KULTURË - ILLYRIA - Page 2

BURRAT E KOMBIT

Nga Eduard M. Dilo Kur Burrat e Kombit Gjunjezohen, e puthin Flamurin Janë ata burra-trima luftëtare Qe kurrë s’ju përkulën furtunës... »

Me Zef Dedën na lidhen të qeshurat e para në jetë

Nga Ruben Avxhiu Me Zef Dedën na lidhen të qeshurat e para në jetë Një nga kujtimet e fëminisë është... »

Dita e Falenderimeve – Një festë tradicionale që lindi nga emigrantët amerikanë

Nga Avokati Kieran Both Në Shtetet e Bashkuara, Dita e Falenderimeve (Thanksgiving Day) është një festë kombëtare. Në vitin 1621,... »

Në Tiranë u promovua libri “Bota shqiptare” i Skënder Asanit

Tiranë, 20 nëntor 2023 – Të dielën në Tiranë, në kuadër të “Panairit të librit 2023”, në stendën e shtëpisë... »

Merret në mbrojtje zona ku u gjet mozaiku i rrallë në Durrës

Tiranë, 19 nëntor 2023 – Në qytetin e Durrësit Ministria e Kulturës mori në mbrojtje një zonë ku mesin e... »

SI E KAM NJOHUR PETRO ZHEJIN

Nga Luan Çipi U njoftua se vdiq dhe u përcoll me nderim studiuesi, gjuhëtari, përkthyesi dhe shkrimtari Petro Zheji, një... »

Libri për Masakrën e Tivarit në duart e lexuesve amerikanë

Nju Jork, 14 nëntor 2023 – Në Universitetin e Nju Jorkut u prezantua para publikut amerikan botimi në gjuhën angleze... »

Promovohet në Tiranë libri i Ilir Ikonomit “Apostulli”, kushtuar Fan Nolit

Tiranë, 8 nëntor 2023 – Studiuesi Ilir Ikonomi përuroi sot në Tiranë librin biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit... »

Një fije shprese, një fije shkrepëse

Nga dr. Agim Z. Dobruna Kur isha në klasën e gjashtë, flitej gjithandej për ardhjen e një shkrimtari të ri... »

Vepra e Simakut publikohet nga shtëpia diskografike prestigjoze e Suedisë BIS Records

Më 3 nëntor doli në treg vepra e re e kompozitorit shqiptar Thoma Simaku, Solilokui VI për Soprano Saksofon, publikuar... »

Përurohet në Tiranë “Historia e shqiptarëve gjatë shekullit XX”

Tiranë, 30 tetor 2023 – Instituti i Historisë në Akademinë e Studimeve Albanologjike përuroi sot botimin e plotë në pesë... »

Nderim për skulptorin Luan Mulliqi

Nga Qerim Vrioni Këto ditët e fundit u nda nga jeta në Amerikë skulptori i njohur nga Prishtina, Luan Mulliqi... »

KUR LINDI ATI… AT’ GJERGJ FISHTA I LETRAVE SHQIPE

– në 152 vjetor, adhurim dhe antologji –  nga Visar Zhiti  Përpara emrit të poetit GJERGJ FISHTA gjithsesi vemë atë... »

DASHURIA DHE NJERIU ME FLATRA

Me këtë titull doli në Rumani romani i Visarit, “Perëndia mbrapsht dhe e dashura”. I marr ndër duar botimet e... »

Macron nderon Ismail Kadarenë me “Urdhrin e Lartë të Legjionit të Nderit”

Tiranë, 16 tetor 2023 – Presidenti francez Emmanuel Macron ka nderuar shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare me titullin “Urdhri i... »

“Fausti” i Gëtes përkujtohet në monedhën e artë 100 euroshe

Fausti i Gëtes është pjesë e letërsisë botërore. Një monedhë speciale kujton tani veprën e tij të madhe, që është... »

Akademik Rexhep Ismajli: Shqipja sot është në krizë. Duhet të punojmë më shumë për ta ruajtur nga ndikimet e gjuhëve të huaja

Tiranë, 10 tetor 2023 – Akademik Rexhep Ismajli mbajti një ligjëratë me temën “Shqipja sot: Reflkse për ‘krizën’ në gjuhë”... »

Një ditë me gratë e tokës së shenjtë…

Një reportazh i vitit 2005 pas vizitës në Jeruzalem dhe territoret palestineze Nga gazetarja Entela Sula “You need a scarf... »

Filip  Vito — “Ikona” e  fotografisë  në  Gjirokastër

Nga Qerim Vito      Nuk e teprojmë nëse e quajmë kështu fotografinë e njohur dhe të pasionuar të qytetit të... »

DASHURIA DHE NJERIU ME FLATRA…

– Në Rumani romani i Visar Zhitit – “Të nderuar lexues dhe kolegë shkrimtarë, deputet, president i Legës së shqiptarëve... »

Jon Fosse e fiton Çmimin Nobel për Letërsi

Stokholm, 5 tetor 2023 – Shkrimtari dhe dramaturgu norvegjez, Jan Fosse e ka fituar Çmimin Nobel për Letërsi këtë vit.Akademia... »

“HISTORIJA E POPULLIT SHQIPTAR” – NJË BOTIM QË DUHET LEXUAR NGA TË GJITHË

LEONORA LAÇI NEW YORK Nuk ke nevojë të shfletosh arkivat e huaja për të njohur historinë e Shqipërisë, mjafton të... »

PASQYRAT E FEMINITETIT

Nga Victoria MilescuBukuresht, Rumani Merita Bajraktari McCormack ka lindur në Korçë të Shqipërisë (1966). Është absolvente e studimeve ekonomike në... »

SHQIPTARËT DHE ARBËRESHËT MË AFËR FALË NËNË TEREZËS

Një gjest kuptimplotë, ai i dhurimit të shtatores së Nënë Terezës nga shoqata Korabi qytezës arbëreshe të Firmos (arb. Ferma),... »

SHTËPIA E PEMËVE TË JETËS…

– Vepër nga Adrian Paci në Milano – Sapo na thanë që në Milano, në pjesën moderne të metropolit italian,... »

BBC Magazine: Reçension me 5 yje për Albumin e Ri të Kompozitorit Simaku

“Një imagjinate muzikore e fuqishme shkëlqen gjatë gjithë albumit” Kështu e cilëson revista më prestigjoze britanike BBC Music Magazine albumin... »

Gërmimet e reja arkeologjike hedhin dritë mbi historinë shqiptare

Tiranë, 1 tetor 2023 – Gërmimet arkeologjikë kanë përfshirë këtë vit shumë zona në Shqipëri duke hedhur dritë me fakte... »

Fantazi e çuditshme

Nga Merlin Tushe Shtator 2023 Fantazia e njeriut, ku nuk të çon. Ato janë nga më të çuditshmet. Një restorant... »

In Memoriam Sterjo Spasse – Me Mirënjohje

Naum Prifti Si shkrimtar i jam mirënjohës Sterjo Spasses (gusht 1914 – shtator 1989) Në krijimet e tij përjetova letërsinë... »

RIKTHIM NË ATDHE I PIANISTIT TË TALENTUAR JUSTIN GJATA

Artisti shqiptaro-amerikan interpreton me gjuhën e shpirtit Bach, Beethoven, Schumann, Chopin dhe Liszt Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Ka... »