POLITIKË - ILLYRIA - Page 16 POLITIKË - ILLYRIA - Page 16

Gjendje e qetë, por tensioni në rritje para zgjedhjeve

Partia Socialiste e përfundoi fushatën në Vlorë, ndryshe nga tradita që ka qenë për këdo Tirana, ku e zhvilloi tubimin... »

Ndërkombëtarët ftojnë për zgjedhje të qeta

I tërhiqet vëmendja klasës politike. OSBE dhe policia përfunduan trajnimin e 1645 trupave policorë për zgjedhjet. Më 23 qershor, të... »

Mesazhi i Presidentit Bujar Nishani për 23 qershorin: Ftoj pjesëmarrje masive dhe zgjedhje të qeta

Presidenti thotë se në asnjë çast nuk duhet harruar rëndësia e votimeve për marrëdhëniet ndërkombëtare si dhe për punën brenda... »

Institucionet dhe ambasadat merren në mbrojtje nga ushtria dhe policia

Denion Ndrenika Ministria e Mbrojtjes dhe ministria e Brendshme në Shqipëri vendosën të marrin në ruajtje me efektivat e ushtrisë... »

KVV: Berisha dhe Rama personalizuan fushatën zgjedhore

Denion Ndrenika Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë për zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit raportoi se fushata është personalizuar nga kryetarët... »

8 mijë vëzhgues vendas e të huaj “skanojnë” zgjedhjet në Shqipëri

Drejtuesi i Misionit Vëzhgues Afatshkurtër të OSBE-së Roberto Batelli thotë që në rast se besimi i votuesve në institucionet demokratike... »

Sekui: Palët të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve

DENION NDRENIKA Komisioni Europian i bëri thirrje udhëheqjes politike në Shqipëri të pranojë dhe të ketë respekt për rezultatin e... »

Ka dhënë dorëheqje “ambasadori” i Kosovës në Beograd

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Zyrtari ndërlidhës i Kosovës në Beograd, Lulzim Peci, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë dhe... »

Ema Bonino e cilëson historike Marrëveshjen Kosovë-Serbi

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Ministrja e Punëve të Jashtme të Italisë, Emma Bonino, e ka vlerësuar lart përkushtimin e... »

Shtyhet ratifikimi i Marrëveshjes së Brukselit në Kuvendin e Kosovës

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Kuvendi i Kosovës nuk do të votojë këtë javë projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së... »

SHBA deklaron vazhdimin e mbështetjes për Kosovën

Shkup, 19 qershor 2013 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) shprehin përkrahjen e mëtutjeshme për Kosovën, në nismen e... »

Premtimet e fundit elektorale pak para finishit të 23 qershorit

Rama: Legalizimet e shtëpive do t’i bëjmë falas – Berisha: Qytetarët paguajnë sot vetëm 30% të vlerës së legalizimeve  ... »

Pak vota për Partinë e Pensionistëve të Shqipërisë

Votuesit shqiptarë të ndarë në parti dhe jo sipas interesave   Aristir Lumezi Votuesit shqiptarë edhe në këto zgjedhje do... »

Malaj dhe Prifti, dy të pavarurit që sfidojnë Ramën dhe Berishën

Nga Dardan Malaj Në një kohë kur sistemi zgjedhor në Shqipëri nuk favorizon aspak konkurimin e partive jashtë koalicioneve, elementi... »

Rumsfeld: Shqipëria është vlerë në NATO

Ish-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld qëndroi në Tiranë me ftesë të Fatmir Mediut, kryetarit të Partisë Republikane   Denion... »

SHBA-BE sytë tek 23 Qershori

Rama pesimist për vëzhguesit e ODIHR-it   Nga Dardan Malaj Bashkimi Evropian do t’i ndjekë zgjedhjet e 23 Qershorit me... »

Maqedoni: Regjistrim të popullatës, por pa mërgimtarët shqiptarë

Regjistrim të popullsisë nuk pati vitin e kaluar. Nuk pati as sivjet dhe me gjasë nuk do të ketë as... »

Dështoi edhe një raund bisedimesh midis Beogradit e Prishtinës

Ramadan Muçolli   Delegacionet e Beogradit e Prishtinës nuk arritën të gjejnë një zgjidhje të pranueshme për të dy palët... »

Nis diskutimi për ndryshime të Ligjit për Festat

Prishtinë, 17 qershor 2013 – Qeveria e Kosovës ka iniciuar ndryshimin e Ligjit për Festat Zyrtare. Në mbledhjen e të... »

Të hënën vazhdojnë bisedimet për telekomunikacionin dhe energjetikën

Bruksel, Beograd, 16 qershor 2013 –  Të hënën, në Bruksel, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë do të zhvillojnë për raund... »

Thaçi e Daçiq vlerësojnë progresin në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Vjenë, 16 qershor 2013 – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, kanë lavdëruar progresin e... »

Debat mbi marrëveshjen Kosovë-Serbi

Problemet mes dy vendeve janë krijuar me shekuj dhe ato nuk mund të zgjidhen brenda një nate, ky ka qenë... »

NATO shihet si sinonim i lirisë dhe paqes në Kosovë

14 vite pas hyrjes së forcave tokësore të NATO-së në Kosovë, kjo aleancë nga elita politike dhe qytetarët e Kosovës... »

Komisioni Europian: Të plotësohet KQZ-ja

KE me pikëpamje të njejta me SHBA-në për çështjet e zgjedhjeve të përgjithshme të 23 qershorit – Ambasadori Etore Sekui... »

Ku po përqendrohet beteja, nëntë ditë para zgjedhjeve

Beisha-Rama, “luftë” edhe për një votë të vetme në Tiranë, Elbasan, Fier dhe Berat –  Lezha, Shkodra dhe Durrësi janë... »

Marko Dajti: Do të rikthejmë bustin e Enver Hoxhës në qendër të Tiranës

Deklaratë provokuese publike nga Partia e Punës së Riorganizuar të Shqipërisë – Aleati i Partisë Socialiste në koalicion: “Busti do... »

Maqedoni: Zyrtarizmi i gjuhës shqipe kërkon ligj të ri

  Zejnulla Veseli   Shkup, 13 qershor – Duke sqaruar deklaratën e disa ditëve më parë, kur tha që Kushtetuta... »

Maqedonasit nuk i duan shqiptarët por i duan paratë e tyre

Anketa e zhvilluar gjatë muajit maj nga Instituti maqedonas “Dimitrije Çupovski” ka rezultuar se për maqedonasit, Shqipëria dhe Kosova shihen... »

Ndërkombëtarët të alarmuar për ngërçin në KQZ

Rrezikohet certifikimi i zgjedhjeve Afrimi i 23 qershorit kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare ka rindezur debatin e krizës në... »

Zgjedhjet lokale në Kosovë – më 20 ose 27 tetor

Prishtinë, 14 qershor 2013 – Zgjedhjet lokale në Kosovë do të mbahen me 20 ose më 27 tetor dhe ato... »