HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 139 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 139

Loeckel: Kosova të fuqizojë mekanizmat mbikëqyrës për luftimin e korrupsionit

Pragë, 21 prill 2021 – “Kosova duhet të fuqizojë mekanizmat e pavarur që do të mbikëqyrnin shpenzimet qeveritare, si pjesë... »

Sfidat e vaksinimit të mjekëve kundër COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 21 prill 2021 – Në Kosovë, që nga fillimi i procesit të vaksinimit kundër COVID-19, para më shumë se... »

Çekia i bën thirrje Perëndimit t’i kundërpërgjigjet Rusisë

Pragë, 21 prill 2021 – Republika Çeke po u bën thirrje aleatëve evropianë dhe të NATO-s të ndërmarrin veprime të... »

Rusia dëbon 10 punonjës të ambasadës së SHBA-së

Moskë, 21 prill 2021 – Rusia ka shpallur persona të padëshiruar (non grata) 10 punonjës të ambasadës amerikane në Moskë.... »

Në Mal të Zi arrestohet i dyshuari si kreu i një bande kriminale

Podgoricë, 21 prill 2021 – Policia e Malit të Zi ka arrestuar kreun e dyshuar të një bande kriminale e... »

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë

Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit, “Kandidi ose optimizmi”, një roman filozofik, ku, shkrimtari dhe filozofi gjenial flet... »

McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë në Shqipëri

Tiranë, 21prill 2021 – Zëvendës presidenti i Parlamentit Europian, David McAllister, ka deklaruar se zgjedhjet parlamentare të 25 prillit janë... »

Presidenti i PPE-së u bën thirrje shqiptarëve: Nëse e doni ndryshimin, votoni për ndryshim

Tiranë, 21 prill 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim online me drejtues të grupit... »

Derek Chauvin shpallet fajtor për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd

Uashington, 21 prill 2021 – Ish-oficeri i policisë së Mineapolisit, Derek Chauvin u shpall fajtor për vrasje në vdekjen e... »

Një delegacion i “Vatrës” angazhohet për zgjedhje të lira e të ndershme në Shqipëri

Tiranë, 20 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka pritur sot një delegacion të kryesisë së Organizatës Panshqiptare... »

Maqedonia e Veriut kërkon vaksinat ruse “Sputnik V” që do të prodhohen në Serbi

Shkup, 20 prill 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut do të bëjë një marrëveshje me autoritetet e... »

Mbretëria e Bashkuar synon të krijojë anti-viralë për trajtim të COVID-19

Londër, 20 prill 2021 – Mbretëria e Bashkuar do të nisë kërkimet për anti-viralë që do të trajtonin sëmundjen e... »

Pse Kosova shënoi rënie në lirinë e mediave?

Prishtinë, 20 prill 2021 – “Pandemia e COVID-19 dhe sulmet verbale dhe fizike ndaj punonjësve të mediave, kanë kontribuar që... »

Celibashi u bën thirrje për vetëpërmbajtje liderëve politikë

Tiranë, 20 prill 2021 – Në Shqipëri, Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi tha sot se udhëheqësit politikë kanë shumë... »

Greqia e mbështet rrugën evropiane të Kosovës

Prishtinë, 20 prill 2021 – Greqia e mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave dhe në rrugën e saj... »

Ambasadori amerikan në Rusi kthehet për konsultime në Uashington

Moskë, 20 prill 2021 – Ambasadori i SHBA-së në Rusi, John Sullivan, tha se këtë javë ai do të kthehet... »

Asnjë i dënuar me burgim efektiv për korrupsion të nivelit të lartë

Prishtinë, 20 prill 2021 – Për 13 vjet, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, prokurorët kanë ngritur 298 aktakuza... »

Kosova bie tetë pozita në renditjen e raportit për lirinë e medies

Paris, 20 prill 2021 – Kosova ka shënuar regres në fushën e lirisë së shtypit. Në raportin e organizatës ndërkombëtare... »

Kreu i KMSH kërkon të zbardhet rasti i plagosjes së besimtarëve në Tiranë

Tiranë,19 prill 2021 – Kryetari i Komunitetit të Muslimanëve në Shqipëri, Bujar Spahiu, ka reaguar në lidhje me sulmin me... »

Pesë të plagosur, në një sulm me thikë në një xhami të Tiranës

Tiranë, 19 prill 2021 – Pesë persona kanë mbetur të plagosur në një sulm me thikë në xhaminë “Dine Hoxha”... »

Perëndimi paralajmëron pasoja për Rusinë, nëse Navalny vdes në burg

Uashington, 19 prill 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e paralajmëruan Rusinë se do të ketë pasoja nëse udhëheqësi... »

Bizneset e Kosovës e mirëpresin hapjen e Aeroportit të Kukësit

Prishtinë, 18 prill 2021 – Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) e vlerëson hapjen e aeroportit të Kukësit si mundësi të... »

Në Kosovë, fillon festivali i filmit rom

Prishtinë, 18 prill 2021 – Rreth 30 filma zhanresh të ndryshme, të animuar, dokumentarë, të metrazhit të gjatë dhe të... »

Analistët: Fushata zgjedhore në Shqipëri e shpërfaq krizën e medias

Tiranë, 18 prill 2021 – Fushatat zgjedhore në Shqipëri i shtyjnë mediat vendase në një krizë të pazakontë profesionale. Ato... »

Egjipt, treni del nga shinat, 11 të vdekur dhjetra të plagosur

Kairo,18 prill 2021 – Njëmbëdhjetë vetë humbën jetën dhe 98 u plagosën të dielën në një aksident hekurudhor në provincën... »

Në Kosovë lehtësohen masat për parandalimin e përhapjes së pandemisë

Prishtinë, 18 prill 2021 – Qeveria e Kosovës i ka hequr disa kufizime, të vëna më 6 prill për të... »

Në Kukës, hapet aeroporti i dytë ndërkombëtar i Shqipërisë

Kukës, 18 prill 2021 – Në Kukës u hap të dielën pasdite aeroporti i dytë civil ndërkombëtar në Shqipëri. Fluturimi... »

Rusia dëbon 20 diplomatë çekë, SHBA i qëndron krah Çekisë

Moskë / Pragë / Uashington, 18 prill 2021 – Agjencia Shtetërore e Lajmeve e Rusisë RIA njoftoi se autoritetet po... »

Shqetësime për kërkimet për naftë dhe gaz në bregdetin turistik të Ulqinit

Ulqin, 18 prill 2021 – Këto ditë nisi procesi i shpimit në bregdetin e Ulqinit për gjetjen e naftës dhe... »

Mbërrijnë në Shqipëri 40. 800 doza të vaksinës “Astra Zeneca”

Tiranë, 17 prill 2021 – Të shunën në mbrëmje, në Shqipëri kanë arritur   40.800 doza të tjera të vaksinës “AstraZeneca”,... »