BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 5 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 5

Rusët që u shmangen problemeve të luftës në Ukrainë gjejnë strehë në Mal të Zi

Podgoricë, 31 maj 2022 – Pak kohë pasi Rusia nisi agresionin e saj në Ukrainë, ish veprimtarja e opozitës, Elena... »

Turqia u vë kushte Finlandës dhe Suedisë për të mbështetur anëgtarësimin e tyre në NATO

Ankara, 31 maj 2022 – Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi të martën se Finlanda dhe Suedia duhet t’i... »

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Holandën

Amsterdam, 31 maj 2022 – Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Holandë të martën, në përshkallëzimin e fundit të mosmarrëveshjes... »

BE-ja kërkon mënyra të reja për të ndihmuar Ukrainën

Bruksel, 31 maj 2022 – Udhëheqësit e Bashkimit Evropian vazhduan sot një takim dy-ditor të nivelit të lartë që synon... »

Liderët e BE-së nuk arrijnë marrëveshje për ndalimin e importeve të naftës ruse

Bruksel, 30 maj 2022 – Udhëheqësit e Bashkimit Evropian nuk arritën sot marrëveshje për një paketë të re të sanksioneve... »

Escobar shpreson se Serbia do t’u bashkohet sanksioneve kundër Rusisë

Budvë (Mal i Zi), 30 maj 2022 – I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel... »

BE-ja reagon ndaj vazhdimit të afrisë së Serbisë me Rusinë

Bruksel, 30 maj 2022 – Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel nuk e kanë pritur mirë bisedën e fundit... »

Greqia planifikon të zgjasë murin në kufi me Turqinë

Athinë, 30 maj 2022 – Autoritetet greke thanë se planifikojnë që këtë vit të zgjasin murin përgjatë kufirit me Turqinë... »

Inteligjenca britanike: Rusia ka pësuar humbje shkatërruese në Ukrainë

Londër, 30 maj 2022 – Inteligjenca britanike ka publikuar një raport ku thuhet se forcat ruse kanë pësuar “humbje shkatërruese”... »

Liderët e BE-së diskutojnë për Ukrainën, ndërsa Rusia vazhdon ofensivën në Donbas

Bruksel / Kiev, 30maj 2022 –  Liderët e Bashkimit Evropian do të takohen të hënën për të rritur mbështetjen për... »

Bendi ukrainas shet trofeun e Eurovisionit për të ndihmuar luftën kundër Rusisë

Kiev, 30 maj 2022 – Orkestra Kalush, bendi ukrainas që ka fituar garën për këngën më të mirë këtë vit... »

Izraeli u bën thirrje shtetasve të vet të mos udhëtojnë në Turqi

Jerusalem, 30 maj 2022 – Izraeli u ka bërë thirrje shtetasve të vet që të mos udhëtojnë në Turqi, për... »

Vritet në Ukrainë një gazetar francez

Paris, 30 maj 2022 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, njoftoi se një gazetar francez është vrarë në Ukrainë prej... »

Biden viziton Uvalden pas sulmit me armë në një shkollë fillore

Uvalde(Texas), 29 maj 2022 – Presidenti Joe Biden dhe Zonja e Parë Jill Biden ngushëlluan të dielën familjet e viktimave,... »

Vuçiq tha se me Putinin janë marrë vesh për furnizimin e Serbisë me gaz nga Rusia

Beograd, 29 maj 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të dielën se me Presidentin i Rusisë, Vladimir Putin,... »

Zelensky viziton vijat e frontit në Harkiv

Kiev, 29 maj 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka vizituar Harkivin, ku është takuar me trupat që... »

Nepal: Zhduket avioni me 22 persona në bord

Katmandu, 29 maj 2022 – Një avion i vogël me 22 persona në bord që po fluturonte në një zonë... »

Kamala Harris bën thirrje për ndalimin e armëve sulmuese

Uashington, 29 maj 2022 – Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, bëri thirrje që të ndalohen armët sulmuese, teksa... »

Putin kushtëzon eksportet e drithërave të Ukrainës me lehtësimin e sanksioneve

Moskë, 28 maj 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, duket se ka kushtëzuar rihapjen e mundshme të eksporteve të... »

Bisedimet SHBA – Ukrainë për dërgimin e sistemeve më të avancuara raketore

Uashington, 28 maj 2022 – Zyrtarët ushtarakë amerikanë pranojnë se kanë zhvilluar disa herë bisedime me zyrtarë ukrainas lidhur me... »

“Zbulojeni fytyrën e saj”: Solidaritet me gazetaret afgane

Kabul, 28 maj 2022 – Prezantuesit meshkuj në televizionet afgane kanë veshur maska në transmetim, në shenjë solidariteti me koleget... »

Ukraina pranon dërgesë të re armësh nga SHBA-ja dhe Danimarka

Kiev, 28 maj 2022 – Ukraina ka filluar që të pranojë dërgesa me raketa kundër anijeve, Harpoon, nga Danimarka dhe... »

Lituanezët mbledhin fonde për të blerë dronë luftarakë për Ukrainën

Vilnus, 28 maj 2022 – Qindra banorë të Lituanisë po mbledhin fonde për të blerë një dron të avancuar ushtarak... »

Rusia teston një raketë hipersonike

Moskë, 28 maj 2022 – Rusia e ka testuar me sukses raketën lundruese hipersonike, “Zircon”, e cila ka fluturuar në... »

Në Rusi shtohen thirrjet për ndërprerjen e agresionit në Ukrainë 

Primorsky Krai, 27 maj 2022 – Vladimir Putinit kanë filluar t’ia kthejnë shpinën edhe njerëzit që ai i konsideronte të... »

Hungari: Të huajt do ta paguajnë më shumë naftën se banorët e vendit

Budapest, 27 maj 2022 – Prej të premtes, shoferët e huaj në Hungari do të paguajnë çmim më të lartë... »

Rusia rrit intensitetin e sulmeve në Severodonjeck

Kiev, 27 maj 2022 – Forcat ruse kanë intensifikuar ofensivën e tyre për të marrë kontrollin e rajonit lindor të... »

Rriten armiqësitë mes talibanëve dhe Taxhikistanit pas mbylljes së kufirit

Dushanbe, 27 maj 2022 – Delshad është bllokuar për më shumë se një javë në Shir Khan Bandar, një port... »

SHBA refuzon thirrjen e Putinit për heqje të sanksioneve në këmbim të drithërave

Uashington, 27 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar kërkesën e presidentit rus, Vladimir Putin që Perëndimi të heqë... »

Scholz: Jam i bindur se Putini nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë

Davos, 26 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se tre muaj të luftës kanë treguar se presidenti... »