo Në Qendrën “Illyria” në... »

Lirohet nga detyra Ekipi Menaxhues për hartimin e draftit të statutit të Asociacionit

Prishtinë, 3 maj 2023 – Ministri i Administrimit të Pushtetit lokal, Elbert Krasniqi, ka njoftuar se ka liruar nga detyra... »

“Reporterët pa kufij”: Kosova dhe Shqipëria janë në mesin e vendeve “problematike”

Paris, 3 maj 2023 – Organizata “Reporterët pa kufij” (Reporters sans frontières) shprehu shqetësimin për gjendjen e lirisë së mediave.... »

Kurti: Drafti i statutit të Asociacionit – dëshirë për një Republikë Serbe në Kosovë

Bruksel, 2 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e vlerësoi të papranueshëm draftin e Staturit të Asociacionit të... »

Teksti i Deklaratës për Personat e Zhdukur gjatë luftës në Kosovë

Bruksel, 2 maj 2023 – Bashkimi Evropian publikoi Deklaratën për personat e zhdukur gjatë luftës në Kosovë, të miratuar nga... »

Një delegacion ish-ambasadorësh të Shteteve të Bashkuara do të vizitojë Shqipërinë, Kosovën, dhe Maqedoninë e Veriut

Intervistë me Ambasadorin Timothy A Chorba, President i Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë, përpara nisjes për në Ballkan Nga Ruben Avxhiu... »

Kosovë: Edhe papunësi, edhe mungesë punëtorësh

Prishtinë, 1 maj 2023 – Një Maji – Dita Ndërkombëtare e Punës – e gjen Kosovën me shifër më të... »

Zvicra merr kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Nju Jork, 1 maj 2023 – Zvicra mori për herë të parë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të... »

Rama: Marrëdhëniet Kosovë-Serbi janë më të mira se kurrë ndonjëherë

Delphi (Greqi), 29 prill 203 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë janë më... »

Pse kundërofensiva eventuale e Ukrainës mund të shënojë momentin më të rëndësishëm të luftës?

Kiev, 29 prill 2023 – Në vjeshtën e vitit të kaluar, Ukraina e ka rishkruar historinë e luftës së Rusisë... »

Lajçak: S’është koha për ta hapur Urën e Ibrit në Mitrovicë

Delphi (Greqi), 29 prill 2023 – Emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë të... »

Kurti: Marrëveshja duhet të zbatohet e plotë, pa vonesa e pa kushtëzime

Delphi (Greqi), 28 prill 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua të premten me emisarin e Bashkimit Evropian... »

ODIHR: Polarizim i thellë i mjedisit politik para zgjedhjeve të 14 majit

Tiranë, 28 prill 2023 – Në Shqipëri, misioni i vëzhguesve ndërkombëtar të ODIHR-it, vëren se “mjedisi politik vazhdon të jetë... »

A do të ndalohet TikTok-u në Kosovë?

Prishtinë, 28 prill 2023 – Agjencia për Informim dhe Privatësi e Kosovës do të iniciojë takime me institucionet e sigurisë... »

Marrëveshja e Ohrit ishte në qendër të debatit për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Nju Jork, 27 prill 2023 – Këshilli i Sigurimit (KS) i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) diskutoi të enjten... »