KULTURË - ILLYRIA - Page 3

BBC Music Magazine (Tetor 2023): TAKIM ME KOMPOZITORIN THOMA SIMAKU

Revista më prestigjoze e muzikës klasike në Mbretërinë e Bashkuar ka botuar një intervistë me kompozitorin shqiptar në prag të... »

“Rebeli” i jazz-it, Ermal Rodi

Nga Denion Ndrenika Duke qenë se me Enkel Demin jemi miq, bashkë në media që në 1992, shpesh edhe pse... »

Në Tiranë u hap një ekspozitë me fotografi dhe dokumente të Nënës Terezë

Tiranë, 5 shtator 2023 – Sot në Tiranë u hap ekspozita “Mbjellim dashuri”, me fotografi dhe dokumente të humanistes shqiptare... »

JANË YJET QË MË ZËNË RRUGEN NË JUG…

– Është poeti Sulejman Mato që shkruan ashtu. – Nga Visar Zhiti Ndonjëherê mjafton dhe një varg për ta kuptuar... »

Hauri – Institucioni i Mikpritjes

Naum Prifti Përdorimi i sotëm i fjalës Haur është i ndryshëm nga kuptimi semantik i hershëm i saj. Por kuptimi... »

Ndahet nga jeta gjuhëtari i njohur Bahri Beci

Tiranë, 21 gusht 2023 – Gjuhëtari i njohur shqiptar Bahri Beci është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare. Lajmi është... »

Interesimi i të huajve për shqipen më i madh se i vendësve

Prishtiinë, 19 gusht 2023 – Numri i të huajve të interesuar që ta mësojnë gjuhën shqipe dhe të studiojnë në... »

Kompozitori Thomas Simaku, së shpejti, një album të ri me “Ensemble Intercontemporain”

University of York Music Press (UYMP) pret me padurim publikimin e një albumi të ri nga Ensemble intercontemporain më 29... »

Mbishkrimi i perandorit Justinian – zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në Kosovë

Prishtinë, 16 gusht 2023 – Mbishkrimi i zbuluar në lokalitetin arkeologjik Ulpiana, i cili tregon përkushtimin e Perandorit Justinian ndaj... »

Censurimi i kulturës: Gjykata në Serbi ndaloi filmat e autorit shqiptar

Vranjë, 16 gusht 2023 – Me vendim të Gjykatës së Lartë në Vranjë, në Serbi është ndaluar shfaqja e filmit... »

Zbulim shumë i rëndësishëm në lokalitetin arkeologjik të Ulpianës

Prishtinë, 14 gusht 2023 – Në lokalitetin arkeologjik të Ulpianës, në pjesën jug-lindre të Prishtinës, është bërë një zbulim me... »

Në Prishtinë, nis punimet Seminari i 41-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prishtinë, 14 gusht 2023 – Sot në Prishtinë nisi punimet Seminari i 41-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare,... »

Fatos Baxhaku dhe fotoja “Dorëzimi i armëve”

Me rastin e katërvjetorit të ndarjes nga jeta të publicistit të njohur Nga Qerim Vrioni      Këtë muaj mbushen katër... »

PARADOKSI I LUANIT PËRBALLË ARTIFICIALËVE TË INTELIGJENCËS…

– Pjesë të parathënies nga Visar Zhiti –          Një libër – një paradoks i zmadhur nga shkrimtari Luan Laze,... »

Ermira Zyrakja – Lefort, misionarja e kulturës shqiptare në Zvicër

Nga Eneida Jacaj Ermira Zyrakja-Lefort, një grua e hijshme, e kulturuar. Mbi madhështinë e saj prej artisteje qëndron një thjeshtësi... »

Fshati i ‘Nuovo Cinema Paradiso’ këndon shqip në malin e Trëndafilave

Palazzo Adriano, fshati arbëresh ku u xhirua filmi i famshëm i Giuseppe Tornatore, ruan mallin për atdhuen e të parëve... »

JETON KOSOVA

 Në 5-vjetorin e shkuarjes në amëshim të Mësuesit të madh të artit të atdhetarizmës, Bacë Adem Demaçit Ismail Gashi Sllovia... »

Në Kepin e Rodonit, në Kishën e Shna Ndout si pranë Zotit

Mbresa nga vizita në Kepin e Rodonit, Durrës, Kisha e Shna Ndout dhe kështjella e Gjergj Kastriot Skënderbeut Nga Keze... »

Në lokalitetet arkeologjike “Lin 3” dhe “Dunavec”, zbulohet “vendbanimi më i vjetër” në Evropë

Në dy ekspedita të veçanta në Lin dhe në Dunavec, një grup arkeologësh shqiptarë dhe të huaj kanë bërë këtë... »

Kurti e uron autorin e logos së 15 vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Prishtinë, 16 korrik 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar ideatorin e logos së 15 vjetorit të... »

Vdes shkrimtari çek Milan Kundera

Pragë, 12 korrik 2023 – Shkrimtari çek Milan Kundera, autor i romanit të famshëm “Lehtësia e padurueshme e qenies”, vdiq... »

Krahina historike e Buzit ndez qirinjtë e isos me frymëz Hëne në Gjinokastër

Nga Keze Kozeta Zylo Këtë vit pata një vemendje krejtësisht të posaçme për të dëgjuar kur mundesha ose gjeja një... »

Pse Shqipëria ka kaq shumë male?

Legjendë Shqiptare Naum Prifti  Kur krijoi botën Zoti papritur gjeti se i kishin tepëruar një mori malesh. Meqë nuk i... »

Shtatë muzikantë në një foto të autores Margaret Hasluck

Nga Qerim Vrioni      Midis të huajve, të cilët gjatë qëndrimit në Shqipëri kanë lënë gjurmë me vlera, është edhe... »

Vlerat e traditës shqiptare mbështesin turizmin kulturor në Gjirokastër

Gjirokastër, 1 korrik 2023 – Në Gjirokastër mbajtja e Festivalit Folklorik Kombëtar u ka dhënë mundësi mjeshtërve vendas të përcjellin... »

GRAMATIKA dhe KOSOVA

Selman RIZA     GRAMATIKA Jo vetëm gjatë gjithë formimit tim shkollor, por edhe tërë kohë­rat mbas atij e deri... »

Libri i ri për Nënë Terezën i akademikut të Universitetit të Birminghamit vlerësohet me çmim ndërkombëtar

Libri i Dr Gëzim Alpion në gjuhën angleze ‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’ fiton ‘Çmimin e Ekselencës në... »

Sardët

Astrit Lulushi Në Sardenjë ekzistojnë struktura nurhage ose nuraxis, që e bëjnë të veçantë kulturën Nurhage të këtij ishulli. Sipas Oxford English... »

Festivali i Gjirokastrës mbledh artistët popullorë nga hapësira shqiptare dhe diaspora

Gjirokastër, 25 qershor 2023 – Rreth 1200 artistë popullorë nga hapësira shqiptare dhe diaspora do të paraqesin në Gjirokastër për... »

ARTISTI, ËNDËRR DHE ZGJIM DHE DASHURI NË PENELIN E PIKTORIT GJERGJ KOLA…

Visar Zhiti Ai kap penelin dhe e ngjyen në blunë e një çasti, me qiell dhe ujra, i duhet ari... »