HISTORI - ILLYRIA - Page 2 HISTORI - ILLYRIA - Page 2

Senatori amerikan vendos në analet e Kongresit Aktin e Unitetit shqiptar në 1972

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve... »

​30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur Në këtë ditë, me... »

110 vjet nga ngritja e flamurit të vetëm shqiptar në Deçiq nga Heroi Ded Gjo Luli

Presidenti Ilir Meta dekoroi figura të shquara të Malësisë Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç... »

79 vjet nga Konferenca e Pezës

U përkujtua një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Luftës Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, 79 – Vjetori i... »

Një heroinë me katër këmbë

Nga Ruben Avxhiu Ai është i verbër, ajo është Rozela, qenushja udhërrëfyese që e shpëtoi më 11 Shtator Të verbërit... »

75 vjet nga kryengritja kundër komunizmit në Postribë

Mesazh nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha: 75 vite më parë, Postriba hyri kryelartë në histori përmes gjakut dhe... »

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

Kolë M. Berisha ishte krahu i djathtë i Presidentit dr. Ibrahim Rugovës

“Veç nji qëllim i naltë t’ban me durue e zemrën ta forcon; ndër kundërshtime s’vyen kurr me u ligshtue, mjerë... »

Shqiptaro-amerikanët e Kryqit të Kuq në Shqipërinë e viteve 1900

Dokumentet e kohës tregojnë për praninë e Kryqit të Kuq dhe të Gjysmëhënës së Kuqe që në vitet 1914 në... »

80 vjet nga masakra sllave në Bozhaj të Shqipërisë Veriore, sot nën Malin e Zi

“Masakra është kryer në fillim të prillit të vitit 1941 nga ushtria jugosllave”-raporton “Malesia.Org” Knid Ndrenika Shqiptarët e Shqipërisë Veriore... »

Si iu dorëzua Princ Vidit kurora shqiptare

Pjesë nga libri “Esat pashë Toptani : Njeriu, lufta, pushteti” i autorit Ilir Ikonomi Gjermani, 21 shkurt 1914. Qyteti i... »

Kampi i Tepelenës është një nga faqet e errëta të diktaturës

Më 23 gusht, Ditën Europiane të Viktimave të Totalitarizmit, ekipi i Autoritetit zhvilloi sot pelegrinazhin e përvitshëm në ish-kampin e... »

Tepelenë, shënohet Dita evropiane e viktimave të regjimeve totalitare

Nga Raimond Kola Autoriteti i Dosjeve dhe Shoqata e ish të Përndjekurve Politikë Antikomunistë shënuan sot (e hënë) në ish-kampin... »

Vajza hebreje kthehet pas 74 vitesh në Shkodër të takojë familjen që e shpëtoi

Në fillim të verës së vitit 1943, Shalom Adishe e kishte ndarë mendjen: braktisi Prishtinën  e pushtuar nga nazistët dhe... »

E mrekullueshme Contessa Entelina-Kundisa arbëreshe!

Prej dekadash jam një kërkuese shkencore për qendrën etnografike, gjuhësore dhe kulturore “Gjergj Kastrioti Skenderbe”, si edhe bashkëpunuese për pasurimin... »

Arkivi i Shtetit publikon dokumente për arratisje nga burgu i Tiranës

Tiranë, 13 gusht 2021 – Dy të dënuar, Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri, tentuan të arratisen nga burgu i sigurisë... »

Arvanitasi që fitoi maratonën e parë në historinë e Lojërave Olimpike

Spiridon Luisi ujësjellësi i fshatit që fitoi medaljen e parë të artë për Greqinë në histori, në Olimpiadën e parë,... »

UDHËTIMI  DREJT  LIRISË

  Nga Redin Hafizi Ne mbremjen e 8 Gushtit 1991, Daphne Caruana Galizia, atehere nje reportere e re ne “Sunday... »

BRONZI I SHQIPTARIZMËS

Nga Visar Zhiti Kthehet në Kolonjën e tij në bronz legjendari Sali Butka. Jeta e tij është histori, pjesë e... »

Zbulohet dosja sekrete për Nënë Terezën

Regjimi komunist: “Të shikohet me kujdes qëllimi i vërtetë i ardhjes së saj dhe njerëzit që e shoqërojnë” Nga Dashnor... »

Corriere d’Italia (1913) / Intervista me Isa Boletinin : “Nëse Shkodra dhe Janina do t’u jepeshin aleatëve, unë do të ndieja të njëjtën dhimbje që do të ndienin italianët nëse Roma do të dorëzohej!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Korrik 2021 “La Stampa” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°2,... »

Radiocorriere (1931): Ja përse nevojitet një stacion radiofonik në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Korrik 2021 “Radiocorriere” ka botuar, me 2 maj 1931, në faqen n°15, një shkrim në... »

2 Korriku i ëndrrës shqiptare

Ervis Gega Dodi pak ditë më parë u emërua drejtuese e institucionit të rëndësishëm muzikor gjerman, Filarmonisë Klasike të Bonnit.... »

2 korrik 1990 – 2 korrik 2021

Nga Afrim Krasniqi Vlerësimi? Ngjarjet e korrikut 1990 patën impakt të rëndësishëm në ecurinë e zhvillimeve politike dhe shoqërore në... »

International Herald Tribune (1980) / Leka Zogu I mori azil politik në Egjipt në emër “të vlerave supreme humanitare që rrjedhin nga besimi tolerant i Islamit”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2021 “International Herald Tribune” ka botuar, të enjten e 3 korrikut 1980, në faqen... »

Le Monde (1985) / Deklarata e Leka Zogut I në Paris me rastin e vdekjes së Enver Hoxhës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të dielën e 14 prillit 1985, në faqen... »

Kur për baba, të bie Stalini

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1967, vajza e Josif Stalinit hyri në Ambasadën Amerikane dhe Nju Dehli të Indisë dhe... »

Ekspozita “Rezistenca e padhunshme e Kosovës 1989 -1999”

Periudha e rezistencës paqësore dhe shtetndërtimit në Kosovë prezantohet përmes fotografive dhe dokumenteve të ndryshme në muzeun “Shtëpia e Pavarësisë... »

Zgjerimi i NATO-s: Një histori përplasjesh mes Perëndimit dhe Rusisë

Disa mite na kthejnë shumë vite prapa. Ky mit – nëse do të mund të vlerësohet i tillë – na... »

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Ulqin, 16 maj 2021 – Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur... »