KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Botohet dhe promovohet në Rumani romani i Andreas Dushit “Në besë të tatuazhit tënd”

Shtëpia botuese “A” në Rumani ka botuar romanin “Në besë të tatuazhit tënd” të shkrimtarit shqiptar Andreas Dushi, përkthyer nga... »

Begaj vlerëson punën e Institutit të Trashëgimisë së Shqiptarëve në Shkup

Shkup, 15 maj 2025 – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëlqesia e tij z. Bajram Begaj, priti të ,artën në... »

Dita e Nënës në Amerikë

Astrit Lulushi Çdo maj, familjet amerikane festojnë matriarkët e tyre me lule, kartolina dhe telefonata. Mijëra vjet përpara se të... »

Astrit Lulushi vjen me librin e ri eseistik “Udhë pa udhë”

Çerçiz Loloçi, Albspirit Astrit Lulushi lindi në Tiranë më 1953. U arratis nga Shqipëria izolacioniste komuniste diktatoriale në vitin 1985,... »

REGJISORI I TVSH-SË JANI TANE, I PALODHUR EDHE NË EMIGRIM

“Jetova aq sa punova” Volfang Gëte Nga Fuat Memelli Janë disa regjisorë të Televizionit Shqiptar që me punën dhe talentin... »

“Kosova më jep shpresë për të ardhmen e Ukrainës”

Historia e Kosovës, shtetit që u përball me luftë 25 vjet më parë, fotoreporterit amerikan me bazë në Ukrainë, Brendan... »

Kapakë librash të veshur me lëkurë gruaje në Harvard u ndaluan nga qarkullimi

Nga Keze Kozeta Zylo Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin dhe me kontribute si autore për librin... »

NGA ERRËSIRA NË DRITË – BASHKËBISEDIM ME SHKRIMTARIN VISAR ZHITI…

“Care for Albania” – Chicago, SHBA. Nga Dr. Sonila Sejdaras Në mjediset e Organizatës “Care for Albania”, (“Kujdesu për Shqipërinë”),... »

Rreth librit “Mezhgorani”, vështrim enciklopedik me autor Veledin Durmishin

Nga Keze Kozeta Zylo Ndonëse gjithmonë kam shkruar esse, vështrime kritike, reportazhe për aktivitete nga më të ndryshmet sidomos këtu... »

Gjykata Kushtetuese i hap rrugë zbatimit të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit

Tiranë, 25 prill 2024 – Gjykata Kushtetuese vendosi me shumicë votash të rrëzojë kërkesën e deputetëve të opozitës për shfuqizimin... »

Në përvjetorin e 200-të vdekjes të poetit botëror Bajronit që u mahnit me Tepelenën

Krenare që shkrimtari i shquar në botë, Bajroni, vizitoi dhe e çmoi aq shumë Tepelenën, vendlindjen time.  Madje sipas Konicës,... »

LETËR SHKRIMTARËVE SERBË

  Tregojuni fëmijëve se na keni vra Na keni therrë me bajoneta Të lidhur për trungje pemësh  Në fyt na... »

Dr.Maksut Drasa, gjeniu i kirurgjisë shqiptare

  Nga Luan Çipi Një emër që e nderon kirurgjinë shqiptare dhe meriton të kujtohet me respekt të veçantë është... »

NË PANAIRIN E LIBRIT – SHTËPIA, NË SHTËPI – PANAIRI I LIBRIT

– SHBA, Connecticut, Stamford, Biblioteka “Ferguson” – Nga Visar Zhiti  Në SHBA në shtetin Connecticut, në qytetin Stamford, në Bibliotekën... »

“Ëmbëltore/Slastičarnica Zagreb”

Nga Shuip Ziberi, inxhinier Pērgatiti dhe dērgoi për botim: dr. Sadik Elshani Brendi i qytetit të Zagrebit e themeluar në... »

EKLIPS NË NEW YORK, “HËNË E PËRGJAKUR”

Nga Keze Kozeta Zylo Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kurreshtjen e kishja... »

“‘Lamtumirë!’, them i pari”…

Denion Ndrenika, Nju Xhersi Né Festivalin e 36 të kenges ne RTSH më kujtohet kenga “Lamtumirë them i pari” me... »

NGA GRUA E DASHURUAR NË STATUJË DHE RIKTHIMI…

– Në ditën kur lindi poetja amerikane Maya Angelou –  Sot më bëri përshtypje një tjetër gjë, kalimi nga grua e dashuruar... »

Jana Kukaj, artizanja që e ruan traditën në zonën e Zadrimës

Mimoza Picari, Zëri i Amerikës Të bësh art me baltën. Me mendjen zemrën dhe duart e saj Jana Kukaj, në... »

Një rreze drite në terrin e historiografisë së Kosovës

Ramadan Muçolli Historiografia është e rreptë. Nuk hedh në dritë periudhat, ngjarjet e figurat historike që nuk dokumentohen. Historiografia serioze... »

Tempulli më i madh Hindu BAPS Akshardham në New Jersey, SHBA si dhe jashtë Indisë

Nga Keze Kozeta Zylo Tempulli më i madh hindu BAPS Swaminarayan Akshardham prej 183 hektarësh në SHBA dhe i dyti... »

Lumo Skëndo i vlerësuar

Nga Astrit Lulushi Është shumë të them se librat shkruen për ju. Ato që i kanë ndodhur këtij popull mbloden... »

Shqipja është gjuha e dytë e huaj më e folur në Zvicër, pas anglishtes

Bernë, 19 mars 2024 – Një hulumtim i kryer nga Zyra Federale e Statistikave e Zvicrës, i kryer për herë... »

Marrëdhëniet e shqiptarëve me Kroacinë kanë në themel interesat e përbashkëta

Shkup, 18 mars 2024 – Drejtori i Arkivit Shtetëror të Kroacisë, Dinko Çutura, ka pritur sot në një takim pune... »

Lamtumirë miku im Bajram Sefaj!

Nga Qerim Vrioni         Pas një sëmundje të rëndë,  në datën 12 mars 2024, u nda nga jeta në... »

Shqipëria nuk u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Butrintin

Tiranë, 13 mars 2024 – Shqipëria publikoi të hënën raportin për Parkun Kombëtar të Butrintit, që do të shqyrtohet nga... »

Nderohet në Tiranë shkrimtari Naum Prifti, ish veprimtar i Federatës Vatra

Tiranë, 12 mars 2024 – Në Tiranë, Akademia e Shkencave nderoi sot në 92 vjetorin e lindjes shkrimtarin Naum Prifti.... »

Zonja Kreshmë

Jonida SELA Sot karnavalet në Shqipëri kanë trajta spektakolariteti dhe janë ritualizuar, aq sa koha rituale e caktuar nga besimet... »

Filmi “Oppenheimer” i fitoi 7 çmime “Oskar”

Los Anxheles, 11 mars 2024 – “Oppenheimer”, drama historike që bëri bujë dhe arriti fitime prej miliarda dollarësh, u shpall... »

Shqipëria u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Gjirokastrën dhe Beratin

Tiranë, 5 mars 2024 – Organizata e Kombeve të Bashkuara për Srsim, Shkencë e Kulturë, UNESCO, një vit më parë... »