LAJME - ILLYRIA - Page 134 LAJME - ILLYRIA - Page 134

Vetëvendosje ende e pavendosur për zgjedhjet lokale

Prishtinë, 21 qershor 2021 – Partitë politike në Kosovë do t’i matin forcat sërish në zgjedhjet lokale që do të... »

Arrest me burg për Prokurorin e Sarandës, dyshohet për korrupsion pasiv

Tiranë, 21 qershor 2021 – Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dha të... »

Borrell: BE e SHBA bashkëpunojnë ngushtë për dialogun Kosovë – Serbi

Bruksel, 21 qershor 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i... »

Kosova e padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.555 metrave katrorë në Beçiq

Podgoricë, 21qershor 2021 – Ministria e Drejtësisë e Kosovës ka ngritur padi ndaj komunës së Budvës në Mal të Zi... »

Paralajmërimet për shtrenjtimi i energjisë elektrike nxit pakënaqësi në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 21 qershor 2021 – Paralajmërimet e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për rritjen e çmimit të energjisë elektrike kanë... »

Në Kosovë, konfiskohen afër 83 kilogramë narkotikë, arrestohen 6 persona

Prishtinë, 21 qershor 2021 – Policia e Kosovës njoftoi se gjatë një operacioni në rajonin e Prishtinës dhe të Gjilanit... »

Kryeministri Kurti do të takohet këtë javë me Presidentit Macron

Prishtinë, 20 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të udhëtojë këtë javë në Paris, ku do të... »

Borrell i informon ministrat e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi

Bruksel, 21 qershor 2021 – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë nisur të hënën (21 qershor) takimin e tyre... »

Të rinjtë nga Shkodra dhe Ulqini aftësohen për sektorin e turizmit

Shkodër, 20 qershor 2021 – Të rinj të shkollave profesionale nga Shkodra dhe Ulqini janë bashkuar në panairin “Rrugët e... »

Qendrat spitalore në Maqedoninë e Veriut të mbingarkuara

Shkup, 19 qershor 2021 – Qytetarët në Maqedoninë e Veriut po ankohen se edhe pas kthimit në normalitet të Qendrës... »

Arrestohet Prokurori i Sarandës, i dyshuar për korrupsion

Tiranë,19 qershor 2021 – Prokurori i Sarandës, Sali Hasa u arrestua të shtunën pas një vendimi të Gjykatës së Posaçme... »

Pas 37 ditësh histeri anti-shqiptare në shtypin grek, burri grek pranoi se kishte vrarë gruan e tij britanike

Gazetarja shqiptare Ira Londo, raportoi nga Athina mbi ngjarjen që ka tronditur gjithë vendin fqinj, e më gjerë, vrasjen e... »

Gjykata Speciale: Procesi gjyqësor ndaj Sali Mustafës nis më 15 shtator

Hagë, 18 qershor 2021 – Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë, të njohura si Gjykata Speciale, e... »

Asociacioni mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA

Prishtinë, 18 qershor 2021 – Replika e kryeministrit Albin Kurti, në kërkesën e ambasadorit amerikan, Philip Kosnett, për formimin e... »

Publikohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për çështjen “Cakaj”

Tiranë, 18 qershor 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë të premten e ka publikuar vendimin e plotë lidhur me mosdekretimin... »

Mungesa e insulinës i detyron kosovarët të kërkojnë zgjidhje jashtë shtetit

Prishtinë, 18 qershor 2021 – Isuf Rexhaj nga Prishtina ka dhjetë vjet që përdorë insulinën për rregullimin e sasisë së... »

Philip Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Uashington, 18 qershor 2021 – Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, Philip T. Reeker, do të... »

Kurti kërkon sërish që Serbia ta njohë shtetin e Kosovës

Vjenë, 18 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka bërë të ditur se të premten në Vjenë i... »

Në Durrës, kapen 300 kg kokainë në kamionin nga Maqedonia e Veriut

Tiranë, 18 qershor 2021 – Në Shqipëri, policia njoftoi sot se ka mundur të sekuestrojë në Portin e Durrësit një... »

Austria do të dhurojë një milion doza vaksinash për Ballkanin Perëndimor

Vjenë, 18 qershor 2021 – Kancelari austriak, Sebastian Kurz, tha të premten se vendi i tij do t’u dhurojë vendeve... »

Shtohet presioni ndaj Kosovës për formimin e Asociacionit

Prishtinë, 17 qershor 2021 – Që nga dita kur mori detyrën për herë të dytë si kryeministër i Kosovës, Albin... »

Në Mal të Zi, shkarkohet ministri që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Podgoricë, 17 qershor 2021 – Parlamenti i Malit të Zi miratoi të enjten mbrëma (17 qershor) një rezolutë që ndalon... »

Presidenti Meta e dekoron kryetaren e Komitetit Hebreo-Amerikan, Avital Leibovich

Tiranë, 16 qershor 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta,e ka dekoruar me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, kryetaren... »

Ndikimi i bashkësive fetare në dialogun ndëretnik në Kosovë

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Përfaqësues të bashkësive fetare të shqiptarëve në Kosovë thonë se bashkëpunimi me komunitetin fetar serb... »

Kosnett: Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnet tha se Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e... »

Në Tiranë publikohet një portal kundër ekstremizmit të dhunshëm online

Tiranë, 16 qershor 2021 – Në Tiranë, u publikua sot nisma më e re kundër ekstremizmit të dhunshëm. Përmes një... »

Kroacia u bë thirrje 5 shteteve të BE-së që ta njohin Kosovën

Zagreb, 16 qershor 2021 – Kroacia po punon për të ndihmuar Kosovën që të njihet dhe nga pesë vendet anëtare... »

Vuçiq: Kuvendi i Serbisë diskuton për Kosovën më 22 qershor

Beograd, 16 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kuvendi i Serbisë do të mbajë një seancë... »

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi nuk mund të arrihet brenda disa muajsh

Uashington, 16 qershor 2021 – Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka thënë se takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin... »

SHBA dhe BE do të koordinojnë veprimet në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16 qershor 2021 – Diplomatët evropianë janë të bindur se pas takimeve të presidentit amerikan, Joe Biden, me zyratë... »