LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 5 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 5

Rriten gjasat për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Bruksel, 16 qershor 2022 – Disa burime diplomatike të Bashkimit Evropian thonë se Franca “ka dhënë sinjale” se pas zgjedhjeve... »

Shqipëri: Opozita kërkon një paketë të re ndihme për qytetarët

Tiranë, 16 qershor 2022 – Në Tiranë, opozita i bëri thirrje qeverisë të rishikojë buxhetin e shtetit dhe të sjellë... »

Veteranët e luftës kërkojnë rritje të pensioneve të tyre

Prishtinë, 16 qershor 2022 – Qindra pjesëtarë të Organizatës së Veteranëve të luftës së ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës protestuan... »

Pse u largua nga Kosova festivali “Sunny Hill”?

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Në pamundësi që të marrë në shfrytëzim një tokë prej 17 hektarësh në komunën e... »

Festivali “Sunny Hill” zhvendoset nga Prishtina në Tiranë

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Festivali “Sunny Hill” i themeluar nga Fondacioni me këtë emër i këngëtares me famë botërore,... »

Axhami: Shqipëria ende nuk ka vendosur standardet e demokracisë

Uashington, 15 qershor 2022 – Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami, ndodhet në Uashington me rastin e hapjes... »

Meta kundër hartës së re gjyqësore, kërkon rishikimin e saj

Tiranë, 15 qershor 2022 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur me tone kritike ndaj hartës së re gjyqësore... »

Rama, Abazoviq e Kovaçevski e mbështesin kandidaturën e Ukrainës për BE

Kiev, 15 qershor 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, dhe kryeministri i... »

Vuçiq: Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës është dëshirë e BE-së, jo e Serbisë

Beograd, 15 qershor 2022 – Të mërkurën, më 15 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë... »

Charles Michel: Ballkani Perëndimor – përparësi strategjike për Bashkimin Evropian

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerësoi të mërkurën qëndrimin e Kosovës kundër agresionit rus... »

Mbështetja ndaj Ukrainës, Rama dhe Abazoviç, vizitojnë Kievin

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Malit të Zi Dritan Abazoviç, nisën sot një vizitë në Ukrainë. Ata shkuan... »

Ambasadori Ferit Hoxha u përgjigjet akuzave të Ambasadorit të Rusisë

Mos e përmend Ramush Haradinajn se ai nuk u fsheh, la postin e kryeministrit, dhe shkoi vetë në Hagë kur... »

Krerët e shtetit të Kosovës diskutojnë për temat aktuale në politikën e jashtme

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur sot takimin e rregullt koordinues për politikë të... »

Glauk Konjufca do t’i vizitojë ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të realizojë të premten, më 17 qershor,... »

Shqipëri: Avokatët kundër hartës së re gjyqësore, do t’i bojkotojnë seancat 4 ditëshe

Tiranë, 13 qershor 2022 – Në Shqipëri, Dhoma e Avokatisë njoftoi sot se për katër ditë me radhë, duke nisur... »

Shqipëria ende nuk ka arritur përballjen morale me krimet e komunizmit

Uashington, 13 qershor 2022 – Më 13 qershor në Uashington u përurua Muzeu kushtuar Viktimave të Komunizmit. Muzeu nderon mbi... »

Lumi Vjosa dhe degët e tij drejt shpalljes Park Kombëtar

Tiranë, 13 qershor 2022 – Shqipëria ka nisur procedurat për të përfshirë lumin Vjosa dhe degët e tij në kategorinë... »

PDK e AAK kërkojnë sërish tërheqjen e Projektligjit për Pagën Minimale

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë bërë sërish... »

Agolli: U kërcënova me jetë pas kritikave ndaj Enverit, PS s’ka themelues, ndryshoi vetëm emrin nga PPSH

Dritëro Agolli, shkrimtari i njohur, ish-anëtar i KQ të PPSH-së, ish-deputet i PPSH-së dhe i PS-së, ka hedhur dritë mbi... »

Kryedrejtori policor Nano takoi në SHBA shefin e FBI-së dhe zyrtarin e DEA-s

Zoti Wray i konfirmoi gjithashtu mbështetjen e palëkundër të agjencive ligjzbatuese amerikane për Policinë e Shtetit Knid Ndrenika Me gradën... »

Kosova shënoi 23 vjetorin e çlirimit

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Kosova e shënoi sot 23 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë. Më... »

Osmani: Sherife Luta – personifikim i dëbimit të shqiptarëve nga regjimi gjenocidal serb

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar zonjën Sherfie Luta, gruan që 23... »

Italia arreston me 20 kg.kokainë 1 mln Euro, ish-kryebashkiakun e PS-së të Vorës

I larguar pasi fshehu dënimin penal në Greqi, ish-kryebashkiaku socialist Agim Kajmaku u arrestua në 27 maj në San Benedeto... »

Dr.Prifti: Na terrorizojnë mua dhe familjen time, 3 vjet përgjim s’kanë gjetur gjë!

Mjeku kardiokirurg shkencëtari Edvin Prifti reagoi në “Facebook” pas kontrollit të banesës me akuzat për trafik barnash nga SPAK-u Duke... »

Osmani në Samitin e SEECP-së: Bashkë kundër tendencave destabilizuese në rajon

Selanik, 11 qershor 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e krerëve të shteteve të Evropës... »

Vuçiq tha se me KEDS-in është arritur marrëveshje për energjinë në pjesën veriore të Kosovës

Beograd, 11 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi më 10 qershor se marrëveshja me Kosovën për energjinë... »

Presidenti luftëhapës Putin uron të zgjedhurin Bajram Begaj

Bajram Begaj është i teti president emëror dhe i nënti në radhë pas rrëzimit të diktaturës si dhe i 11-i... »

Vasili: Albini dhe Vjosa janë në anën e drejtë të historisë, kurse turpi Rama për “Ballkanin e Hapur”

“Eshte mjerim te shohesh kryeministrin e Shqiperise te vendoset ne anen me te erret te historise dhe kunder cdo principi”-shkruan... »

Osmani: Kosova, e bekuar për mbështetjen e kancelarit Scholz dhe miqësinë me Gjermaninë

Selanik, 10 qershor 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të premten në mbrëmje, në Selanik, ka marrë pjesë në... »

Renata Alt: Vuçiq na paska mashtruar, BE të ndërpresënegociatat me Serbinë

Berlin, 10 qershor 2022 – Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmë Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja... »