HOMEPAGE - Histori (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Histori (1) - ILLYRIA

Tri kushurirat e Enverit: “Për Enverin kishim një urrejtje të jashtëzakonshme”

Faqe nga libri “Rob”  Nga Beqir SINA Tani, po e kuptoj se përse e urrenin më shumë nga nè të... »

Erdha të ndaj me ju gëzimin e lirisë së rifituar

30 vjet më parë, Papa Gjon Pali II vizitoi Shqipërinë –  një moment i paharrueshëm, jo vetëm për katolikët por... »

Masakra e Tivarit

Masakra e Tivarit e 31 marsit 1945 është një nga plojat më të përgjakshme dhe më të pabesa, realizuar kundër... »

Studentët afrikanë në Shqipërinë komuniste

Fabio Bego, BIRN Shqipëria dikur hapi dyert për fëmijët e figurave anti-koloniale në Afrikë, por ata u përballën me dyshime... »

40 vjet më parë – një konferencë ndërkombëtare studimore e vuri Kosovën në hartë

Kur politika ende heshtte për Kosovën – shqiptarët e Amerikës mobilizuan botën akademike – Ligjëratat e diskutimet akademike i paraprinë... »

DRAMA E KONGRESIT TË LUSHNJËS DHE LETRA PRESIDENTIT TË SHBA…

– Triptik në 103 vjetorin e Kongresit në nderim të etërve – Nga Visar Zhiti Kongresi i Lushnjës është një... »

“Shqipëria, Ai vendi ‘tjetër’ komunist” – dy ngjarje që reflektuan mbi historinë

Nga Merita B McCormack Datat 29 dhe 30 nëntor, dy ditët e kaluara, patën dy gjëra me rëndësi që duhen... »

PETRO  DHIMITRI – FOTOGRAF I SHQUAR I HISTORISË

Nga Qerim Vrioni       Në shejzën e fotografëve më të hershëm shqiptarë, një vend i veçantë i përket edhe mjeshtrit... »

SHBA: Akademikët shqiptarë analizojnë rolin e diasporës në marrëdhëniet mes dy vendeve

Uashington, 13 nëntor 2022 – Shoqata për Studime Shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbajti një diskutim me tema të ndryshme... »

Hapen për herë të parë arkivat otomane në Malin Atos

Zbulimet e para kundërshtojnë narrativën historike – dëshmojnë marrjen në mbrojtje nga sulltanët dhe Perandoria Otomane të këtij vendi të... »

Dokument: Gjuha shqipe në shkollat e Shqipërisë gjatë sundimit osman

Arkivat turke përmbajnë shumë dokumente të vjetra historike, sa i takon marrëdhënieve mes dy shteteve tona, gjatë pushtimit osman. Dokumentet... »

100 vjet Gjimnazi laik i Shtetit, në Shkodër (1922-2022)

Me nxënës nga të gjitha trevat shqipfolëse Nga Pertefe Leka Gjimnazi publik, laik në Shkodër, fillon  me një vendim të... »

Histori e shkurtër e shkollës shqipe

Arsimi dhe dija është e vetmja armë e fortë kundër shtypjes, nënshtrimit, nëpërkëmbjes dhe talljes.  Mbretëria e dijes ka forcën... »

Manipulimet me trashëgiminë kulturore e historike, dy raste nga Durrësi

Në historinë e Shqipërisë ka pasur raste të manipulimeve të qëllimshme të disa aspekteve të lidhura me trashëgiminë arkeologjike. Ndonjëherë... »

4 Korriku kur Fan Noli takoi Presidentin Wilson

Anton Çefa “Deklaratat e Wilson-it rreth ‘luftës për t’i dhënë fund luftës’ dhe ‘e drejta e vetëvendosjes së kombeve’ u... »

L’Information (1920): Intervista ekskluzive e Mit’hat Frashërit mbi origjinën e konfliktit italo-shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Korrik 2022 “L’Information financière, économique et politique” ka botuar, të premten e 18 qershorit 1920,... »

Washington DC: Përurohet Muzeu i viktimave të komunizmit në botë, i pari i këtij lloji…

Nga Visar ZHITI I hap dyert për të gjithë, për kujtesën e popujve, Muzeu i ri i Fondacionit VOC (Victims... »

The Chicago Tribune (1919) / Konferenca e Paqes në Paris – Rrëfimi i Parashqevi Qiriazit mbi mizoritë e grekëve në Korçë dhe zonën përreth

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Maj 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 19 shtatorit 1919, në... »

Kujtesë: Urimi i 16 kongresistëve amerikanë për Presidentin Rugova, pas zgjedhjeve të para demokratike në Kosovë

16 kongresistë amerikanë uruan Ibrahim Rugovën për zgjedhjen e tij President i Republikës së Kosovës në zgjedhjet e majit të... »

Të dehur nga fantazia e një të ardhme më të mirë

Nga Ruben Avxhiu Plot 30 vjet më parë, u mbajtën zgjedhjet historike që rrëzuan për herë të parë nga pushteti... »

PELLAZGËT, PARAARDHËSIT E PARË TË SHQIPTARËVE

Akademia e Shkencave në Tiranë dhe akolitët e saj në Prishtinë e gjetkë refuzojnë me pa justifikim dhe ndonjë studim... »

Libri i historianit Arben Llalla Genocidi në Çamëri tashmë edhe në gjuhën greke

Urim GJATA Këto ditë doli në qarkullim libri i historianit Arben Llalla në gjuhën greke “Kolaboracionistët grek projektuesit dhe udhëheqësit... »

Puçshteti i shkurtit ’91 në Shkollën e Bashkuar

Nga Azem PARLLAKU Me 20 shkurt të vitit 1991 shtatorja e Enver Hoxhës njeriut i cili për më tepër se... »

Albert Ajnshtajn, protestoi vrasjen e albanologut Milan Shuflaj, në faqen e parë të “The New York Times”

Ruben Avxhiu Në 19 shkurt 1931, agjentët serbë vranë studjuesin dhe albanologun e madh kroat Milan Shuflay. Ata ia thyen... »

SFONDI I DEPËRTIMIT TË SUKSESHËM TË BASHKIMIT SOVJETIK NË LINDJEN E MESME

Një ligjëratë e mbajtur nga Xhafer Deva, i ftuar si ligjërues në Akademinë Ushtarake, në West Point, NY, SHBA, viti... »

Elena Mihal Gjika ( 22.01.1828 – 17.11.1888)

Enciklopedi e gjallë, kampione e palodhur e çështjes së kombësive, e çlirimit të gruas, mbretëreshë e pashembullt e Shqipërisë. “Deri... »

Historianët: Me vdekjen e Skënderbeut, shqiptarët e humbën edhe orientimin perëndimor

Tiranë, 17 janar 2022 – Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu (më... »

Çfarë kërkonte Ibrahim Rugova në vitin 1993? (Dokumenti)

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Në maj të vitit 1993, Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, u ishte drejtuar organizatave ndërkombëtare... »

Stefan Lasko (1900-1975), pasardhësi besnik i Fan S. Nolit në Kishën Autoqefale Shqiptare të Amerikës

Ortodoksia shqiptare në Amerikë e fillon historinë kishtare me të shquarin Fan Noli (1908), i cili themeloi Kishën Autoqefale Shqiptare... »

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare... »