HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA

Donald Trump i fiton zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut

Uashington, 25 shkurt 2024 – Donald Trump fitoi zgjedhjet paraprake republikane në Karolinën e Jugut të shtunën, duke mposhtur lehtësisht... »

KFOR-i i tërheq njësitë nga ndërtesa e komunës së Zveçanit

Prishtinë, 25 shkurt 2024 – Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, njoftoi të dielën se i ka tërhequr njësitë... »

Biznesmenët serbë ankohen për kushtet ekonomike në Kosovë

  Prishtinë, 25 shkurt 2024 – Derisa Qeveria e Kosovës paralajmëron vende të reja pune për pjesëtarët e komunitetit serb,... »

Në Rusi, arrestohen dhjetëra persona që e nderuan Navalnyn dhe protestuan kundër luftës në Ukrainë

Moskë, 25 shkurt 2024 – Së paku 32 njerëz u arrestuan në Rusi më 24 shkurt, për shkak se po... »

BE sërish kërkon që çështja e dinarit të serbisë të zgjidhet në dialog

Bruksel, 23 shkurt 2024 – Bashkimi Evropian ka përsëritur se dëshiron t’u ndihmojë Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë një... »

Moska: Navalny të varroset me ceremoni private ose do të varroset në oborrin e burgut

Moskë, 23 shkurt 2024 – Ivan Zhdanov, një aleat i udhëheqësit të ndjerë të opozitës ruse, Alexei Navalny, tha të... »

Partitë maqedonase kundërshtojnë idenë e partive shqiptare që Presidenti të zgjidhedt nga Kuvendi

Shkup, 23 shkurt 2024 – Dy partitë kryesore maqedonase, Lidhja Social Demokrate (LSDM) në pushtet dhe VMRO DPMNE-ja në opozitë,... »

SHBA sanksionon edhe 500 subjekte të lidhura me Rusinë, përfshirë 4 kompani dhe 2 individë nga Serbia

Uashington, 23 shkurt 2024 –Shtetet e Bashkuara të Amerikës sanksionuan sot më shumë se 500 individë dhe kompani për mbështetjen... »

Rasti i vrasjes së 18 vjeçares Marigona Osmani kthehet në rigjykim

Prishtinë, 23 shkurt 2024 – Gjykata e Apelit e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Ferizajt dhe e ka... »

Rusia përpiqet të ndikojë në Ballkan edhe përmes Forumit Mysliman Evropian

Kur tensionet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit qenë rritur në gushtin e vitit 2022 për shkak të çështjes së targave ilegale... »

Ursula von der Leyen e përgatitur për mandatin e ri

Auron Dodi, DW Bilanci i arritjeve të gjermanes Von der Leyen është i dukshëm. Sfidues seriozë ajo nuk ka. Por... »

Uashingtoni po harton një plan për krijimin e shtetit palestinez pas përfundimit të luftës në Gazë

Uashington, 23 shkurt 2024 – Ndonëse luftimet në Gazë nuk tregojnë shenja se janë afër përfundimit, bashkësia ndërkombëtare ka filluar... »

SHBA ndërmerr masa të reja kundër makinerisë ruse të luftës

Uashington, 23 shkurt 2024 – Shtetet e Bashkuara po ndërmarrin veprime të reja që synojnë të godasin atë që zyrtarët... »

Ekonomia gjermane në kërkim të një strategjie të re

Sabine Kinkartz, DW Raporti vjetor ekonomik i qeverisë federale është i zymtë. Kompanitë dhe qytetarët janë të shqetësuar për të... »

Presidenti Biden takoi gruan dhe vajzën e Aleksei Navalnyt

San Francisko, 22 shkurt 2024 – Presidenti amerikan, Joe Biden, është takuar në Kaliforni me të venë dhe vajzën e... »

Nëna e Navalnyt thotë se po i reziston trysnisë për varrim sekret të të birit

Moskë, 22 shkurt 2024 – Nëna e udhëheqësit kryesor të opozitës ruse Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg... »

SHBA ngre akuza ndaj oligarkëve të sanksionuar rusë

Uashington, 22 shkurt 2024 – Departamenti amerikan i Drejtësisë më 22 shkurt bëri të ditur për ndërmarrjen e veprimeve ligjore... »

Volodymyr Zelensky do të vijë në Tiranë javën e ardhshme

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të vizitojë Tiranën më 27 shkurt dhe bashkë me... »

Shtuni: Konfliki në Lindje të Mesme po përshkallëzon polarizimin në Ballkanin Perëndimor

Uashington, 22 shkurt 2024 – Konflikti ndërmjet Izraelit dhe Hamasit, që filloi me sulmin terrorist të grupit militant palestinez dhe... »

“Mbreti i kriptomonedhës”, Hyeong Do Kwon, do të ekstradohet në SHBA

Podgoricë, 22 shkurt 2024 – I ashtuquajturi “mbreti i kriptomonedhës”, Hyeong Do Kwon do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara... »

Nëna e Navalnyt thotë se i është lejuar ta shohë trupin e të birit

Moskë, 22 shkurt 2024 – Lyudmila Navalnaya, nëna e liderit të ndjerë opozitar rus, Aleksei Navalny, tha më 22 shkurt... »

Politikanët, mediat dhe institucionet fetare “përhapin në Ballkan dezinformata në favor të Rusisë”

Prishtinë, 22 shkurt 2024 – Rusia përhap propagandën e saj në vendet e Ballkanit Perëndimor përmes politikanëve, institucioneve fetare dhe... »

PS e shpërfill paralajmërimin e BE-së, miraton Ligjin për Zonat e Mbrojtura

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Mazhoranca socialiste në Kuvendin e Shqipërisë e miratoi të enjten vetëm me votat e saj... »

Kuvendi i Shqipërisë e ratifikon marrëveshjen për emigrantë me Italinë

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten me 77 vota pro ratifikimin e protokollit ndërmjet qeverisë... »

Bujar Osmani do të jetë kandidat i BDI-së për president të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 22 shkurt 2024 – Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), të enjten ka prezantuar Bujar Osmanin si kandidat i kësaj... »

Anija hapësinore private hyn në orbitën e Hënës

Uashington, 22 shkurt 2024 – Një anije hapësinore private amerikane hyri në orbitë përreth Hënës të mërkurën, një ditë përpara... »

PS-ja e tërheq Projektligjin për Amnistinë Penale, s’arriti konsensus me opozitën për uljen e dënimit të të korruptuarve

Tiranë, 22 shkurt 2024 – Grupi deputetëve të Partisë Socialistë (PS) në Kuvendin  e Shqipërisë e tërhoqi nga rendi i... »

Courtney: Në Rusi ka shenja të stresit politik

Uashington, 22 shkurt 2024 – Dy vjet pasi Rusia ka nisur pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, në këtë... »

19 organizata humanitare i bëjnë thirrje Izraelit të mundësojë ndihmat për palestinezët

Gjenevë, 22 shkurt 2024 – Drejtuesit e 19 agjencive të OKB-së dhe organizatave partnere shprehën zhgënjimin e tyre në një... »

Prapaskenat e përfshirjes së zyrtarëve të dënuar për korrupsion në ligjin për Amnistinë

Blerina Gjoka, BIRN Relatori socialist në Komisionin e Ligjeve dhe ministri i Drejtësisë i hapën rrugën përfshirjes së zyrtarëve të... »