HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 31 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 31

Borrell, Varhelyi: Në Evropë s’ka vend për mohim të gjenocidit

“Teksa shënojmë 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, është detyra jonë e përbashkët që ta kujtojmë atë përgjithmonë”, thanë në një... »

Tenderi i uniformave të policisë: SPAK tregon tetë emrat e arrestuar

Mes të arrestuarve është Edlira Naqellari, e cila 8 ditë më parë ka mbajtur postin e drejtoreshës së blerjeve të përqendruara në Ministri të Brendshme. »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Shtetet e Bashkuara kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyqi

Beograd, 8 korrik 2021 – Ambasada amerikane në Beograd, tha të enjten se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë,... »

Kurti: “Ne jemi partner serioz i SHBA-së. Jemi edhe patriotë”

Prishtinë, 7 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën se qeveria e tij do t’i përdorë... »

Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi kreun e AMA-s, pavarësisht shqetësimeve të shumta

Tiranë, 7 korrik 2021 – Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi sot drejtuesin e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA),... »

Tiranë: Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit

SPAK: Ky është vetëm fillimi Në Tiranë, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme AntiKorrupsion, Arben Kraja, tha sot se arrestimet e... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Vritet në shtëpi Presidenti i Haitit Jovenel Moïse

Port-au-Prince, 7 korrik 2021 – Presidenti i Haitit Jovenel Moïse u vra gjatë një sulmi në rezidencën e tij private,... »

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel

Bruksel, 7 korrik 2021 – Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizimin... »

Sllovenia kërkon hapjen e negociatave të BE-së me Tiranën dhe Shkupin deri në tetor

Strasburg, 6 korrik 2021 – Kryeministri slloven, Janez Jansha, tha të martën se Bashkimi Evropian duhet t’u mundësojë Shqipërisë dhe... »

Arrestohen kryetari dhe 10 zyrtarë të Bashkisë së Lushnjes

Tiranë, 6 korrik 2021 – Kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe, u arrestua të martën gjatë një operacioni policor kundër korrupsionit,... »

30-vjeçari shqiptar, Drejtori i Qendrës Vëzhguese Botërore, në OKB

Nga Beqir SINA NEW YORK : 30 vjeçari shqiptar, nga Brooklyn – New York, Agron (Ron) Pali, është njëri prej... »

SHBA: Kthehen festimet për Ditën e Pavarësisë

Amerikanët po festojnë ditëlindjen e 245-të të vendit të dielën me fishekzjarre që mund të duken më të shndritshme, hotdogë... »

Presidenti Biden emëron Jeffrey M. Hovenier për ambasador në Kosovë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka emëruar për ambasador të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier. Njoftimi... »

Përfundon konferenca ndërkombëtare “Forumi i Dialogut per Prespën”

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Philip Reeker kritikon BE-në, nxit Serbinë dhe Kosovën që ta njohin njëra-tjetrën Nga Isak Ramadani... »

Dita e dytë e Forumit të Prespës, takohen Kurti, Rama e Ahmeti

Sot, në ditën e dytë të Forumit të Prespës janë takuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ai i Shqipërisë, Edi... »

Organizata Trump, shefi i saj financiar deklarojnë pafajësinë për evazion fiskal

Organizata Trump dhe shefi i financave deklaruan të enjten pafajësinë ndaj akuzave për evazion fiskal pas një hetimi dyvjetor lidhur... »

Sot, afati i zhvendosjes së ambasadës në Jeruzalem, asnjë sinjal nga Serbia

Një korriku është afati që Serbia të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem. Zotimi për një gjë... »

Ambasadori Reeker në Tiranë, takim me Ramën e Bashën, por jo me Metën

Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker zhvilloi sot një vizitë zyrtare... »

Belgjika dhe Luksemburgu e mbështesin liberalizimin e vizave për Kosovën

Bruksel, 30 qershor 2021 – Belgjika do të mbështesë Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian, duke... »

Biden e krahason planin e tij për internet të shpejtë me programin e elektrifikimit të viteve 1930

Uashington, 30 qershor 2021 – Ofrimi i shërbimit të internetit të përballueshëm dhe me shpejtësi të lartë për çdo amerikan... »

Rama, Vuçiq dhe Zaev e mbështesin nismën për tregun e përbashkët rajonal

Beograd, 29 qershor 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i... »

Rama, Vuçiq dhe Zaev mbështesin tregun e përbashkët rajonal

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq shprehën dëshirën... »

Shtetet e Bashkuara godet nga ajri mercenarët e Iranit në kufirin Siri-Irak

Uashinggton, 28 qershor 2021 – Sulmet amerikane në Sirinë lindore pranë kufirit me Irakun, të paktën pesë luftëtarë të milicisë... »

Blinken në Evropë, bisedime për Sirinë dhe mposhtjen e Shtetit Islamik

Pas një mirëpritje të ngrohtë në Francë dhe Gjermani, Sekretari i Shtetit Antony Blinken shkoi të dielën në Romë për... »

Kurti: Macroni më pyeti se çfarë është e gatshme Kosova t’i japë Serbisë për njohjen

Paris, 26 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se presidenti i Francës, Emmanuel Macron,... »

OBSH: Delta plus, rrezik i ri

Gjenevë, 26 qershor 2021 – Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të premten se... »

Qeveria e Kosovës e mbështet kërkesën për blerjen e dronëve amerikanë

Prishtinë, 25 qershor 2021 – Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të premten më 25 qershor ka shqyrtuar propozimin... »

99 të zhdukur: Vijon kërkimi pas shembjes së ndërtesës në Florida

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar, pas shembjes së një ndërtese 12-katëshe të banimit, në Florida të... »