BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 4 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 4

Ish-Presidenti Jimmy Carter nis kapitullin e fundit të jetës

Ish-Presidenti Jimmy Carter (Xhimi Karter) ka vendosur të heqë dorë nga ndërhyrjet mjekësore duke preferuar që të lërë natyrën të... »

SHBA: Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Mynih, 18 shkurt 2023 – Administrata presidentit Biden ka arritur zyrtarisht në përfundimin se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit... »

Bullgari: 18 migrantë të vdekur gjenden në një kamion të braktisur

Sofje, 18 shkurt 2023 – Autoritetet bullgare njoftuan se kanë gjetur 18 migrantë të vdekur në një kamionë të braktisur,... »

Grupi i parë i ushtarëve ukrainas përfundon trajnimin amerikan në Gjermani

Uashington, 18 shkurt 2023 – Grupi i parë prej 635 luftëtarësh ukrainas ka përfunduar një trajnim të avancuar pesë-javor amerikan... »

Lufta në Ukrainë në fokus të Konferencës së Sigurisë në Mynih

Mynih, 17 shkurt 2023 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri thirrje udhëheqësve perëndimore të shpejtojnë ndihmën ushtarake për Ukraninën.... »

OKB kërkon 1 miliard dollarë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në Turqi

Nju Jork, 17 shkurt 2023 – Kombet e Bashkuara janë duke u kërkuar vendeve anëtare që të kontribojnë me 1... »

Emigrantët e kapur në kufi që duhet të raportojnë në zyrat e ICE-it

SmartLink-u: Aplikacioni që ndihmon ICE-in të kryejë monitorimin elektronik nëpërmjet telefonit Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kiran Both ICE-i... »

Vuçiq: “Shteti nuk do të lejojë banditët dhe ekstremistët të kërcënojnë rendin kushtetues”

Beograd, 16 shkurt 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se shteti nuk do të lejojë dhunë dhe do... »

Protestë në Beograd kundër propozimit për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Beograd, 16 shkurt 2023 – Grupe protestuesish serbë në mesin e të cilëve edhe veprimtarë pro-rusë u mblodhën të mërkurën... »

Vuçiq e dekoron Grenellin me “Urdhërin e Flamurit Serb të Shkallës së Parë

Beograd, 15 shkurt 2023 – Presidenti  i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të nderojë personalitete dhe institucione të fushave të ndryshme,... »

NATO zotohet se do t’i ofrojë Ukrainës më shumë ndihmë ushtarake

Bruksel, 14 shkurt 2023 – Ministrat e mbrojtjes të shteteve anëtare të NATO-s u takuan në Bruksel për të diskutuar... »

Putin e mbështet politikën e jashtme të Serbisë dhe qëndrimin e saj për Kosovën 

Beograd, 14 shkurt 2023 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në një letër drejtuar presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë... »

Në Turqi, një vajzë 10-vjeçare shpëtohet nga rrënojat 185 orë pas tërmetit

Ankara, 13 shkurt 2023 – Një vajzë 10-vjeçare është shpëtuar e gjallë nga rrënojat e ndërtesës, të hënën, 185 orë... »

SHBA: S’ka shenja jashtëtokësorësh në objektet e rrëzuara

Uashington, 13 shkurt 2023 – Shtëpia e Bardhë tha të hënën se nuk ka asnjë shenjë të aktivitetit të alienëve... »

Milan St. Protiq: Kombi serb është para zhdukjes. Pas 50 vjetësh nuk do të jetë më

Beograd, 13 shkurt 2023 – Historiani serb Milan St. Protiq ka thënë se populli serb gjendet përballë rrezikut të shuarjes.... »

Një grua nxirret gjallë nga rrënojat, 175 orë pas tërmetit (Video)

Stamboll, 13 shkurt 2023 – Një grua që kishte mbetur nën rrënojat e ndërtesës së shembur në provincën Hatay të... »

SHBA rrëzon katër objekte fluturuese të  paidentifikuara brenda 8 ditësh

Uashington, 13 shkurt 2023 – Të dielën, një avion luftarak ushtarak amerikan shkatërroi një objekt të paidentifikuar mbi liqenin Huron... »

Stoltenberg planifikon të largohet nga detyra e sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s

Bruksel, 13 shkurt 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, nuk ka në plan ta mbajë këtë pozitë... »

SHBA thërret shtetasit e vet të largohen menjëherë nga Rusia

Uashington, 13 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bënë thirrje shtetasve të tyre që të largohen menjëherë... »

SHBA: Rrëzohet mbi Alaskë një objekt në lartësi të madhe me origjinë të panjohur

Uashington, 10 shkurt 2023 – Një “objekt në lartësi të madhe” është rrëzuar mbi Alaskë pak më herët, tha Shtëpia... »

FBI-ja kontrollon shtëpinë e ish-zëvendëspresidentit Mike Pence

Uashington, 10 shkurt 2023 – Agjentë të Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) aktualisht janë duke kontrolluar shtëpinë në Indiana të... »

Tre ish-ushtarë serbë dënohen për përdhunimet e kryera gjatë luftës në Bosnje

Banjallukë, 10 shkurt 2023 – Tre ish-anëtarë të Ushtrisë serbe të Bosnjës janë dënuar me burgim për kryerjen e shumë... »

Mbi 23.000 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 10 shkurt 2023 – Ka shkuar në mbi 23 mijë numri i viktimave të tërmeteve që goditën... »

Zbehen shpresat për të gjetur të mbijetuar nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 10 shkurt 2023 – Tërmeti që goditi rajonin pranë kufirit mes Turqisë dhe Sirisë, tashmë ka marrë... »

“Mos kërko më vota nga ne!”. Erdogan përballet me zemërimin publik pas tërmetit

Ankara, 10 shkurt 2023 – Hakan Tanriverdi ka një mesazh për presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe për reagimin e... »

Foshnja 10-ditëshe dhe nëna e saj shpëtohen nga rrënojat pas 90 orësh

Ankara, 10 shkurt 2023 – Një foshnjë 10 ditëshe dhe nëna e saj janë shpëtuar nga rrënojat e tërmeteve në... »

Mike Pence merr kërkesë për paraqitje të detyrueshme në hetimin kundër ish-presidentit Trump

Uashington, 10 shkurt 2023 – Ish-nënpresidenti amerikan Mike Pence mori një kërkesë për paraqitje të detyrueshme nga prokurori i posaçëm... »

Dy zyrtarë të Qeverisë së Serbisë ndëshkohen për termin “Republika e Kosovës”

Beograd, 9 shkurt 2023 – Qeveria e Serbisë ka iniciuar procedurë disiplinore ndaj një përkthyesi dhe e ka shkarkuar shefin... »

Mbi 20 mijë të vdekur nga pasojat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 9 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit nxorën më shumë të mbijetuar nga rrënojat e ndërtesave të... »

Zelensky në Bruksel, kërkon më shumë armë për t’u mbrojur nga Rusia

Bruksel, 9 shkurt 2023 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Bruksel për të vazhduar lobimin për armë më... »