HOMEPAGE - Histori (1) - ILLYRIA

Papàs Antonio Bellusci (1934-2024)

Papàs Antonio Bellusci ishte një rilindas i epokës sonë, trashëgimtari i vërtetë i Jeronim deRadës. Unë, vëllezërit e mi dhe... »

ARBËRESHI MARATHONAK

Nga Arben LLALLA                                                             Arbëresh je ti, mos e harro                                                           Gjuhën e mëmës ti mos e largo                                                          Kujtimin... »

Për kujtim të djemve shqiptarë në 80 vjetorin e Ditës së Zbarkimit të Aleatëve në Francë

Rafaela Prifti Numri i atyre që shkuan në festimet përkujtimore të përvjetorit të 80–të të zbarkimit të aleatëve në Normandi... »

“Në Kosovë bëmë gjënë e duhur”: Dita kur NATO-ja pushoi bombardimet

“Sonte, për herë të parë në 79 ditë, qiejt mbi Jugosllavi janë të heshtur”, tha presidenti amerikan, Bill Clinton, më... »

Durrësi mesjetar si bashkësi qytetare

Burimet dokumentare hedhim dritë mbi Këshillin Qytetar dhe zhvillimin e organizimit administrativ të Durrësit gjatë periudhës mesjetare.   Nga Eduard... »

DANUBI NUK ËSHTË EDHE AQ BLU

25 vjet pasi zhytësi profesionist serb, Zhivadin Gjorgjeviq, hapi dyert e kamionit frigorifer që mbante 86 kufoma civilësh shqiptarë Nga... »

24 Mars 1999, fillimi i fundit të vuajtjeve të Kosovës dhe lindjes së nje epoke të re në liri

Çaste shprese e ankthi – një përjetim personal Nga dr. Sadik Elshani Më 24 mars të vitit 1999 forcat e... »

Si u zunë rob 8 ushtarë serbë që u shkëmbyen me 9 ushtarë të UÇK-së

Prishtinë, 8 janar 2024 – Më 8 janar të vitit 1999, ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative... »

25 vjet më parë, në gazetën “Illyria”

Nga Ruben Avxhiu Me rastin e 50-vjetorit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, shqiptarët organizuan, në New York,... »

HENRY KISSINGER (27 maj, 1923 –29 nëntor, 2023)

Nga Ruben Avxhiu Henry Kissinger, diplomat i famshëm, i vetmi njetri që ka shërbyer si Sekretari i Shtetit dhe Këshilltar... »

Schmitt: Asnjë komb në Ballkan nuk luftoi sa shqiptarët kundër pushtimit osman

Prishtinë, 17 shtator 2023 – Oliver Jens Schmitt, profesor i Historisë së Europës Juglindore, autor i disa botimeve nga historia... »

Historia “e heshtur” e arumunëve të Durrësit

Edhe pse kanë lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë dhe atë të qytetit, historia e komunitetit të vogël prej qindra... »

Në Tiranë hidhet dritë mbi figurën dhe kontributin e Qazim Mulletit

Tiranë, 28 gusht 2023 – Akademikë, intelektualë, historianë, figura të njohura të Tiranës dhe familjarë u mblodhën në një simpozium... »

Largpamësia e albanologut Peter R. Prifti për Kishën Ortodokse në Shqipëri

Rafaela Prifti Në përkujtim të përvjetorit të vdekjes së Peter R. Priftit (17 gusht 2010) vlen të sjellim në mend... »

Harun Domi, mësuesi atdhetar që solli nga Bukureshti abetaren e parë në Kalis

Historia e Familjes me 101 djem e vajza me arsim të lartë, dhjetra prej tyre personalitete, si mësues, diplomatë, mjekë,... »

Projekti i Selman Rizës për themelimin e një qendre të vogël studimesh kosovare

Më 1943 Selma Riza u ven­dos në Priz­ren, ku punoi si avokat dhe zhvilloi vep­rim­tari patriotike, të cilat duhej të... »

Teksti i Deklaratës Kushtetuese të 2 korrikut 1990

(Teksti i plotë i Deklaratës Kushtetuese, të miratuar nga 114 delegatë të Kuvendit të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, më... »

PREJ NAUMIT DERI TE HASAN PRISHTINA NË UNIVERSITETIN E PRISHTINËS, DHE PËRBALLJA ME SFIDAT E TANISHME     

Me rastin e shënimit të 145 – vjetorit të Lidhjes së Prizrenit (10.06.1878 – 10.06.2023) Nga Fatmir Lekaj  Hyrje Studiuesi... »

Tri kushurirat e Enverit: “Për Enverin kishim një urrejtje të jashtëzakonshme”

Faqe nga libri “Rob”  Nga Beqir SINA Tani, po e kuptoj se përse e urrenin më shumë nga nè të... »

Erdha të ndaj me ju gëzimin e lirisë së rifituar

30 vjet më parë, Papa Gjon Pali II vizitoi Shqipërinë –  një moment i paharrueshëm, jo vetëm për katolikët por... »

Masakra e Tivarit

Masakra e Tivarit e 31 marsit 1945 është një nga plojat më të përgjakshme dhe më të pabesa, realizuar kundër... »

Studentët afrikanë në Shqipërinë komuniste

Fabio Bego, BIRN Shqipëria dikur hapi dyert për fëmijët e figurave anti-koloniale në Afrikë, por ata u përballën me dyshime... »

40 vjet më parë – një konferencë ndërkombëtare studimore e vuri Kosovën në hartë

Kur politika ende heshtte për Kosovën – shqiptarët e Amerikës mobilizuan botën akademike – Ligjëratat e diskutimet akademike i paraprinë... »

DRAMA E KONGRESIT TË LUSHNJËS DHE LETRA PRESIDENTIT TË SHBA…

– Triptik në 103 vjetorin e Kongresit në nderim të etërve – Nga Visar Zhiti Kongresi i Lushnjës është një... »

“Shqipëria, Ai vendi ‘tjetër’ komunist” – dy ngjarje që reflektuan mbi historinë

Nga Merita B McCormack Datat 29 dhe 30 nëntor, dy ditët e kaluara, patën dy gjëra me rëndësi që duhen... »

PETRO  DHIMITRI – FOTOGRAF I SHQUAR I HISTORISË

Nga Qerim Vrioni       Në shejzën e fotografëve më të hershëm shqiptarë, një vend i veçantë i përket edhe mjeshtrit... »

SHBA: Akademikët shqiptarë analizojnë rolin e diasporës në marrëdhëniet mes dy vendeve

Uashington, 13 nëntor 2022 – Shoqata për Studime Shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbajti një diskutim me tema të ndryshme... »

Hapen për herë të parë arkivat otomane në Malin Atos

Zbulimet e para kundërshtojnë narrativën historike – dëshmojnë marrjen në mbrojtje nga sulltanët dhe Perandoria Otomane të këtij vendi të... »

Dokument: Gjuha shqipe në shkollat e Shqipërisë gjatë sundimit osman

Arkivat turke përmbajnë shumë dokumente të vjetra historike, sa i takon marrëdhënieve mes dy shteteve tona, gjatë pushtimit osman. Dokumentet... »

100 vjet Gjimnazi laik i Shtetit, në Shkodër (1922-2022)

Me nxënës nga të gjitha trevat shqipfolëse Nga Pertefe Leka Gjimnazi publik, laik në Shkodër, fillon  me një vendim të... »