HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 36 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 36

Kurti: Qeveria nuk ka hequr dorë nga reciprociteti ndaj Serbisë

Prishtinë, 27 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të enjten se qeveria e tij nuk ka hequr... »

SHBA-ja, garantuesja më e besueshme për dialogun Kosovë-Serbi

Prishtinë, 26 maj 2021 – Krerët e partive opozitare në Kosovë, i kanë kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përfshirjen... »

Soreca mbështet nismën për krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës

Tiranë, 26 maj 2021 – Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, ka dalë në mbështetje të iniciativës për... »

Biden e Putin do të takohen më 16 qershor, në Gjenevë

Uashington, 25 maj 2021 – Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se një samit në mes të presidentit amerikan Joe Biden... »

Traktati i Ekstradimit SHBA-Shqipëri, angazhim në luftën kundër krimit

Lidhja direkte Top News. Emisioni “Breaking”: Me Ministren e Drejtësisë, zonjën Etilda Gjonaj   Sidorela Gjoni: Kam të ftuar Ministren... »

Nisin përgatitje për takimin Biden-Putin

Uashington, 24 maj 2021 – Këshilltarët e sigurimit kombëtar të SHBA dhe Rusisë zhvilluan të hënën bisedime për një gamë... »

Presidentja dhe ish-presidentët nderojnë bashkërisht Presidentin Rugova

Prishtinë, 24 maj 2021 – Lideri historik i Kosovës, Dr Ibrahim Rugova, i cili konsiderohet si “Ati Themeltar” dhe si... »

Shtetet e Bashkuara fusin në listën e zezë 12 anije ruse

Shtetet e Bashkuara futën zyrtarisht në listën e zezë mbi 12 anije ruse të përfshira në ndërtimin e tubacionit Nord... »

Meta: Vendimi i DASH për Berishën, akt i shëmtuar dhe i poshtër

Tiranë, 22 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar sot me tone të ashpra ndaj vendimit të... »

Ambasadorja Kim mbi vendimin e DASH për Berishën: Askush s’është mbi ligjin

Tiranë, 21 maj 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, e ka komentuar vendimin e Sekretarit Amerikan të... »

Hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit në Gaza

Gaza, 21 maj 2021 – Në Gaza ka hyrë në fuqi marrëveshja e armëpushimit midis Izraelit dhe grupit militant palestinez... »

Ish kryeprokurori Llalla dënohet me dy vjet burgim

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar dënoi sot me 2 vjet... »

Blinken e Lavrov, në takimin e tyre të parë, angazhohen për dialog mes SHBA-së e Rusisë

Rejkjavik, 20 maj 2021 – Diplomatët më të lartë nga administrata e Presidentit Biden dhe nga Rusia, në takimin e... »

Sali Berishës i ndalohet hyrja në SHBA, për shkak të përfshirjes në korrupsion

Uashington, 19 maj 2021 – Departamenti Amemrikan i Shtetit ua ka ndaluar hyrjen në territorin e Shteteve të Basdhkuara të... »

Ambasadorja Kim: Partitë të njohin rezultatin e zgjedhjeve

Tiranë, 18 maj 2021 – Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, është shprehur se është e rëndësishme për Shqipërinë që... »

Borrell: Jemi të gatshëm ta shtojmë angazhimin për Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 18 maj 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, nikoqir... »

Meta: Komisionin Hetimor për shkarkimin e Presidentit është jokushtetues

Meta: Komisionin Hetimor për shkarkimin e Presidentit është jokushtetues Tiranë, 18 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, me... »

“Procesi Bërdo-Brioni”: Kosova dhe Serbia përplasen rreth çështjes së kufijve

Bërdo (Slloveni), 17 maj 2021 – Presidentët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ata të Kroacisë dhe Sllovenisë, nuk... »

Ministria e Jashtme e Kosovës: Izraeli ka të drejtë të mbrohet nga Hamasi

Prishtinë, 16 maj 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Kosovës e ka vlerësuar të drejtë reagimin e... »

Ceremonia e diplomës në universitetin amerikan fillon me një lutje imami Gazmend Aga

Imami shqiptar Gazmend Aga ben lutjen e hapjes ne ceremonine e diplomimit ne Sacred Heart University, Connecticut, SHBA, para mijera... »

Izraeli intensifikon sulmet në Gaza, shembet ndërtesa ku ishin zyrat e AP dhe Al Jazeera

Gaza, 15 maj 2021 – Një ndërtesë në Gaza, ku gjenden zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera, është... »

Biden: Ditë e mrekullueshme për Amerikën

Uashinghton, 14 maj 2021 – Në një hap të madh drejt kthimit në jetën e para pandemisë, Qendrat për Kontrollin... »

Qindra shqiptarë myslimanë kremtuan Fitër Bajramin në Glendale, Queens

QUEENS NY : Ditën e bukur të majit në lagjen Glendale, Queens, sot akoma më tepër e ka zbukuruar kremtimi... »

Bie numri i amerikanëve që ngurrojnë të vaksinohen

Aktualisht, janë më të paktë amerikanët që hezitojnë imunizohen ndaj COVID-it krahasuar me vetëm disa muaj më parë, por pikëpyetjet... »

Maas. Dialogu Kosovë – Serbi, kyç për perspektivën evropiane të rajonit

Prishtinë, 11 maj 2021 – Gjermania ka përsëritur qëndrimin se dialogu Kosovë – Serbi është kyç për procesin e integrimit... »

Përshkallëzohet konflikti palestinezo-izraelit

Jerusalem / Gaza, 11 maj 2021 – Konflikti midis Izraelit dhe palestinezëve është përshkallëzuar të hënën në mbrëmje, kur militantët... »

Borrell: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut – së bashku në rrugën e integrimit evropian

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se duhet çuar përpara procesin e negociatave... »

Von Cramon: “Hijet e nacionalizmit e pengojnë bashkëpunimin në Ballkanin Perëndimor”

Bruksel, 10 maj 2021 – Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se “hijet e nacionalizimit”... »

Festivali i komuniteteve “Carnival- 2021” Garfield – New Jersey

Për herë të parë në historinë e këtij festivali eshtë edhe pjesëmarrja e komunitetit shqiptar në këtë bashki Nga Beqir... »

PD dorëzon në KQZ 10 dosje ankimore për “masakrën elektorale”

Tiranë, 9 maj 2021 – Partia Demokratike (PD) ka dorëzuar sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) 10 dosje ankimore... »