KULTURË - ILLYRIA

Kosova me 10 medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Neo-Shkencës

Finallja e madhe e NEO-Shkencës u zhvillua në New Jersey në 6-12 qershor 2024: ekipi nga Kosova, mori 6 medalje... »

Elhaida Dani emërohet drejtore artistike e Festivalit të 63-të të këngës në RTSH

Tiranë, 11 qershor 2024 – Elhaida Dani, një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës së lehtë shqiptare, rikthehet në... »

Në 75-vjetorin e arkivave të Shqipërisë, vlerësohet partneriteti me ITSHKSH

Shkup, 10 qershor 2024 – Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) kremtoi 75-vjetorin e themelimit të saj. Nga data 5-9... »

Éric Faye: Do të vazhdoj të shkruaj për kulturën shqiptare

Prishtinë, 7 qershor 2024 – “Sa herë që vij në Ballkan e ndiej atë ngrohtësi dhe unë vazhdoj të shkruaj... »

TRIDHJET VJET VEPRIMTARI TË SUKSESSHME SHOQATA “FAN S. NOLI”

Para pak kohe, shoqata joqeveritare “Fan S. Noli”, kujtoi 30-vjetorin e krijimit të saj. Ajo u themelua më 19 maj... »

‘Nata e errët e shpirtit’ përcaktoi aktivitetin misionar të Nënë Terezës

Universiteti i Birminghamit në Mbretërinë e Bashkuar njofton botimin e studimit të ri të Gëzim Alpion Birmingham, Angli – Një... »

Prezantim i shkëlqyer i kulturës së Kosovës në New York

Baleti Kombëtar të Kosovës paraqiti mbrëmë në Teatrin “St Jean” në Manhattan të New York-ut, premierën e shfaqjes “Tango Nights”... »

Ekspertët bëjnë thirrje për ruajtjen e zbulimit arkeologjik në Durrës

Tiranë, 30 maj 2024 – Ekspedita arkeologjike në territorin ku ngrihej shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës po i... »

Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në kanalet e RAI Calabria

Tiranë, 28 maj 2024 – Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) njoftoi se arbërishtja tashmë është gjuhë zyrtare... »

Një studim multidisiplinar mbi Kosovën dhe shqiptarët në kontekst të ndryshimeve gjeopolitike

Frashër DEMAJ (Recension për librin “Gjeopolitika, territori, konflikti” të akademik Hivzi Islamit dhe profesor Arsim Ejupit)   Botimi “GJEOPOLITIKA, TERRITORI,... »

Një botim me interes mbi gjeohapësirën shqiptare në kontekstin e ndryshimeve gjeopolitike

(Një vështrim fillestar mbi librin “Gjeopolitika, territori, konflikti” të Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit)   Të mërkurën në Akademinë e... »

“Dallëndyshja e kujtesës” rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

Tetovë, 22 maj 2024 – Të mërkurën, në Bibliotekën Universitare “Maks van der Shtul” të UEJL në Tetovë, në prani... »

Abetarja e Petrit Halilajt në Nju Jork e Lexueshme për të Gjithë

Rafaela Prifti Vargu i vizitorëve në hapësirën e tarracës së hapur të muzeut prestigjioz të artit The Metropolitan Museum of... »

Botohet dhe promovohet në Rumani romani i Andreas Dushit “Në besë të tatuazhit tënd”

Shtëpia botuese “A” në Rumani ka botuar romanin “Në besë të tatuazhit tënd” të shkrimtarit shqiptar Andreas Dushi, përkthyer nga... »

Begaj vlerëson punën e Institutit të Trashëgimisë së Shqiptarëve në Shkup

Shkup, 15 maj 2025 – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëlqesia e tij z. Bajram Begaj, priti të ,artën në... »

Dita e Nënës në Amerikë

Astrit Lulushi Çdo maj, familjet amerikane festojnë matriarkët e tyre me lule, kartolina dhe telefonata. Mijëra vjet përpara se të... »

Astrit Lulushi vjen me librin e ri eseistik “Udhë pa udhë”

Çerçiz Loloçi, Albspirit Astrit Lulushi lindi në Tiranë më 1953. U arratis nga Shqipëria izolacioniste komuniste diktatoriale në vitin 1985,... »

REGJISORI I TVSH-SË JANI TANE, I PALODHUR EDHE NË EMIGRIM

“Jetova aq sa punova” Volfang Gëte Nga Fuat Memelli Janë disa regjisorë të Televizionit Shqiptar që me punën dhe talentin... »

“Kosova më jep shpresë për të ardhmen e Ukrainës”

Historia e Kosovës, shtetit që u përball me luftë 25 vjet më parë, fotoreporterit amerikan me bazë në Ukrainë, Brendan... »

Kapakë librash të veshur me lëkurë gruaje në Harvard u ndaluan nga qarkullimi

Nga Keze Kozeta Zylo Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin dhe me kontribute si autore për librin... »

NGA ERRËSIRA NË DRITË – BASHKËBISEDIM ME SHKRIMTARIN VISAR ZHITI…

“Care for Albania” – Chicago, SHBA. Nga Dr. Sonila Sejdaras Në mjediset e Organizatës “Care for Albania”, (“Kujdesu për Shqipërinë”),... »

Rreth librit “Mezhgorani”, vështrim enciklopedik me autor Veledin Durmishin

Nga Keze Kozeta Zylo Ndonëse gjithmonë kam shkruar esse, vështrime kritike, reportazhe për aktivitete nga më të ndryshmet sidomos këtu... »

Gjykata Kushtetuese i hap rrugë zbatimit të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit

Tiranë, 25 prill 2024 – Gjykata Kushtetuese vendosi me shumicë votash të rrëzojë kërkesën e deputetëve të opozitës për shfuqizimin... »

Në përvjetorin e 200-të vdekjes të poetit botëror Bajronit që u mahnit me Tepelenën

Krenare që shkrimtari i shquar në botë, Bajroni, vizitoi dhe e çmoi aq shumë Tepelenën, vendlindjen time.  Madje sipas Konicës,... »

LETËR SHKRIMTARËVE SERBË

  Tregojuni fëmijëve se na keni vra Na keni therrë me bajoneta Të lidhur për trungje pemësh  Në fyt na... »

Dr.Maksut Drasa, gjeniu i kirurgjisë shqiptare

  Nga Luan Çipi Një emër që e nderon kirurgjinë shqiptare dhe meriton të kujtohet me respekt të veçantë është... »

NË PANAIRIN E LIBRIT – SHTËPIA, NË SHTËPI – PANAIRI I LIBRIT

– SHBA, Connecticut, Stamford, Biblioteka “Ferguson” – Nga Visar Zhiti  Në SHBA në shtetin Connecticut, në qytetin Stamford, në Bibliotekën... »

“Ëmbëltore/Slastičarnica Zagreb”

Nga Shuip Ziberi, inxhinier Pērgatiti dhe dērgoi për botim: dr. Sadik Elshani Brendi i qytetit të Zagrebit e themeluar në... »

EKLIPS NË NEW YORK, “HËNË E PËRGJAKUR”

Nga Keze Kozeta Zylo Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kurreshtjen e kishja... »

“‘Lamtumirë!’, them i pari”…

Denion Ndrenika, Nju Xhersi Né Festivalin e 36 të kenges ne RTSH më kujtohet kenga “Lamtumirë them i pari” me... »