POLITIKË - ILLYRIA - Page 19 POLITIKË - ILLYRIA - Page 19

Opozita po zyrtarizon bashkimin kundër Sali Berishës

Edi Rama dhe Ilir Meta firmosin paktin në Shkodër – Të pranishëm eurodeputetja sllovene Tanja Fajon dhe ish-presidenti i Serbisë,... »

Bumçi: Marrëveshja historike me Serbinë, i hap rrugë njohjes së Kosovës

Intervistë e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, Aldo Bumçi dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara të... »

Teksti i Marrëveshjes Kosovë – Serbi

  Bruksel, 19 prill – Sot është nënshkruar Marrëveshja ndërmjet Kosovës e Serbisë. Nënshkrimin, me iniciale e kanë bërë kryeministri... »

Kosova, temë kryesore në pragfushatën zgjedhore

Të gjitha partitë në Shqipëri qofshin në opozitë apo qeveri i japin mbështetjen e vazhdueshme Kosovës – Opozita premtoi marrëdhënie... »

Haradinaj, rizgjidhet në krye të AAK-së

Ramush Haradinaj është rizgjedhur kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Kuvendin e Gjashtë Zgjedhor të kësaj partie. I... »

Listat e kandidatëve, Sequi: Presim përfaqësimin prej 30% të femrave

TIRANË- Teksa pritet që partitë politike të shpallin sot listat për deputetë, kreu i prezencës së Bashkimit Evropian në Tiranë... »

Incidenti i ri në Shkup: “Maskat” rrahin rëndë tre nxënës shqiptarë

Rikthehen rrahjet ndaj nxënësve shqiptarë. Të enjten, mbi 30 huliganë maqedonas të maskuar me kapela dhe shalle kanë rrahur rëndë... »

Edi Rama: Shqipëria është bërë gazi i botës

Blendi Fevziu interviston Edi Ramën, e fton për debat televiziv me Sali Berishën – Milionerët e PS-së kanë janë pasuruar... »

Brukseli: Duhen reforma të përbashkëta dhe përkushtim

Në Tiranë u mblodh Komiteti i Monitorimit Komisioni Europian-Shqipëri. Drejtori i Zgjerimit në Komisionin Europian, Pierr Mirel tha se partitë... »

Pasiguri dhe mosbesim për policinë në Shqipëri

Akuza dhe kundërakuza mes qeverisë dhe opozitës – Një fotografi e drejtuesve të lartë të policisë me të dyshuarin për... »

Tallje me aspiratat e shqiptarëve në Mal të Zi

Mali i Zi do të votojë për të zgjedhur presidentin e ri në 7 prill dhe krahu mbizotërues i politikës... »

Berisha dhe PD festojnë 22 vjetorin e rrëzimit të monumentit të Enver Hoxhës

Njësoj si 22 vjet më parë, demokratët janë mbledhur sërish në sheshin kryesor të Qytetit Studenti për të festuar rrëzimin... »

Rama: BE dhe SHBA duan zgjedhje të lira dhe jo retorikë nacionaliste

Kryetari socialist Edi Rama bisedon në Bruksel me Komisionerin Europian të Zgjerimit, Shtefan Fyle   Denion Ndrenika Rëndësia dhe angazhimi... »

Opozita fajëson qeverinë për problemet me firmat “Albpetrolin” dhe “CEZ”

Interpelancë në Kuvend e kërkuar nga deputeti i PS-së, Erjon Braçe me ministrin Edmond Haxhinasto   Qeveria e Shqipërisë pohoi... »

Ambasadori britanik: Nuk janë tri ligjet kusht, por aprovimi i tyre është test për klasën politike

Forum për politikën e jashtme me temë “Flasim me Europë: E ardhmja e Britanisë në BE dhe në zgjerimin e... »

Spahiu: Qeveria trajton emigrantët si turistë – u ka mohuar të drejtën për të votuar

Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci organizon takim të komunitetit shqiptaro amerikan me Kryetarin e Aleancës Kuqezi Kreshnik Spahiu – Kreshnik... »

Aleksandër Biberaj: Pavarësia e Kosovës është fitorja më e madhe e kombit pas 28 Nëntorit 1912

Nënkryetari i Frymës së Re Demokratike,  flet për gazetën “Illyria”   Nga Denion Ndrenika Nënkryetari i Frymës së Re Demokratike,... »

Theofan Kalivioti dhe Pirro Dhima në aktivitetin për aneksimin e jugut të Shqipërisë

Sot në Athinë, përfaqësues të ministrisë së Spiro Kserës dhe shtetas të Shqipërisë përkujtojnë aneksimin e jugut, ndërsa institucionet tona... »

PS akuzon për afera të dyshimta në tregun e gazit, qeveria mbrohet

“Privatizimi i Albpetrolit është një turp kombëtar, është i dështuar”, tha deputeti socialist Erjon Braçe – Ministri i Financave, Ritvan... »

Berisha: Ish-Presidenti Bush u befasua kur i tregova planin e shfarosjes së 1 milion shqiptarëve

Kryeministri Sali Berisha tregon bisedën me ish-presidentin amerikan George H Bush – Kryeministri theksoi se shqiptarët as kanë pasur dhe... »

93 vjet më parë, Tiranës u shpall kryeqytet

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha tha se “ka ardhur koha që qytetit t’i shërbehet me sakrifica” – Berisha... »

Dhënia e shtetësisë shqiptare shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Qeveria e Shqipërisë ka nisur shqyrtimin e mundësive ligjore që shtetësinë ta përfitojnë shqiptarët në Luginën e Preshevës dhe të... »

Washingtoni dhe Brukseli të zhgënjyer: U minua besimi ndaj gjyqësorit

Në një koment në “Twitter” kryetari socialist Edi Rama shkruajti: “Faleminderit Shteteve të Bashkuara për shprehjen pa asnjë ekuivok të... »

Gjykata shpall të pafajshëm gardistët e akuzuar për vrasjen e katër protestuesve opozitarë

Përfundon procesi gjyqësor në shkallën e parë për ngjarjet e 21 janarit 2011 – Sipas Gjykatës së Tiranës, prokuroria nuk... »

Konferenca e 49-të e Sigurisë në Mynih

Berisha: Shqiptarët nuk mund të klonohen në 5 kombe, janë një dhe i vetëm! Kryeministri tha se e ardhmja e... »

Fyle: Zgjedhjet me standarde janë kyç për Shqipërinë

Komisioneri europian i Zgjerimit Shtefan Fyle tha se zhvillimi i suksesshëm i zgjedhjeve tëpërgjithshme të 23 qershorit do të jetë... »

Miratohet pa opozitën ndarja e re mandateve të deputetëve për zgjedhjet

PS akuzoi se banorë të Tiranës u bënë banorë në Kukës për të shtuar fiktivisht popullatën dhe lënien e 4... »

Ministria e Jashtme thërret ambasadorin grek

Shqipëria: Greqia të shpjegojë kthimin e udhëtarëve me emërtesa shqip në pasaporta – Athina kërkon që në pasaporta të shkruhet... »

Tirana: Deputeti neonazist grek Kristo Papa shpallet “person i padëshiruar”

Mohoi ekzistencën e kombit shqiptar dhe Shqipërisë, çamëve e Çamërisë, kërcënoi futjen e ushtrisë greke në Shqipëri për “çliruar” sikurse... »

Rama: Retorika nacionaliste e Berishës cënon marrëdhëniet me SHBA-në

PS mblodhi Asamblenë Kombëtare – Kryetari Edi Rama tha se PS ka plan afrimi konkret mes Shqipërisë dhe Kosovës –... »