EKONOMI - (2-30) - ILLYRIA - Page 5 EKONOMI - (2-30) - ILLYRIA - Page 5

Ishte larguar si emigrant, kthehet në Kosovë si investitor milionash

Prishtinë, 4 korrik 2021 – Ukë Blakaj nga Komuna e Istogut ishte vetëm 19-vjeçar, kur së bashku me familjen e... »

AmCham Publikon Axhendën e Investimeve: 40 Rekomandime për Përmirësimin e Klimës së Biznesit

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot “Axhendën e Investimeve 2021”, një paketë me 40 rekomandime drejtuar Qeverisë dhe... »

Në Kosovë, bizneset e mirëpresin krijimin e Gjykatës Komerciale

Prishtinë, 26 qershor 2021 – Jahir Morina, afarist nga Kosova, ka mbi një dekadë që ka konteste gjyqësore për dy... »

Murati: Presim që rritja ekonomike sivjet të jetë 7.9 për qind

Prishtinë, 25 qershor 2021 – Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës, Hekuran Murati, ka thënë se... »

Në Shqipëri hapet ankandi për ndërtimin e parqeve eolike

Tiranë, 21 qershor 2021 – Shqipëria do të prodhojë energji elektrike edhe nga era, përmes parqeve eolike që pritet të... »

Banka Qendrore e Austrisë: 34 për qind e shqiptarëve mbajnë para kesh

Vjenë, 21 qershor 2021 – Rreth 34 për qind e shqiptarëve mbajnë para kesh. Përqindja e personave që preferojnë të... »

Kosova përfitoi miliarda euro nga remitencat

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që... »

Rritet eksporti nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Prishtinë, 13 qershor 2021 – Eksporti nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shënuar rritje mbi 50 për... »

Në Maqedoninë e Veriut ndihet mungesa e remitencave

Shkup, 11 qershor 2021 – Bizneset në Maqedoninë e Veriut, veçmas ato të sektorit të hotelerisë dhe gastronomisë, gjatë pandemisë,... »

Së shpejti, linjë e re hekurudhore mes Greqisë e Shqipërisë

Bruksel, 21 maj 2021 – Kanë nisur procedurat për ndërtimin e një linje të re hekurudhore midis Greqisë dhe Shqipërisë.,egjatë... »

Në Kosovë prodhohen shtëpi modulare për tregun amerikan

Prishtinë, 16 maj 2021 – Katër modele shtëpish modulare dhe ekologjike të prodhuara në fabrikën “Instabuild” në Kosovë do të... »

BB: Ekonomia e Kosovës rikthehet në nivelet e para pandemisë më 2022

Uashington, 27 prill 2021 – Banka Botërore në raportin e publikuar të martën vlerëson se pas një recesioni historik, pritet... »

Shtrenjtimi i vajit të palmës, shans për fermerët kosovarë

Prishtinë, 17 prill 2021 – Rritja e çmimit të vajit të palmës në nivel global, ka rritur shpresat për forcimin... »

Kosova paralajmëron masa reciprociteti me secilin shtet

Prishtinë, 14 prill 2021 – Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar masa të reciprocitetit për secilin shtet, përfshirë edhe Serbinë. Nga... »

Bizneset dhe studiuesit nuk u besojnë premtimeve elektorale për ekonominë

Tiranë,13 prill 2021 – Sondazhet me komunitetin e biznesit në Shqipëri nxjerrin në pah një mosbesim të lartë ndaj premtimeve... »

FMN: Pandemia po e thellon hendekun mes të varfërve dhe të pasurve

Përmirësimi i ekonomisë botërore pas vitit të koronës po ndodh më shpejt se sa pritej, thotë paraprakisht FMN. Rritja ekonomike... »

Ekonomia e Kosovës goditet keq nga keqmenaxhimi i pandemisë

Prishtinë, 11 prill 2021 – Pandemia e koronavirusit ka lëkundur ekonomitë anë e mbanë botës dhe padyshim që ndikim ka... »

Kryeministri Kurti pezullon procesin e vendimarrjes në AKP

Prishtinë, 29 mars 2021 – Qeveria e re e Kosovës ka kërkuar që Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) të pezullojë... »

Ambasada në Izrael, pa ndikim në raportet ekonomike Kosovë-Turqi

Nga Nadie Ahmeti Faktorët joekonomikë nuk duhet të ndikojnë në marrëdhëniet e qëndrueshme ekonomike mes Kosovës dhe Turqisë, thuhet në... »

Kosovë: Sektori privat ndihmohet me nëntë milionë euro

Vetëm 22 milionë euro deri më tani ka shpërndarë Ministria e Financave për sektorin privat nga fondi 222 milionë eurosh,... »

Parku Kombëtar “Bjeshkët e Nëmura” dhe imponimi i egër i këtij projekti në popullatën e Plavë Gucisë

Parku Nacional është një projekt kryekëput i imponuar nga Podgorica ndaj popullatën shqiptare në Mal të Zi. Shtrirja e këtij... »

Miratohet gazsjellësi “TAP”, Berisha: Të përfshihet Kosova, projekt madhor

Kryeministri Sali Berisha udhëhoqi mbledhjen e parë të qeverisë pasi pranoi mbrëmjen e së mërkurës humbjen në zgjedhjet e 23... »

Kosova e lë prapa vetëm Bjellorusinë dhe Shqipërinë në investimet e huaja

Një raport i Odes Ekonomike Gjermane rendit Kosovën në vendet e fundit për investimet e jashtme – Shkalla e lartë... »

Rënie e madhe e investimeve të huaja në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Investimet e huaja në Kosovë janë duke shënuar rënie të madhe. Në periudhëm mes vitit... »

Kusari-Lila: Në Kosovë ka burokraci të tepruar

Prishtinë, 17 qershor 2013 – Mimoza Kusari-Lila, zëvendëskryeministre dhe ministre e Tregtisë dhe Industrisë, ka pohuar se në administratën e... »

Mërgata shqiptare heziton të investojë në Maqedoni

Rol i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit përmes remitencave por jo edhe me investimin e kapitalit në vendlindje.   Sipas... »

Berisha: “TAP” është gazsjellësi fitues

Qeveria e Shqipërisë thotë se projekti krijon mundësi lidhjeje me rrjetet e gazit edhe për Kosovën dhe të gjithë rajonin... »

FMN i kërkon Kosovës kujdes lidhur me shpenzimet

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të ketë më... »

Kosovarët rrisin rezervat devizore të Maqedonisë

Zejnulla Veseli SHKUP, 6 qershor – Rezervat devizore më Bankën Popullore të Maqedonisë (BPM) për çerekun e parë të këtij... »

Komuna e Tetovës e zhytur në borxhe

Kryetarja e komunës Teuta Arifi prezantoi gjendjen financiare – Detyrimet në vlerën e 8 milion eurove (492 milion denarëve) apo... »