BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 26 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 26

SHBA, BE dhe Britania: Sanksione ndaj vetë Putinit dhe Ministrit të Jashtëm Lavrov

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania njoftuan të premten se do të bllokonin pasuritë e Presidentit Vladimir Putin dhe... »

Kievi është i gatshëm të bisedojë me Moskën për armëpushim dhe paqe

Kiev, 25 shkurt 2022 – Një zëdhënës i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyi, ka thënë se Kievi është i gatshëm të... »

SHBA: Putini dëshiron “bisedime” në tytat e armëve?!…

Uashington, 25 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk besojnë se Presidenti rus Vladimir Putin ka vullnet të... »

BE-ja vendos sanksione ndaj Putinit dhe Lavrovit

Bruksel, 25 shkurt 2022 – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksionet e reja që shënjestrojnë presidentin rus,... »

Presidenti i Ukrainës bën thirrje për masa më të ashpra ndaj Moskës

Kiev, 25 shkurt 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri thirrje Perëndimit për masa më të ashpra ndaj Moskës.... »

Serbia nuk u bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, e mbështet tërësinë tokësore të Ukrainës

Beograd, 25 shkurt 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të premten mbrëma se Serbia nuk do t’u bashkohet... »

Rusia suspendohet nga Këshilli i Evropës

Strasburg, 25 shkurt 2022 – Këshilli i Evropës i ka suspenduar të gjithë përfaqësuesit e Rusisë nga të gjitha organet... »

Putin i bën thirrje ushtrisë ukrainase ta rrëzojë udhëheqjen legjitime të Ukrainës

Moskë, 25 shkurt 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i bëri thirrje ushtrisë ukrainase që ta rrëzojnë qeverinë legjitime... »

Baerbock: BE do t’i pranojë refugjatët ukrainas pas pushtimit të vendit

Berlin, 25 shkurt 2022 – Bashkimi Evropian do të pranojë të gjithë njerëzit që i ikin dhunës së shkaktuar nga... »

Rusia thotë se është e gatshme të diskutojë me Ukrainën për “neutralitet”

Moskë, 25 shkurt 2022 – Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Rusia është e gatshme të bisedojë me... »

Sanksionet e reja amerikane përfshijnë institucionet kryesore financiare të Rusisë

Uashington, 25 shkurt 2022 – Presidenti Joe Biden dënoi atë që e quajti një sulm “të paprovokuar dhe të pajustifikuar”... »

“The Kyiv Independent”: Putini synon ndarjen e Ukrainës në dy pjesë

Kiev, 25 shkurt 2022 – Mediumi ukrainas “The Kyiv Independent”, duke iu referuar burimeve të shërbimit të inteligjencës “Ukrainska Pravda”,... »

Rusia intensifikon operacionet ushtarake për pushtimin e Kievit

Kiev, 25 shkurt 2022 – Rusia zgjeroi operacionet ushtarake në Ukrainë me sulme nga ajri dhe nga toka në periferi... »

SHBA e Shqipëria paraqesin në KS të OKB-së projekt-rezolutë që dënon Rusinë

Nju Jork, 25 shkurt 2022 – Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë të premten mbi një projekt-rezolutë që... »

Një vështrim mbi sanksionet e SHBA-së kundër Rusisë

Uashington, 25 shkurt 2022 – Presidenti amerikan Joe Biden goditi Rusinë të enjten me disa nga sanksionet më të gjera... »

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Çernobili të mos preket në asnjë mënyrë

Vjenë, 24 shkurt 2022 – Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka bërë thirrje për “përmbajtje maksimale” për të mbrojtur... »

Protesta në Rusi kundër pushtimit të Ukrainës

Moskë, 24 shkurt 2022 – Mijëra protestues kundër luftës u mblodhën të enjten në mbrëmje në Moskë për të kundërshtuar... »

Vullnetarë nga Serbia përkrah rusëve në Ukrainë

Beograd, 24 shkurt 2022 – Bratisllav Zhivkoviq ka qenë në “gjendje gatishmërie” që nga tetori i vitit të kaluar, kur... »

Macron i kërkon Putinit të ndalojë menjëherë ofensivën në Ukrainë

Paris, 24 shkurt 2022 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka kërkuar nga homologu i tij rus, Vladimir Putin, që... »

Kryeministri britanik njofton sanksione të reja ndaj Rusisë

Londër, 24 shkurt 2022 – Kryeministri britanik Boris Johnson tha se synon ta përjashtojë Rusinë nga tregjet financiare të Britanisë,... »

Presidenti Biden vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Uashington, 24 shkurt 2022 – Presidenti Joe Biden njoftoi të enjten një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë pas sulmit... »

Centrali bërthamor i Çernobilit pushtohet nga forcat ruse

Kiev, 24 shkurt 2022 – Centrali bërthamor i Çernobilit është pushtuar nga forcat ruse, njoftoi të enjten Mykhailo Podolyak, këshilltar... »

Freedom House: Liria në botë – nën kërcënim të skajshëm

Uashington, 24 shkurt 2022 – Organizata Freedom House tha të enjten se liria në botë përballet me një kërcënim të... »

EUFOR rrit prezencën në Bosnë e Hercegovinë

Sarajevë, 24 shkurt 2022 – Forca e Bashkimit Evropian në Bosnje-Hercegovinë, e njohur si EUFOR, ka bërë të ditur të... »

Biden: Rusia do të përgjigjet për vdekjet e shkatërrimet në Ukrainë

Uashington, 24 shkurt 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e dënoi operacionin ushtarak të Rusisë... »

Perëndimi e dënon ashpër agresionin rus në Ukrainë, paralajmëron përgjigje të fortë

Bruksel / Berlin / Paris/ Londër, 24 shkurt 2022 – Bota Perëndimore e dënoi fuqishëm ndërhyrjen ushtarake të Rusisë në... »

Rusia nis operacionin ushtarak në pjesën lindore të Ukrainës

Moskë / Kiev, 24 shkurt 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të enjten fillimin e “një operacioni special ushtarak”... »

Rusia paralajmëron “përgjigje të fuqishme” ndaj sanksioneve të SHBA-së

Moskë, 23 shkurt 2022 – Moska ka reaguar ndaj sanksioneve që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kundër Rusisë, duke u... »

Britania do t’i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake shtesë

Londër, 23 shkurt 2022 – Britania tha se është e gatshme që t’i ofrojë Ukrainës mbështetje shtesë ushtarake, përfshirë armë... »

Takimin Biden-Putin e bën të pamundur agresioni i Rusisë ndaj Ukrainë

Uashington, 23 shkurt 2022 – Shanset për një zgjidhje diplomatike të krizës në Ukrainë u ngushtuan pasi Shtetet e Bashkuara... »