LAJME - (2-30) - ILLYRIA LAJME - (2-30) - ILLYRIA

Janjiq: Frikësimi i popullit me deklarata dramatike – metodë e njohur e Vuçiqit

Beograd, 2 korrik 2022 – Reagimi dramatik i Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për... »

32 vjetori i Deklaratës Kushtetuese, gurit themeltar të projektit të shtetit të Kosovës

Prishtinë, 2 korrik 2022 – Sot në Kosovë u kujtua 32 vjetori i njërës nga ngjarjet më të rëndësishme të... »

Osmani: Propozimi francez e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare në BE

Shkup, 2 korrik 2022 – Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani deklaroi të shtunën se... »

Gjendje e rëndë e grave në zonat rurale në veri të Shqipërisë

Tiranë, 2 korrik 2022 – Zona veriore e Shqipërisë e ka përqendruar aktivitetin ekonomik kryesisht në sektorin e buqësisë dhe... »

Kosova synon Kartonin e Gjelbër përmes një shteti tjetër

Prishtinë, 2 korrik 2022 – Kosova synon të bëhet pjesë e sistemit të Kartonit të Gjelbër përmes një shteti tjetër... »

Komuniteti i gazetarëve dënon qëndrimin e kryeministrit Rama ndaj gazetarëve

Tiranë, 2 korrik 2022 – Unioni i Gazetarëve Shqiptarë i kërkoi kryeministrit të ndërpresë masa të tilla penalizimi për gazetarët,... »

Baerbock: Të përshpejtohen negociatat për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në

Berlin, 1 korrik 2022 – Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock tha se procesi i afrimit të vendeve të... »

BE: Marrëveshjet e thonë qartë se në Kosovë do të përdoren vetëm targat e makinave të lëshuara prej saj

Bruksel, 1 korrik 2022 – Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha në një përgjigje për Zërin e Amerikës se... »

Kurti: Masat e reciprocitetit me Serbinë ndihmojnë vendosjen e ligjshmërisë në Kosovë

Prishtinë, 1 korrik 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të premten se vendimi i qeverisë mbi përdorimin e... »

Shkupi shqyrton propozimin francez për marrëveshjen me Bullgarinë

Shkup, 1 korrik 2022 – Autoritetet në Maqedoninë e Veriut thanë sot se propozimi me ndryshime i Francës për arritjen... »

Ambasadori i Kosovës në SHBA takon presidentin Biden në Shtëpinë e Bardhë

Uashington, 1 korrik 2022 – Ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ilir Dugolli, është takuar me presidentin... »

SPAK heton për korrupsion kontratën e koncesionit të laboratorëve mjekësorë

Kontrata e kushtueshme e partneritetit publik privat për shërbimin e laboratorëve mjekësorë po hetohet për korrupsion nga Prokuroria e Posaçme,... »

Në Shqipëri, opozita kërkon që Olta Xhaçkës t’i hiqet mandate i deputetes

Tiranë, 1 korrik 2022 – Në Tiranë, këshilli parlamentar i mandateve diskutoi sot mocionin e një grupi deputetësh të opozitës... »

Çka parasheh propozimi francez për zgjidhjen e kontestit mes Shkupit e Sofjes?

Shkup, 1 korrik 2022 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka shpalosur para partnerëve të koalicionit qeverisës propozimin... »

MCC aprovon Programin Kompakt të Kosovës, me vlerë 236.7 milionë dollarë

Prishtinë, 1 korrik 2022 – Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka aprovuar Programin Kompakt të Kosovës,... »

Brigada e Asistencës së Forcave të Sigurisë së SHBA arrin në Shqipëri

Tiranë, 1 korrik 2022 – Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim, e ka mirëpritur sot në Shqipër mbërritjen e Brigadës së... »

Autoritetet serbe shkaktojnë panik në veri të Kosovës, ndalojnë pushimet vjetore

“Na ndihmoni!” Këto janë fjalët e një punonjësi shëndetësor në njërën nga katër komunat me shumicë serbe në veri të... »

KE gati të nisë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Bruksel, 1 korrik 2022 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen shprehet se komisioni është gati të nisë... »

BE-ja njeh certifikatat e vaksinimit kundër COVID-19 të Kosovës

Prishtinë, 1 korrik 2022 – Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se nga data 1 korrik Bashkimi Evropian do të... »

Gjukanoviq bën thirrje për ulje të tensioneve në Mal të Zi, pas paralajmërimit të marrëveshjes me Kishën Serbe

Podgoricë, 1 korrik 2022 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, hodhi poshtë mundësinë e një marrëveshjeje të afërt... »

Rritje e madhe e numrit të të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 1 korrik 2022 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës paralajmëron se do t’i mobilizojë kapacitetet spitalore dhe se do... »

Ballkani Perëndimor – prioritet i kryesimit çek me BE-në

Bruksel, 1 korrik 2022 – Çekia, sot, më 1 korrik, e mori kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian,... »

Osmani: Kam bërë të qartë se çfarëdo kriteri shtesë për liberalizimin është i papranueshëm

Prishtinë, 30 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kundërshtuar çfarëdo udhërrëfyesi shtesë apo rivlerësimi të kritereve për... »

Lajçak: Vendimi për targat dhe letërnjoftimet serbe krijoi situatë të re, i ndryshoi temat

Beograd, 30 qershor 2022 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se në marrëdhëniet... »

Hovenier: Angazhohemi për marrëveshje me njohje reciproke; Asociacioni s’mund të ketë kompetenca ekzekutive

Prishtinë, 29 qershor 2022 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se BE... »

Vuçiq: Shqiptarët planifikojnë sulm në veri të Kosovës. E kanë mbështetjen e QUINT-it

Beograd, 29 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ashpër ndaj vendimeve të Qeverisë Kosovës për zëvendësimin... »

Rama: Në samitin e NATO-s kërkova që Kosova të ftohet në Programin e Partneritetit për Paqe

Madrid, 29 qershor 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se në Samitin e NATO-s që po mbahet... »

Petkoviq: “Kurti po i kërcënon me luftë serbët në Kosovë”

Beograd, 29 qershor 2022 – Qeveria e Serbisë reagoi ashpër ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës që targat e automjeteve... »

Kosova vendos reciprocitet në qarkullimin ndërkufitar me Serbinë 

Prishtinë, 29 qershor 2022 – Qeveria e Kosovës vendosi për aplikimin e masës së reciprocitetit në qarkullimin e qytetarëve të... »

Targat e automjeteve të lëshuara në Serbi do të zëvendësohen me targën “RKS”

Prishtinë, 29 qershor 2022 –  Prishtinë, 29 qershor 2022 – Qeveria e Kosovës miratoi të mërkurën vendimin për mundësinë e... »