BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 8 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 8

Mbi 300 afganë vazhdojnë të strehohen në Kosovë

Prishtinë, 23 gusht 2022 – Afganët e strehuar përkohësisht në Kosovë mund të qëndrojnë edhe për një vit, konfirmuan për... »

Uashingtoni thërret shtetasit amerikanë të largohen menjëherë nga Ukraina

Uashington, 23 gusht 2022 – Ambasada amerikane në Kiev u bëri thirrje të martën shtetasve amerikanë të largohen nga Ukraina,... »

Twitter pezullon llogaritë e ambasadave të Serbisë në disa shtete

Beograd, 22 gusht 2022 – Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë njoftoi më 22 gusht se llogaritë në Twitter... »

Republikania Liz Cheney zotohet se do të bllokojë rikandidimin e Trumpit për president

Uashington, 22 gusht 2022 – Humbja e ligjvënëses Liz Cheney në zgjedhjet e javës së kaluar brenda partisë republikane në... »

Vulin: Jemi shteti i vetëm në Evropë që s’jemi pjesë e histerisë anti-ruse

Moskë, 22 gusht 2022 – Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha gjatë një takimi në Moskë me ministrin... »

Alexander Dugin e quan “akt terrorist” të Ukrainës vrasjen e së bijës

Moskë, 22 gusht 2022 – Alexander Dugin, e ka cilësuar si akt terrorist të ukrainasve vrasjen e vajzës së tij,... »

SHBA dhe Koreja Jugore nisin stërvitje të mëdha ushtarake

Seul, 22 gusht 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe Koreja Jugore kanë nisur stërvitjet më të mëdha ushtarake në pesë... »

Tajvani pret një tjetër delegacion të SHBA-së

Taipei, 22 gusht 2022 – Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, ka pranuar të hënën një tjetër delegacion nga Shtetet e... »

Forcat somaleze i japin fund sulmit të al-Shabab që shkaktoi të paktën 21 viktima

Mogadish, 21 gusht 2022 – Forcat e sigurisë në Somali i dhanë fund të dielën një sulmi vdekjeprurës në një... »

Rajoni gjerman Rhein-Hunsrueck është plotësisht i pavarur nga gazi rus

Berlin, 21 gusht 2022 – Një rajon perëndimor gjerman është plotësisht i pavarur nga gazi rus. Prej dekadash tashmë, rajoni... »

Vritet në shpërthimin e veturës vajza e ideologut të Putinit

Moskë, 21 gusht 2022 – E bija e një ideologu rus ultra-nacionalist, i cili mbron idenë që Ukraina duhet të... »

Ish-Presidenti Trump mund të përballet me akuza penale

Uashington, 20 gusht 2022 – Ekspertët thonë se kontrolli i FBI-së në Mar-a-Lago dhe bërja publike e urdhërit për këtë... »

5 gjërat që duhet t’i dini për dështimet e inteligjencës ruse në Ukrainë

Nga Greg Miller dhe Catherine Belton, The The Washington Post Një hulumtim disamujor i luftës së inteligjencës në Ukrainë nga... »

Kryeministrja e Finlandës e bën testin e drogës

Helsinki, 19 gusht 2022 – Kryeministrja finlandeze, Sanna Mirella Marin, tha të premten se kishte bërë një test droge. Kjo... »

Twitter pezullon llogaritë e 12 zyrtarëve të partisë së Vuçiqit

San Francisko /Beograd, 19 gusht 2022 – Kompania Twitter ka pezulluar llogaritë e disa deputetëve dhe politikanëve të Partisë Përparimtare... »

Paralajmërime për “një tjetër Çernobil” në Ukrainë

Kiev, 19 gusht 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, paralajmëroi për një fatkeqësi bërthamore në Ukrainë, pas takimit... »

Shpërthime të reja në rajonin e Krimesë

Kiev, 19 gusht 2022 – Të paktën katër shpërthime janë raportuar gjatë natës në rajonin ukrainas të Krimesë afër aeroportit... »

Zyrtari kryesor financiar i kompanisë së Trumpit e pranon fajësinë për mospagim taksash

Nju Jork, 18 gusht 2022 – Zyrtari kryesor financiar i kompanisë së Donald Trumpit, Allen Weisselberg, pranoi sot fajësinë për... »

Gjermania ul përkohësisht taksat për gazin natyror

Berlin, 18 gusht 2022 – Gjermania do të ulë përkohësisht taksat në gazin natyror, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz.... »

Në Serbi regjistrohen 31 raste të infektimit me linë e majmunit

Beograd, 18 gusht 2022 – Në periudhën prej 17 qershorit, kur u regjistrua rasti i parë në Serbi, deri më... »

Rusia e refuzon propozimin e OKB-së për çmilitarizim të centralit në Zaporizhja

Moskë, 18 gusht 2022 – Moska e ka refuzuar një propozim të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio... »

Guterres, Zelenskyy dhe Erdogan do të takohen në Ukrainë

Nju Jork,17 gusht 2022 – Kombet e Bashkuara thanë se Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres do të takohet të enjten... »

Mike Pence u bën thirrje republikanëve të ndalojnë sulmet ndaj FBI-së

Uashington, 17 gusht 2022 – Ish-nënpresidenti Mike Pence po u kërkon republikanëve që të ndalojnë sulmet ndaj FBI-së pas kontrollit... »

Izraeli dhe Turqia do të vendosin marrëdhënie të plota diplomatike

Tel Aviv / Ankara, 17 gusht 2022 – Izraeli dhe Turqia do të rivendosin marrëdhënie të plota diplomatike dhe do... »

Norvegjia i siguron Gjermanisë gaz

Oslo, 17 gusht 2022 – Gjermania dhe Norvegjia do të zgjerojnë bashkëpunimin në sektorin energjitik. Por kryeministri norvegjez, Jonas Gahr... »

Eksperti rus paralajmëron: Zaporizhzhia mund të jetë një tjetër Fukushima

Moskë / Kiev / Nju Jork,17 gusht 2022 – Zyrtarët ukrainas dhe zyrtarë rusë të vendosur në Zaporizhia kanë raportuar... »

Luftime të ashpra në rajonin e Donjeckut dhe Harkivit

Kiev, 17 gusht 2022 – Forcat ruse kanë bombarduar vendbanimet e civilëve në zonën e Harkivit, teksa po tentojnë të... »

Koreja e Veriut lanson dy raketa

Pjon Yang, 17 gusht 2022 – Koreja e Veriut mëngjesin e së mërkurës ka lëshuar dy raketa detare në perëndim... »

Kolorado afër nivelit kritik, nisin reduktimet e ujit në disa shtete të SHBA-së dhe Meksikë

Denver (Kolorado, SHBA), 17 gusht 2022 – Disa shtete të SHBA-së dhe Meksika do të detyrohen të reduktojnë konsumin e... »

Biden nënshkruan ligjin mbi klimën, kujdesin shëndetësor, taksat dhe inflacionin

Uashington, 16 gusht 2022 – Presidenti i SHBA-së Joe Biden nënshkroi të enjten më 16 gusht një projektligj prej rreth... »