KULTURË - (1) - ILLYRIA

TEMPULLI I TRURIT NË MANHATTAN

Nga Keze Kozeta Zylo Në këtë javë pushimi nga shkolla, por dhe aq me punë, zgjodhëm një ditë t’ja kushtonim... »

Saga diplomatike e Ballkanit, në një pjesë botimesh të Shaban Muratit

Çerçiz Loloçi Libri i radhës i Shaban Muratit “Konteksti rajonal i aleancës strategjike Shqipëri-Turqi” plotëson sagën diplomatike të Ballkanit, me... »

Filmi “Oppenheimer” fitoi shumicën e çmimeve “Bafta”

Londër, 19 shkurt 2024 – Filmi “Oppenheimer” i ka rrëmbyer shumicën e çmimeve “Bafta”, duke përfshirë ato për filmin më... »

UNESCO kërkon mbrojtjen e Parkut të Butrintit në gjithë tërësinë e tij

Tiranë, 8 shkurt 2024 – Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, UNESCO, në një raport për... »

Hapen dyert e bashkëpunimit të ITSHKSH në Shkup me Vatikanin

Vatikan, 8 shkurt 2024 –Prof.dr. Skender Asani, drejtor i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kultrurore të sShqiptarëve në Shkup, u... »

Ndahet nga jeta mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu

Tiranë, 5 shkurt 2024 – Është ndarë nga jeta, në moshën 74 vjeçare, mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu. Drejtoresha... »

Veshja mirditore, trashëgimia kulturore që jeton edhe sot

Në restorantin e tij në Perlat të Mirditës në Shqipërinë veriore, Ermal Duka ka ekspozuar veshjen mirditore që gjyshja e... »

“Oppenheimer” nominohet për 13 çmime Oscar

“Oppenheimer”, filmi biografik për krijuesin e bombës bërthamore, J Robert Oppenheimer nga regjisori Christopher Nolan, ka dominuar nominimet për çmimet... »

Filmi “Oppenheimer”, fituesi i madh çmimeve Globi i Artë

Los Angeles, 8 janar 2024 – Filmi “Oppenheimer” ishte fituesi i madh çmimeve Globi i Artë, duke marrë në shtëpi... »

BALADA PER ILIA DILO SHEPERIN NGA POETI I SHQUAR AGIM SHEHU

Në vitet ‘90-të poeti i pavdekshëm AGIM SHEHU, shkroi baladën për ILIA DILO SHEPERI-N, baladë e bukur, shkruar plot ndjenjë dhe admirim... »

Librat më të mirë të vitit 2023 sipas “Foreign Affairs”

Revista autoritative amerikane “Foreign Affairs” ka zgjedhur librat më të mirë të vitit 2023 nga fusha e politikës, ekonomisë dhe... »

Shqipëria ia kthen Maqedonisë së Veriut 20 ikona të vjedhura

Tiranë, 15 dhjetor 2023 – Shqipëria ia ktheu të premten 20 ikona fqinjit të vet, Maqedonisë së Veriut, të cilat... »

Revista LIFE në Nju Jork

Kriza shpirtërore e Nënë Terezës sipas sociologut Gëzim Alpion Arben Çokaj Frankfurt am Main – Ne korrik 2020, Bloomsbury Academic... »

Filmi “Barbie” me më së shumti nominime për “Globin e Artë”

Los Angeles, 11 dhjetor 2023 – Filmi “Barbie” është në krye të listës së nominimeve për çmimet “Globi i Artë”... »

Në Shkodër shënohet 120 vjetori i lindjes së At Donat Kurtit

Shkodër, 9 dhjetor 2023 – Konferenca shkencore “At Donat Kurti, vjollca e letrave shqipe”, u organizua sot në Shkodër nga... »

“Vatra” bën kërkesë zyrtare për riatdhesimin e eshtrave të Nolit

Tiranë, 8 dhjetor 2023 – “Vatra”, shoqata shqiptare-amerikane që daton që prej vitit 1912, i ka dërguar Kuvendit të Shqipërisë... »

KA ARDHUR IMZOT FAN NOLI, NA E KA SJELLĒ ILIR IKONOMI TANI..

Nga Visar Zhiti Ka disa ditē qē ka ardhur, po takon shqiptarē, po shkon andej kēndej si misionar, magjepsēs si... »

Iftari futet në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s

Paris, 6 dhjetor 2023 – Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Kulturë (UNESCO) e ka futur të mërkurën, iftarin, shujtën... »

Tradita e shtegtimit të bagëtive në Shqipëri futet në listën e trashëgimisë së mbrojtur nga UNESCO

Tiranë, 6 dhjetor 2023 – Komiteti Ndërqeveritar i Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore Jomateriale i mbledhur në Botsvana në Konferencën XVIII,... »

Ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Mirush Kabashi

Aktori i madh shqiptar, Mirush Kabashi, është ndarë nga jeta, në moshën 75-vjeçare. Lajmi i trishtë për ndarjen e tij... »

Artisti shqiptar nga Kosova në Muzeun Metropolitan të Artit në New York

Në muajin prill 2024, Petrit Halili do të marrë në dorë Kopshtin e Tarracës së muzeut më të madh dhe... »

Dita e Falenderimeve – Një festë tradicionale që lindi nga emigrantët amerikanë

Nga Avokati Kieran Both Në Shtetet e Bashkuara, Dita e Falenderimeve (Thanksgiving Day) është një festë kombëtare. Në vitin 1621,... »

Në Tiranë u promovua libri “Bota shqiptare” i Skënder Asanit

Tiranë, 20 nëntor 2023 – Të dielën në Tiranë, në kuadër të “Panairit të librit 2023”, në stendën e shtëpisë... »

Merret në mbrojtje zona ku u gjet mozaiku i rrallë në Durrës

Tiranë, 19 nëntor 2023 – Në qytetin e Durrësit Ministria e Kulturës mori në mbrojtje një zonë ku mesin e... »

Libri për Masakrën e Tivarit në duart e lexuesve amerikanë

Nju Jork, 14 nëntor 2023 – Në Universitetin e Nju Jorkut u prezantua para publikut amerikan botimi në gjuhën angleze... »

Promovohet në Tiranë libri i Ilir Ikonomit “Apostulli”, kushtuar Fan Nolit

Tiranë, 8 nëntor 2023 – Studiuesi Ilir Ikonomi përuroi sot në Tiranë librin biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit... »

Vepra e Simakut publikohet nga shtëpia diskografike prestigjoze e Suedisë BIS Records

Më 3 nëntor doli në treg vepra e re e kompozitorit shqiptar Thoma Simaku, Solilokui VI për Soprano Saksofon, publikuar... »

Përurohet në Tiranë “Historia e shqiptarëve gjatë shekullit XX”

Tiranë, 30 tetor 2023 – Instituti i Historisë në Akademinë e Studimeve Albanologjike përuroi sot botimin e plotë në pesë... »

Nderim për skulptorin Luan Mulliqi

Nga Qerim Vrioni Këto ditët e fundit u nda nga jeta në Amerikë skulptori i njohur nga Prishtina, Luan Mulliqi... »

KUR LINDI ATI… AT’ GJERGJ FISHTA I LETRAVE SHQIPE

– në 152 vjetor, adhurim dhe antologji –  nga Visar Zhiti  Përpara emrit të poetit GJERGJ FISHTA gjithsesi vemë atë... »