OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 5 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 5

Të marshojmë në emër të paqes

Nga Jona Koprencka Në këtë kohë të trazuar nga pandemia, krizat individuale, sociale dhe politike mbahet një marshim në emër... »

GAZI I BOTËS

Nga Ilir Seci Me datën 5 gusht të vitit 2008, në qytetin Refahiye të Turqisë Lindore,(Anadoll), ndodhi nji shpërthim misterioz... »

Shqiptarët në Serbinë e jugut – njëri thumbit, tjetri patkoit!

Përpos Beogradit zyrtar, në pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Medvegjë kanë ndikuar edhe qasjet e gabuara dhe tepër inerte... »

Evropa të ndalojë krimet e Putinit ose të bëhet bashkëfajtore për një luftë të madhe

Sundimtari në Kremlin mohon pavarësinë e Ukrainës dhe dërgon trupa në Donjeck dhe Luhansk. Nëse Evropa e lejon këtë, një... »

Mbajeni a mbyteni

Astrit Lulushi Dikur, me ndihmën e Fuqive, një shtet u krijua; kjo rezultoi katastrofë, duke shkaktuar ngritjen e një epoke... »

BASHKIMI KOMBËTAR – ÇЁSHTJE MADHORE

Nga Gani Perolli Bashkimi i trojeve kombëtare është një çështje që nuk duhët të injorohet më. Kjo është një çështje... »

E ardhmja nuk mund të futet në muze

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet sa më parë ta rikthejnë agjendën e mirëkuptimit reciprok në një proces politik i... »

Çfarë ndodh nëse babai ndërron jetë përpara se të aprovohet peticioni për bashkim familjar?

Çështje të Emigracionit: Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Ndodhem në Shqipëri. Jam i martuar dhe kam dy fëmijë. Para... »

Gëzuar ditën e Pavarsisë, Kosovë e dashur

TIRANË Në këtë ditë të veçantë për Kosovën dhe mbarë popullin tonë – në ditëlindjen e shtetit të Kosovës, Këshilli... »

Kosovën e pavarur e kishim amanet – u bë realitet 14 vite më parë

Nga Harry Bajraktari Sa herë që vjen dita e pavarësisë së Kosovës, më kujtohet rruga e gjatë dhe e pamundur... »

32 VJET NGA VIZITA E PARË ZYRTARE E IBRAHIM RUGOVËS NË PERËNDIM, ME 14 – 18 SHKURT 1990

Fatmir Lekaj, politolog Gjatë intervistës në emisionin “Fakte” të Adnan Merovcit, të publikuar më 18.01.2022, në lidhje me temën “Kosova... »

Tensionet Rusi-Ukrainë, çfarë po ndodh, ku dhe pse

Nga Zëri i Amerikës Përpjekjet diplomatike për të shmangur atë që zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se mund të jetë një... »

KUSH ISHTE XHAFER DEVA

                                                            Nga Gani Perolli  Me 9 Fror, 2022 Artikulli i Profesor Buxhovit për Xhafer Deven këtë javë nuk tingëllonte si... »

SHQETËSIMI I PANEVOJSHËM I AMBASADORIT GJERMAN JORN ROHDE

         –  Zoti Rohde është i ndjeshëm ndaj krimeve naziste të para 8 dekadave. Ndërsa klasa politike shoviniste serbe mburret... »

Historiografia shqiptare – “djerrinë” që prodhon baroja të egra

Opinioni publik i Kosovës dhe më gjerë këtyre ditëve u ndodh i papërgatitur para figurës së Xhafer Devës, si në... »

A do ta përdorë Rusia operacionin “flamur i rremë” për ta pushtuar Ukrainën?

Tani kur Ukraina ndodhet para një agresioni të mundshëm rus, njashtu siç vepronte dikur Beogradi kundrejt Kosovës, gjëja e parë... »

Kosova Republika që u frymëzua nga uniteti i NATO-s dhe Perëndimit

Nga Azem PARLLAKU Këtë javë mbushen 14 vjet që kur Kosova, shteti më i ri në Evropë, shpalli pavarësinë nga... »

Milosheviqi ka vdekur, por idetë e tij lulëzojnë ende

Vetëm para pak ditësh ambasador i Serbisë në Rusi u emërua Momçilo Babiq. Në vitet 90-të, ky njeri bënte pjesë... »

POEZIA DHE BURGU TE SHKRIMTARJA E PARË SHQIPTARE

Jetë e copëtuar në copëra të një poezie: Të isha një lule…           Nga Visar ZHITI … Të isha një... »

I deportuar nga Shtetet e Bashkuara – Si të mund të rikthehem?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Kur aplikimi  që i pata paraqitur emigracionit, nuk m’u... »

HASHIM THAÇI DHE SHOKËT ETIJ TË UÇK PËRBALLË PSEUDO-DREJTËSISË  HAGIANE PËR AKUZAT E HARTUAR NË BEOGRAD

Reagim i Shoqatës të Veteranve të Luftës së UÇK-së Tiranë         Kosova u çlirua nga rregjimi kolonial i Beogradit nacionalist... »

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, “Moisiu arbëror” 

Kush është për ne Shqiptarët Gjergj Kastrioti – Skënderbeu?  Kaluan 554 vite pas vdekjes së tij. Shumçka ka shkruar historiografia... »

Medvegja – laboratori i projekteve serbe të pastrimit etnik

Krejt Serbia e Jugut i ngjan një stacioni ikjeje për shqiptarët, si në kohët e vështira të golgotave shekullore. Beogradi... »

Zgjedhjet pa sens të 6 marsit

  Nga Afrim Krasniqi Më 6 mars do të ketë zgjedhje të pjesshme në 6 bashki. Bazuar në Kushtetutë dhe... »

Si po shkërmoqet së brendshmi faktori politik shqiptar në Maqedoni?

Integriteti i kërcënuar i përfaqësimit dinjitoz të shqiptarve në institucionet e RMV ka bërë që fuqia vendimarrëse e partive shqiptare... »

ADEM GLLAVICA, JETA DHE VEPRIMTARIA ATDHETARE

Në 22-vjetorin e përjetësimit  Personaliteti madhor intelektual, menquria tipike atdhetare e Adem Gllavicës, reflektoi gjysmëshekulli atdhetari shqiptare mbi bllokadën komuniste,... »

Çështje të Emigracionit: Nënshtetësia (Natyralizimi)

Nga Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Në të kaluarën, kam patur disa probleme me ligjin. A do të më... »

KASH mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Tiranë, 2 Shkurt 2022 Kënaqësi të kishim mes nesh sot të ftuar Ambasadorin e Ukrainës Sh.T.Z. Volodymyr Shkurov me të... »

Dy fjalë lamtumirëse për Pjetër Gjon Balaj (19.1.1929-28.1.2022)

Sot, familja e madhe Balaj në New York, pëcjell të zotin e shpisë në pushimin e mbram. Zakonisht thuhet se... »

TASHMË NË NJË LIBËR VEPRIMTARIA E LIGES QYTETARE SHQIPTARO- AMERIKANE DHE ISH- KONGRESISTIT JOSEPH. J DIOGUARDIT

Të gjithë bashkë le të bëjmë thirrjen për t’i ngritur një monument në Prishtinë e Tiranë për z.Joseph DioGuardi dhe... »