LAJME - ILLYRIA - Page 133 LAJME - ILLYRIA - Page 133

Una Hajdari: Gazetarët në Kosovë e vënë patriotizmin mbi profesionalizmin

Tri pyetje për Una Hajdarin, njërën nga fitueset e çmimit të Solidaritetit të Shoqatës së Evropës Juglindore. Deutsche Welle: Una... »

Qeveria e Kosovës e mbështet kërkesën për blerjen e dronëve amerikanë

Prishtinë, 25 qershor 2021 – Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të premten më 25 qershor ka shqyrtuar propozimin... »

Kosova s’arrin t’i bindë shtetet skeptike për heqjen e vizave

Prishtinë, 25 qershor 2021 – Mesazhet që ka marrë kryeministri i Kosovës Albin Kurti, gjatë vizitës që pati këtë javë... »

Mali i Zi dhe Kosova e heqin taksën e sigurimit për automjete

Podgoricë, 25 qershor 2021 – Të premten, në Podgoricë u nënshkrua marrëveshja për heqjen e taksës së sigurimit të automjeteve... »

Kurti për “Le Monde”: Vuçiq duhet ta kuptojë se është vetëm një çështje mes nesh

Paris, 25 qershor 2021 – Gazeta autoritative franceze “Le Monde” ka publikuar një intevistë me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti,... »

Sekretari Blinken arrin në Paris, ku do të takohet me Presidentin Macron

Paris, 25 qershor 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, ndodhet në Francë, në ndalesën e tij të fundit... »

Britania e Madhe e mbështet dialogun Kosovë-Serbi

Londër, 24 qershor 2021 – Britania e Madhe e mbështet dialogun Kosovë -Serbi. Këtë qëndrim e kashprehur ministrja britanike, Wendy... »

Petritsch: Nuk besoj që dialogu Kosovë-Serbi do të sjellë rezultate këtë vit

Prishtinë, 24 qershor 2021 – Wolfgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Europian për Kosovën, ka thënë se nuk beson se Kosova... »

Në Tiranë, publikohet raport i ri mbi shpenzimet dhe punësimet elektorale

Tiranë, 24 qershor 2021 – Në Tiranë, Akademia e Studimeve Politike publikoi sot Raportin e Monitorimit mbi administratën shtetërore dhe... »

Në Shqipëri, shqetësime për depërtimin e parave të pista në ekonomi

Shqipëria ka mangësi në luftën kundër pastrimit të parave dhe ndodhet në listën gri të Maneyval, një strukturë e Këshillit... »

Vuçiq paralajmëron takim online për “mini-Shengenin”

Beograd, 24 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se më 29 qershor do të mbajë një video-konferencë... »

Kosova kërkon pronën e saj në bregdet, në Mal të Zi

Prishtinë / Budva, 24 qershor 2021 – Një pronë në bregdetin Adriatik, me mbi 4.5 mijë metra katrorë, është bërë... »

Kushtetuesja i drejtohet Komisionit të Venecias për zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019

Tiranë, 24 qershor 2021 – Në Shqipëri, Gjykata Kushtetuese vendosi të mërkurën në mbrëmje që t’i drejtohet Komisionit të Venecias... »

Kurti: Me Serbinë diskutojmë për marrëdhëniet tona, jo për statusin e Kosovës

Paris, 23 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se me Serbinë do të diskutohet për marrëdhëniet... »

Deklarata e Kurtit para takimit me presidentin Macron

Paris, 23 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është pritur me nderime të larta shtetërore nga presidenti i... »

Kim: Për reformën në drejtësi duhet kurajo dhe jo shtirje

Tiranë, 23 qershor 2021 – Në Tiranë, përfaqësuesit e diplomacisë amerikane nxitën institucionet e reja të drejtësisë që ta kryejnë... »

SHBA e zhgënjyer që BE nuk e miratoi çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Shkup, 23 qershor 2021 – Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes, ka thënë të mërkurën se Shtetet e... »

SHBA: Çështja e Ujmanit të rregullohet sipas traktatit të lumit Kolumbia

Prishtinë, 23 qershor 2021 – Shtetet e Bashkuara u kanë dorëzuar Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë, studimin e... »

Macron: Kosova dhe Serbia të angazhohen për gjetjen e një kompromisi

Paris, 23 qershor 2021 – Në Paris të Francës të mërkurën në mbrëmje (23 qershor) ka filluar takimi ndërmjet presidentit... »

KDI: Marrëveshja Kosovë-Serbi, e vështirë dhe e largët

Instituti Demokratik i Kosovës tha në një analizë mbi bisedimet Kosovë-Serbi se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet tyre mbetet... »

Tirana dhe Shkupi shprehin zhgënjimin me Bashkimin Evropian

Shkup, 23 qershor 2021 – Në Shkup u mbajt një forum ekonomik i organizuar nga Instituti grek “Delphi”. Kryeministrat e... »

Osmani: Drejtësia – parakusht për paqe të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë

Prishtinë, 22 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se drejtësia është parakusht për paqe të qëndrueshme... »

Di Maio në Kosovë: Diskutimet për ndryshim kufijsh – thirrje okulte

Prishtinë, 22 qershor 2021 – Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio, ka thënë se vendi i tij i... »

Kim e Soreca e mbështesin vendimin e ONM-së për prokuroren Imeraj

Tiranë, 22 qershor 2021 – Në Shqipëri, ambasadorja amerikane, Yuri Kim, dhe ai i Delegacionit te Bashkimit Europian, Luigi Soreca,... »

Bullgaria e pengon çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Luksemburg, 22 qershor 2021 – Problemet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u bënë sërish pengesë për një vendimarrje në... »

Vuçiq: Serbisë nuk i duhet konflikt i ngrirë me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia nuk ka nevojë për një konflikt të ngrirë me Kosovën. Duke paraqitur... »

COVID në Shqipëri: Gjeografia e rasteve të mbetura

Numri i rasteve aktive me COVID në vend është 100, një shifër e ulët në krahasim me vendet e tjera... »

SHBA do të dhurojë 55 milionë doza të tjera vaksine – përfiton edhe Kosova

Shtëpia e Bardhë parashtroi planet për të dërguar 55 milionë doza të tjera vaksine kundër COVID-19 jashtë vendit, pjesa më... »

Administrata e Bidenit: Palët janë të obliguara ta zbatojnë Marrëveshjen e Uashingtonit

Prishtinë, 21 qershor 2021 – Administrata e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e cilëson të obligueshëm... »

Edi Rama e lë Vlorën, e merr mandatin e deputetit në Durrës

Tiranë, 21 qershor 2021 – Edi Rama ka vendosur të lëshojë bastionin e tij, Vlorën, dhe të marrë mandatin e... »