HOMEPAGE - Sport (2-4) - ILLYRIA

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 2 shkurt 2024 – Distria Krasniqi e ka fituar të premten medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos... »

Vdes Franc Beckenbauer, “mbreti” i futbollit gjerman

Berlin, 8 janar 2024 – Franc Beckenbauer, njëri nga futbollistët më të mëdhenj të Gjermanisë, vdiq në moshën 78-vjeçare, njoftoi... »

Sophie Sorschag, sportistja e parë e Kosovës në gara ndërkombëtare në vitin 2024

Oberstdorf, 2 janar 2023 – Sophie Sorschag e përfaqësoi Kosovën në garën e kërcimeve me ski që u zhvillua të... »

Turneu “Vllaznimi” mbylli me sukses edicionin e 14: FC Kraja shpallet Kampion! 

Nga Faton Arifi RIVERDALE NJ : Titulli kampion nga Struga kalon në Krajë, FC Kraja me plotë meritë këtë edicion... »

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë nuk e dëshiron në grup Shqipërinë në Euro 2024

Beograd, 27 nëntor 2023 – Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Dragan Xhajiq, ka folur për shortin për Kampionatin... »

Futbolli si urë lidhëse për të ruajtur identitetin kombëtar

Intervistë me përfaqësuesin e Federatës e Futbollit të Kosovës, në SHBA, arkitektin, ligjëruesin universitar dhe veprimtarin e njohur të komunitetit... »

Shqipëria kualifikohet për Kampionatin Europian 2024

Kishinau, 17 nëntor 2023 – Ekipi kombëtar i Shqipërisë u kualifikua për fazën finale të Kampionatit Europian të futbollit që... »

Ndeshja Kosovë-Izrael do të zhvillohet me tifozë

Prishtinë, 7 nëntor 2023 – Njëzet e tetë ditë pas planit fillestar, 22 futbollistë të Kosovës dhe Izraelit do të... »

Shtyhet ndeshja kualifikuese mes Kosovës dhe Izraelit

Prishtinë, 12 tetor 2023 – Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) njoftoi të enjten se ndeshja e Grupit I kualifikues... »

FIFA ua heq ndalesën ekipeve kombëtare të të rinjve të Rusisë

Cyrih, 5 tetor 2023 – Organi qeverisës i futbollit botëror, FIFA, njoftoi të mërkurën se do t’i lejojë ekipet e... »

UEFA hap procedurë ndaj Rumanisë për sjellje raciste dhe fyese ndaj Kosovës

Nion, 14 shtator 2023 – Shtëpia e futbollit evropian, UEFA, njoftoi të enjten vonë se e ka hapur një procedurë... »

Trajneri i ekipit të grave të Spanjës shkarkohet pas skandalit të Rubiales

Madrid, 5 shtator 2023 – Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) e ka shkarkuar të martën Joge Vildan, trajnerin e... »

Florian Marku e shkatërron kundërshtarin, fiton për  vetëm 54 sekonda

Manchester, 2 shtator 2023 – 54 sekonda. Kaq kanë mjaftuar për boksierin shqiptar, Florian Marku për të triumfuar në ndeshjen... »

Futboollistet e Spanjës e fituan Kupën e Botës

Sidnei (Australi), 20 gusht 2023 – Vashat e Spanjës e kanë shkruar historinë duke e mposhtur 1:0 Anglinë për ta... »

Kosovare Asllani ia siguron Suedisë vendin e tretë në Kupën e Botës

Brisbane (Australi), 19 gusht 2023 – Kosovare Asllani me një gol mahnitës në pjesën e dytë e vulosi fitoren e... »

Ndikimi i Lionel Messit në transformimin e Ligës Amerikane të Futbollit

Uashington, 13 gusht 2023 – Ardhja në Shtetet e Bashkuara e yllit ndërkombëtar të futbollit Lionel Messi për të luajtur... »

Kosovare Asllani, mes suksesit në futboll dhe frymëzimit të vajzave në sport

Uashington, 29 korrik 2023 – Në Zelandën e Re dhe Australi po mbahet kampionati botëror i futbollit për femra. Sot... »

Igli Tare largohet nga Lazio, pas 18 vjetësh

Romë, 5 qershor 2023 – Drejtori Sportiv i Lacios, Igli Tare, ka konfirmuar se ka marrë vendim të largohet nga... »

Ekipi rus i basketbollit përjashtohet nga Lojrat Olimpike

Mies (Zvicër), 19 prill 2023 – Rusia do të vazhdojë të jetë e përjashtuar nga ndeshjet ndërkombëtare të basketbollit, pasi... »

FC Dallas nënshkruan me mbrojtësin Amet Korça nga HNK Gorica

Talenti shqiptar, 22-vjeçari strugan nga Dallasi, Amet Korça, është djali i veprimtarit të njohur të komunitetit shqitar në SHBA, Ylber... »

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 4 shkurt 2023 – Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, e ka fituar medaljen e artë në Grand Slamin që po... »

FIFA e dënon Serbinë, për fyerjen e shqiptarëve në ndeshjen Zvicër – Serbi në Katar

Cyrih, 13 janar 2023 – Komiteti Disiplinor i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) e ka dënuar Federatën e Futbollit të... »

Turma të mëdha admiruesish i japin lamtumirën yllit të futbollit Pele

Santos, 3 janar 2023 – Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva ishte në mesin e 230,000 të pranishmëve... »

Ndahet nga jeta Pele, legjenda e futbollit brazilian

Sao Polo, 29 dhjetor 2022 – Legjenda e futbollit brazilian, Pele, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare Lajmin e trishtë... »

Legjenda e futbollit, Pele, në gjendje të rëndë në spital

San Paulo (Brazil), 24 dhjetor 2022 – Familjarët e lojtarit të famshëm brazilian të futbollit, Pelé, janë mbledhur në spitalin... »

FIFA e gjobit Federatë Serbe të Futbollit, për mesazhet politike lidhur me Kosovën

Cyrih, 7 dhjetor 2022 – Federata serbe e Futbollit është gjobitur me 20.000 franka nga FIFA, për shkak të shfaqjes... »

FIFA inicion edhe një procedurë disiplinore ndaj Serbisë

Cyrih, 5 dhjetor 2022 – Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka nisur procedura disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë,... »

Zvicra e Xhakës dhe Shaqirit i bëri shqiptarët të festojnë

Zvicra e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqiri kaloi në fazën finale të Kampionatit Botëror të futbollit në Katar, ndërsa e... »

Kampionati Botëror i Futbollit: SHBA e mund Iranin, kalon në fazën eliminatore

Doha (Katar), 29 nëntor 2022 – Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në Kampionatin Botëror... »

Gazmend Çaçi dhe Gjergj Ruli nderohen me çmimin “Urdhri Olimpik”

Tiranë, 31 tetor 2022 – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) ka ndarë të shtunën titullin “Urdhri Olimpik”. Ky vlerësim iu... »