KULTURË - ILLYRIA - Page 15

LEKSIONET E PAMËSUARA TË KODIT TË MORTJES

(Ese postmortum për Luran Ahmetin) Ne që mbetemi ta kujtojmë Luran Ahmetin, do ta kemi vështirë t’i shpjegojmë nuancat e... »

Libri i ri “ILIASI I OMERIT PËRSHTATJA NË GJUHËN SHQIPE DHE PËRKTHIMET E GABUARA EUROPIANE”

PËRMBLEDHJE Iliasi i Omerit është vepra më e vjetër e ruajtur e letërsisë europiane dhe si e tillë është vlerësuar... »

Kate Holman, një “Edith Durham” e Brukselit

Në fotografinë lart: Kate Holman me veshje kombëtare shqiptare. (Autor i fotografisë: Roland Tasho.) “Unë e admiroj vendosmërinë për të... »

Krijohet “Autokorrektori i gjuhës shqipe”

Tiranë, 30 mars 2021 – Në Shqipëri, një program i posaçëm, i quajtur Autokorrektori i gjuhës shqipe, synon të ndihmojë... »

Ramadan Sokoli, personaliteti i një profesori në një foto

Takimet me muzikologun e shquar përpara një filxhani kafeje. Nga QerimVrioni Profeso rRamadan Sokoli (Shkodër, qershor 1920–Tiranë, mars 2008), miku... »

Niagara, simfonia e ujit dhe betimi i Presidenti Roosevelet pas vrasjes së presidentit McKinley

Nga Keze Kozeta Zylo Pas një izolimi më shumë se një vit nga pandemia botërore dhe të sigurtë pas vaksinimit,... »

Brukseli rrëfen përralla dhe legjenda shqiptare…

Qëllimi i ‘’Përrallave dhe legjendave shqiptare’’ është ta promovojnë dhe mbrojnë pasurinë e kulturës shqiptare, që në botë vazhdon të... »

Cinxëri Këngëtar – Fabul për një Fabul

Nga Naum Prifti Cinxëri Fletartë kish vënë përpara fletoren e muzikës dhe po këndonte një melodi me nota –do –... »

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globes 2021″

Drama “Nomadland” dhe komedia “Borat Subcendent Moviefilm” fituan çmimet e nderit në Golden Globes të dielën në një ceremoni kryesisht... »

Mësime dhe porosi nga koha kur çmohej profesioni i gazetarit

R. A. Si vijon puna juaj profesionale dhe sociale në kushtet e pandemisë? Ferid Selimi: U bënë thuaja një vit... »

15 VJET PAS KODRËS, PIKTORIT QË THIRRI: “DON’T MOVE!” DHE ENGJËLLI MBROJTËS…

Nga Visar ZHITI 15 vjet më parë, në ditën e 7-të të shkurtit të vitit 2006, piktori Ibrahim Kodra mbylli... »

Serbia konkurron për “Oscar“ me një film në shërbim të propagandës nacionaliste serbe

Nju Jork, 31 janar 2021 – Revista e njohur amerikane “Variety“ shkruan se Serbia ka konkurruar për çmimin “Oscar“ me... »

Një prozë e panjohur e Faik Konicës

MENDIMET E FILOPIMIN TRUKULESKUT Sevdai KASTRATI Poligloti dhe eruditi Faik Konica është, pa dyshim, një prej shkrimtarëve të rrallë në... »

Botohet libri “Kronika nga Lugina” nga autori Baki Rexhepi

Gazetari i njohur nga Presheva, Baki Rexhepi përmes një njoftimi në llogarinë e tij personale të FB, njoftoi për botimin... »

Ndre Mjeda si gjuhëtar

Nga Kolec Topalli Shumëkush prej shqiptarëve e njohin Ndre Mjedën si poet; por të paktë janë ata që e njohin... »

“Një foto dhe… disa rreshta – Aleko Babe”

Pesë vjet më parë, maj 2015, u nda nga jeta shoku im i ngushtë, shkrimtari Aleko Babe. Si homazh për... »

Laveri i madh i klarinetës që i ka dhënë jetë identitetit kombëtar

Laver Bariu (2.05.1929 – 26.01.2014) Nga Shefqet A. Saliu Guri i çmuar e gjen vetë vendin që meriton ashtu edhe... »

“COPËZA” KUJTIMESH QË NUK I KA TRETUR KOHA

-Me rastin e 60 vjetorit të Televizionit Publik Shqiptar- Nga Fuat Memelli Kjo ngjarje e shënuar në historinë e Televizionit... »

Dy letra origjinale të Ernest Koliqit, në bibliotekën e shoqatës “Bijtë e Shqipes”, në Philadelphia

Me rastin e 45-vjetorit te vdekjes Nga Sadik Elshani Dyzete e pese vite me pare, me 15 janar te vitit... »

Simon Rrota në lupën e Suzana Varvaricës

    Rreth një vit më parë studiuesja e njohur e arteve pamore, Suzana Varvarica Kuka më dhuroi një libër të... »

Një titull për një foto të Idromenos

Nga Qerim Vrioni Fotoja bashkëngjitur paraqet një prift katolik, dy djem ndihmësa dhe një tjetër, por të veshur keq e... »

Lamtumirë, Norman Gershman!

Nga Ruben Avxhiu Norman H. Gershman, fotografi që portretizoi shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit, ka ndërruar jetë të hënën,... »

Willy Brandt dhe ndjesa publike

Nga Qerim Vrioni Në librin “Photos that changed the world, Prestel, 2016” (“Foto që ndryshuan botën, Prestel, 2016”, f.136), gjendet... »

Një vals me kujtimet

Një jetë një ëndërr dhe “tetëdhjetë vjet tregime” Nga Shqipe Malushi “Tani, që i kam kaluar të shtatëdhjetat qëmoti, kur... »

Kur Vaçe Zela erdhi në Prishtinë

Njerëzit qanin dhe puthnin autobusin e pluhrosur, sepse brenda ishte këngëtarja e madhe shqiptare – ishte vitit 1980 Kujtime nga... »

Ballafaqimin e dy botëve që kam përjetuar personalisht e konsideroj si privilegj

Nga Intervista me shkrimtaren shqiptaro-amerikane Albana Melyshi Lifschin dhene studiuesit Gjon Marku, autor i librit ‘Antologji e mendimit të sotëm... »

Një portret dhe… ca rreshta — Skënder Kamberi

Nga Qerim Vrioni    Rreth dhjetë vite më parë, u organizua nga Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë, një ekspozitë... »

Sizifi Rinush Idrizi

Nga Edison Ypi Dy motra, dy vëllezër, asnjëri nga ne ende nuk e di nëse prindërit tanë përdorën ndonjë strategji... »

Një foto dhe…ca rreshta—Lume Blloshmi

Nga Qerim Vrioni Piktorja Lumturi Blloshmi (Lumja), një nga penelat më interesantë të vendit, në kapërcyell të shekujve XX dhe... »

“O nieri, fol bre! Ku e ke hallin?”

Astrit Lulushi Në vitet 1910, shkrimtari i madh norvegjez Knut Hamsun përshkruan luftën e njeriut me urinë, të ftohtin e... »