KULTURË - (1) - ILLYRIA - Page 2

Ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Mirush Kabashi

Aktori i madh shqiptar, Mirush Kabashi, është ndarë nga jeta, në moshën 75-vjeçare. Lajmi i trishtë për ndarjen e tij... »

Artisti shqiptar nga Kosova në Muzeun Metropolitan të Artit në New York

Në muajin prill 2024, Petrit Halili do të marrë në dorë Kopshtin e Tarracës së muzeut më të madh dhe... »

Dita e Falenderimeve – Një festë tradicionale që lindi nga emigrantët amerikanë

Nga Avokati Kieran Both Në Shtetet e Bashkuara, Dita e Falenderimeve (Thanksgiving Day) është një festë kombëtare. Në vitin 1621,... »

Në Tiranë u promovua libri “Bota shqiptare” i Skënder Asanit

Tiranë, 20 nëntor 2023 – Të dielën në Tiranë, në kuadër të “Panairit të librit 2023”, në stendën e shtëpisë... »

Merret në mbrojtje zona ku u gjet mozaiku i rrallë në Durrës

Tiranë, 19 nëntor 2023 – Në qytetin e Durrësit Ministria e Kulturës mori në mbrojtje një zonë ku mesin e... »

Libri për Masakrën e Tivarit në duart e lexuesve amerikanë

Nju Jork, 14 nëntor 2023 – Në Universitetin e Nju Jorkut u prezantua para publikut amerikan botimi në gjuhën angleze... »

Promovohet në Tiranë libri i Ilir Ikonomit “Apostulli”, kushtuar Fan Nolit

Tiranë, 8 nëntor 2023 – Studiuesi Ilir Ikonomi përuroi sot në Tiranë librin biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit... »

Vepra e Simakut publikohet nga shtëpia diskografike prestigjoze e Suedisë BIS Records

Më 3 nëntor doli në treg vepra e re e kompozitorit shqiptar Thoma Simaku, Solilokui VI për Soprano Saksofon, publikuar... »

Përurohet në Tiranë “Historia e shqiptarëve gjatë shekullit XX”

Tiranë, 30 tetor 2023 – Instituti i Historisë në Akademinë e Studimeve Albanologjike përuroi sot botimin e plotë në pesë... »

Nderim për skulptorin Luan Mulliqi

Nga Qerim Vrioni Këto ditët e fundit u nda nga jeta në Amerikë skulptori i njohur nga Prishtina, Luan Mulliqi... »

KUR LINDI ATI… AT’ GJERGJ FISHTA I LETRAVE SHQIPE

– në 152 vjetor, adhurim dhe antologji –  nga Visar Zhiti  Përpara emrit të poetit GJERGJ FISHTA gjithsesi vemë atë... »

Macron nderon Ismail Kadarenë me “Urdhrin e Lartë të Legjionit të Nderit”

Tiranë, 16 tetor 2023 – Presidenti francez Emmanuel Macron ka nderuar shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare me titullin “Urdhri i... »

“Fausti” i Gëtes përkujtohet në monedhën e artë 100 euroshe

Fausti i Gëtes është pjesë e letërsisë botërore. Një monedhë speciale kujton tani veprën e tij të madhe, që është... »

Akademik Rexhep Ismajli: Shqipja sot është në krizë. Duhet të punojmë më shumë për ta ruajtur nga ndikimet e gjuhëve të huaja

Tiranë, 10 tetor 2023 – Akademik Rexhep Ismajli mbajti një ligjëratë me temën “Shqipja sot: Reflkse për ‘krizën’ në gjuhë”... »

Një ditë me gratë e tokës së shenjtë…

Një reportazh i vitit 2005 pas vizitës në Jeruzalem dhe territoret palestineze Nga gazetarja Entela Sula “You need a scarf... »

Filip  Vito — “Ikona” e  fotografisë  në  Gjirokastër

Nga Qerim Vito      Nuk e teprojmë nëse e quajmë kështu fotografinë e njohur dhe të pasionuar të qytetit të... »

Jon Fosse e fiton Çmimin Nobel për Letërsi

Stokholm, 5 tetor 2023 – Shkrimtari dhe dramaturgu norvegjez, Jan Fosse e ka fituar Çmimin Nobel për Letërsi këtë vit.Akademia... »

BBC Magazine: Reçension me 5 yje për Albumin e Ri të Kompozitorit Simaku

“Një imagjinate muzikore e fuqishme shkëlqen gjatë gjithë albumit” Kështu e cilëson revista më prestigjoze britanike BBC Music Magazine albumin... »

Gërmimet e reja arkeologjike hedhin dritë mbi historinë shqiptare

Tiranë, 1 tetor 2023 – Gërmimet arkeologjikë kanë përfshirë këtë vit shumë zona në Shqipëri duke hedhur dritë me fakte... »

In Memoriam Sterjo Spasse – Me Mirënjohje

Naum Prifti Si shkrimtar i jam mirënjohës Sterjo Spasses (gusht 1914 – shtator 1989) Në krijimet e tij përjetova letërsinë... »

RIKTHIM NË ATDHE I PIANISTIT TË TALENTUAR JUSTIN GJATA

Artisti shqiptaro-amerikan interpreton me gjuhën e shpirtit Bach, Beethoven, Schumann, Chopin dhe Liszt Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Ka... »

BBC Music Magazine (Tetor 2023): TAKIM ME KOMPOZITORIN THOMA SIMAKU

Revista më prestigjoze e muzikës klasike në Mbretërinë e Bashkuar ka botuar një intervistë me kompozitorin shqiptar në prag të... »

“Rebeli” i jazz-it, Ermal Rodi

Nga Denion Ndrenika Duke qenë se me Enkel Demin jemi miq, bashkë në media që në 1992, shpesh edhe pse... »

Në Tiranë u hap një ekspozitë me fotografi dhe dokumente të Nënës Terezë

Tiranë, 5 shtator 2023 – Sot në Tiranë u hap ekspozita “Mbjellim dashuri”, me fotografi dhe dokumente të humanistes shqiptare... »

Ndahet nga jeta gjuhëtari i njohur Bahri Beci

Tiranë, 21 gusht 2023 – Gjuhëtari i njohur shqiptar Bahri Beci është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare. Lajmi është... »

Interesimi i të huajve për shqipen më i madh se i vendësve

Prishtiinë, 19 gusht 2023 – Numri i të huajve të interesuar që ta mësojnë gjuhën shqipe dhe të studiojnë në... »

Kompozitori Thomas Simaku, së shpejti, një album të ri me “Ensemble Intercontemporain”

University of York Music Press (UYMP) pret me padurim publikimin e një albumi të ri nga Ensemble intercontemporain më 29... »

Mbishkrimi i perandorit Justinian – zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në Kosovë

Prishtinë, 16 gusht 2023 – Mbishkrimi i zbuluar në lokalitetin arkeologjik Ulpiana, i cili tregon përkushtimin e Perandorit Justinian ndaj... »

Censurimi i kulturës: Gjykata në Serbi ndaloi filmat e autorit shqiptar

Vranjë, 16 gusht 2023 – Me vendim të Gjykatës së Lartë në Vranjë, në Serbi është ndaluar shfaqja e filmit... »

Zbulim shumë i rëndësishëm në lokalitetin arkeologjik të Ulpianës

Prishtinë, 14 gusht 2023 – Në lokalitetin arkeologjik të Ulpianës, në pjesën jug-lindre të Prishtinës, është bërë një zbulim me... »