KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

TEMPULLI I TRURIT NË MANHATTAN

Nga Keze Kozeta Zylo Në këtë javë pushimi nga shkolla, por dhe aq me punë, zgjodhëm një ditë t’ja kushtonim... »

Saga diplomatike e Ballkanit, në një pjesë botimesh të Shaban Muratit

Çerçiz Loloçi Libri i radhës i Shaban Muratit “Konteksti rajonal i aleancës strategjike Shqipëri-Turqi” plotëson sagën diplomatike të Ballkanit, me... »

Filmi “Oppenheimer” fitoi shumicën e çmimeve “Bafta”

Londër, 19 shkurt 2024 – Filmi “Oppenheimer” i ka rrëmbyer shumicën e çmimeve “Bafta”, duke përfshirë ato për filmin më... »

UNESCO kërkon mbrojtjen e Parkut të Butrintit në gjithë tërësinë e tij

Tiranë, 8 shkurt 2024 – Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, UNESCO, në një raport për... »

Hapen dyert e bashkëpunimit të ITSHKSH në Shkup me Vatikanin

Vatikan, 8 shkurt 2024 –Prof.dr. Skender Asani, drejtor i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kultrurore të sShqiptarëve në Shkup, u... »

Pikturat gjigante

Astrit Lulushi Londra kishte disa nga pikturat më të mëdha në botë: Në sheshin Leicester, në vitin 1794, mbretëresha Charlotte,... »

Ndahet nga jeta mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu

Tiranë, 5 shkurt 2024 – Është ndarë nga jeta, në moshën 74 vjeçare, mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu. Drejtoresha... »

Veshja mirditore, trashëgimia kulturore që jeton edhe sot

Në restorantin e tij në Perlat të Mirditës në Shqipërinë veriore, Ermal Duka ka ekspozuar veshjen mirditore që gjyshja e... »

“Oppenheimer” nominohet për 13 çmime Oscar

“Oppenheimer”, filmi biografik për krijuesin e bombës bërthamore, J Robert Oppenheimer nga regjisori Christopher Nolan, ka dominuar nominimet për çmimet... »

Natasha Lako një pegasiane që bashkoi autorët e shekujve në Olimpin e letrave

(Përshtypje dhe mbresa nga libri “Njeriu si një tjetër”) Nga Keze Kozeta Zylo Çdo libër që më dhurohet më krijon... »

SHTĒPIA E POETIT EDGAR ALLAN POE ËSHTË POEZIA E TIJ

Nga Visar Zhiti Ne shkuam nē shtēpinē e tij nē New York… ēshtē poet i madh amerikan, – Edgar Allan... »

Filmi “Oppenheimer”, fituesi i madh çmimeve Globi i Artë

Los Angeles, 8 janar 2024 – Filmi “Oppenheimer” ishte fituesi i madh çmimeve Globi i Artë, duke marrë në shtëpi... »

BALADA PER ILIA DILO SHEPERIN NGA POETI I SHQUAR AGIM SHEHU

Në vitet ‘90-të poeti i pavdekshëm AGIM SHEHU, shkroi baladën për ILIA DILO SHEPERI-N, baladë e bukur, shkruar plot ndjenjë dhe admirim... »

Librat më të mirë të vitit 2023 sipas “Foreign Affairs”

Revista autoritative amerikane “Foreign Affairs” ka zgjedhur librat më të mirë të vitit 2023 nga fusha e politikës, ekonomisë dhe... »

Mbresa rreth librit “Fisi Hoxhaj, Arrëz e Madhe” me autor Besnik Hoxha

(Vatrani Latif Hoxha nga Arrëz e Madhe e Tepelenës) Nga Kozeta Zylo Arrëza e Madhe e Tepelenës një vend i... »

Lamtumirë pedagogu im dhe shkrimtar i shquar Musa Vyshka!

Nga Keze Kozeta Zylo Me dhimbje të madhe e mora lajmin e kobshëm për ndarjen para kohe nga jeta të... »

Shqipëria ia kthen Maqedonisë së Veriut 20 ikona të vjedhura

Tiranë, 15 dhjetor 2023 – Shqipëria ia ktheu të premten 20 ikona fqinjit të vet, Maqedonisë së Veriut, të cilat... »

Revista LIFE në Nju Jork

Kriza shpirtërore e Nënë Terezës sipas sociologut Gëzim Alpion Arben Çokaj Frankfurt am Main – Ne korrik 2020, Bloomsbury Academic... »

Wallace

Astrit Lulushi David Foster Wallace vdiq i ri. Nga romani i tij më i famshëm, Endless Joke i vitit 1996... »

Filmi “Barbie” me më së shumti nominime për “Globin e Artë”

Los Angeles, 11 dhjetor 2023 – Filmi “Barbie” është në krye të listës së nominimeve për çmimet “Globi i Artë”... »

Në Shkodër shënohet 120 vjetori i lindjes së At Donat Kurtit

Shkodër, 9 dhjetor 2023 – Konferenca shkencore “At Donat Kurti, vjollca e letrave shqipe”, u organizua sot në Shkodër nga... »

“Vatra” bën kërkesë zyrtare për riatdhesimin e eshtrave të Nolit

Tiranë, 8 dhjetor 2023 – “Vatra”, shoqata shqiptare-amerikane që daton që prej vitit 1912, i ka dërguar Kuvendit të Shqipërisë... »

KA ARDHUR IMZOT FAN NOLI, NA E KA SJELLĒ ILIR IKONOMI TANI..

Nga Visar Zhiti Ka disa ditē qē ka ardhur, po takon shqiptarē, po shkon andej kēndej si misionar, magjepsēs si... »

Iftari futet në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s

Paris, 6 dhjetor 2023 – Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Kulturë (UNESCO) e ka futur të mërkurën, iftarin, shujtën... »

Tradita e shtegtimit të bagëtive në Shqipëri futet në listën e trashëgimisë së mbrojtur nga UNESCO

Tiranë, 6 dhjetor 2023 – Komiteti Ndërqeveritar i Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore Jomateriale i mbledhur në Botsvana në Konferencën XVIII,... »

Ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Mirush Kabashi

Aktori i madh shqiptar, Mirush Kabashi, është ndarë nga jeta, në moshën 75-vjeçare. Lajmi i trishtë për ndarjen e tij... »

PLLAKAT I 4 DHJETORIT NĒ RUMANI

dashuri mes popujve Ēshtē e bukur, mbi tē gjitha e rēndēsishme, njē rilindje moderne, avanguardiste, puna e shqiptarēve nē Rumani,... »

“Një zë tepër individual muzikor”

Recension me pesë yje nga Revista Britanike Musical Opinion për albumin e ri të Thoma Simakut me solistë të Ensemble... »

Shkrimtari shqiptar Visar Zhiti, mes fituesve në “Çmimet pēr poetēt dhe pērkthyesit më të mirë ndērkombētare 2023 nē Kinē”

“THE INTERNATIONAL BEST POETS AND TRANSLATORS PRIZES 2023…” – THE DAILY GLOBAL NATION –   Gazeta Ndẽrkombētare e Pavarur, “The... »

Artisti shqiptar nga Kosova në Muzeun Metropolitan të Artit në New York

Në muajin prill 2024, Petrit Halili do të marrë në dorë Kopshtin e Tarracës së muzeut më të madh dhe... »