RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 6 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 6

1992: Takim me Zv-Presidentin Amerikan në Aeroportin “LaGuardia”

Zv-Presidenti Quayle tregoi interes për kopjet e gazetës “Illyria” dhe i premtoi aktivistit Harry Bajraktari, se Administrata Bush do ta... »

Referendumi në Turqi: Gjysma e hënës që nuk pyet për gjysmën tjetër

Ruben Avxhiu Si i bëhet kur gjysma e një vendi nuk e do drejtimin e ri që po merr? Turqia... »

A e do vërtet diaspora të drejtën për të votuar në atdhe?

Ruben Avxhiu Disa ditë më parë, mora pjesë në një nga diskutimet publike, nismë e organizatës Germin në Prishtinë, kushtuar... »

Vdiq Zbigniew Brzezinski, mbështetës i madh i Kosovës, shkencëtar politik e diplomat

Polako-amerikani që u bë Këshiltar i Sigurisë Kombëtare për Presidentin Jimmy Carter dhe ndikoi politikën e jashtme amerikane për gati... »

Madeleine Albright, mes dy polako-amerikanëve të famshëm, që urrenin njëri-tjetrin

  Nga Ruben Avxhiu   Profesor Sami Repishti ka shkruar një koment për shkrimin tim kushtuar Zbig Brzezinskit, duke shtuar... »

Liberal-demokracia amerikane, në provim

Ruben Avxhiu Një vendim ekzekutiv nga Presidenti Donald Trump për ndalimin e përkohshëm të hyrjes së qytetarëve nga shtatë vende... »

Viti i provokimeve serbe vetëm sa ka filluar

Nga Ruben Avxhiu Muri në Mitrovicë dhe treni me parrulla janë vetëm paralajmërime të atij që do të jetë një... »

Largimi i premtuar i Amerikës nga Ballkani dhe fati i shqiptarëve

Nga Ruben Avxhiu Historinë e shqiptarëve mund ta ndash në epoka të ndryshme. Disa prej tyre mund të përkojnë me... »

Festivali i torturuar në TVSH

Ngushëllimi i vetëm për spektatorët shqiptarë këtë vit ishte ndarja e vuajtjes me ata nga e gjithë bota. Nga Ruben... »

Nëse zgjedhja është mes Gruevskit dhe Perëndimit, ajo nuk do shumë mend

Nga Ruben Avxhiu Bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve nuk ka qenë ndonjëherë e lumtur dhe nuk ka buruar nga dashuria.Shqiptarët... »

Më shumë parti, më pak vende në parlament – a është vërtet problem?

Nga Ruben Avxhiu Një nga argumentet që shfaqen për politikën shqiptare, jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Mal të... »

Amerika rikthehet te dinjiteti tradicional

Çfarë na kujtuan sot Donald Trump dhe Hillary Clinton? Nga Ruben Avxhiu Kjo fushatë zgjedhore është konsideruar si nga më... »

Kush ishte mbrapa sulmit të sotëm që gati ndali internetin

Çfarë po ndodh me rrjetin që na lidh të gjithëve Nga Ruben Avxhiu Për më shumë se dy orë, sot... »

Gënjeshtra se Trump ka qenë kundër luftës në Kosovë

Nga Ruben Avxhiu Shumë analistë amerikanë jetojnë me shpresën se Donald Trump nuk do të zgjidhet president në nëntor 2016.... »

Republikani Mike Pence fiton debatin mes kandidatëve për zëvendës-president

Por dallimet e tij me Donald Trump, për Rusinë e tema të tjera, ngrejnë pikëpyetje serioze Nga Ruben Avxhiu Mike... »

Protesta kundër plehrave dhe mosbesimi te institucionet

Nga Ruben Avxhiu Tre-katër vjet më parë, kur ishte ende në opozitë, Partia Socialiste fitoi pikë në elektorat duke kundërshtuar... »

Donald Trump tregon vetëpërmbatje – Hillary Clinton fiton debatin e parë

Beteja e parë dëshmoi epërsinë e përgatitjes përballë natyrshmërisë, të përgjigjeve të stërvitura përballë batutave të çastit Nga Ruben Avxhiu... »

Cilin Donald Trump të besojmë?

Kandidati republikan zbut qendrimin ndaj emigrantëve të paligjshëm Nga Ruben Avxhiu “Nuk do të ketë qytetari për ta”, tha Donald... »

Nuk u perçanë nga fyerjet dhe mashtrimet, nuk do të ndahen as nga lëvdatat hipokrite

Nga Ruben Avxhiu Ata qe deri dje kane qene kunder bashkimit kombetar se nuk i shihnin dot shqiptaret e Kosoves... »

Putini dhe Erdogani, një përqafim nga halli, jo nga malli

Nga Ruben Avxhiu Nga një prizëm i caktuar ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme mes Putinit dhe Erdoganit.Të dy udhëheqësit kanë... »

Dy parti të mëdha amerikane, po vetëm njëra me shqiptarë në sallën e Kuvendit

Ruben Avxhiu Gjatë fushatës presidenciale të vitit 2004, gazetarja amerikane Stacy Sullivan po shkruante një artikull për preferencat shqiptaro-amerikanët.Ishte një... »

Dy parti të mëdha amerikane, po vetëm njëra me shqiptarë në sallën e Kuvendit

Nga Ruben Avxhiu Gjatë fushatës presidenciale të vitit 2004, gazetarja amerikane Stacy Sullivan po shkruante një artikull për preferencat shqiptaro-amerikanët.Ishte... »

Donald Trump, një kandidat presidencial si asnjë tjetër në historinë moderne të Amerikës

Miliardieri njujorkez pranon kandidaturën, premton se do të vendosë rregull e ligj dhe se do ta bëjë botën që ta... »

Demokracia nuk vjen me çizme ushtarake

Nga Ruben Avxhiu Si i rezistoi opozita turke tundimit për fitoren që anashkalon kutitë e votimit, duke mbrojtur presidentin që... »

“Amerika po qendron mbi një fuçi baruti”

Presidenti Obama ndërpret vizitën në Europë – do të jetë në Dallas bashkë me Presidentin George W Bush për varrimin... »

4 Korriku i Amerikës, “28 Nëntori” i gjithë botës!

Nga Ruben Avxhiu Si sot 240 vjet më parë u nënshkrua Deklarata e Pavarësisë që hapi rrugën për krjimin e... »

4 Korriku i Amerikës, “28 Nëntori” i gjithë botës!

Nga Ruben Avxhiu Si sot 240 vjet më parë u nënshkrua Deklarata e Pavarësisë që hapi rrugën për krjimin e... »

Dalja e britanikëve, çfarë do të thotë për shqiptarët?

Nga Ruben Avxhiu Këto janë sigurisht, thjesht, disa mendime të para, pas një nate të gjatë, që mund të ketë... »

Drejtësia që duam

Nga Ruben Avxhiu Vetëm para pak viteve ishte njeriu më i fuqishëm në Kongresin Amerikan. Të mërkurën duhet të paraqitet... »

Njëri vëlla pijanec e burgaxhi, tjetri president i Amerikës

Nga Ruben Avxhiu Duket si një histori jo edhe aq e panjohur familjare. Njëri djalë është shumë i suksesshëm në... »